Merhaba, bugünkü yazımda Corona Virüs sebebiyle evde kaldığımız bu günlerde İngilizce geliştirmek adına ne yapabiliriz ve ne gibi methodları kullanarak verim aldım bunlardan bahsetmek istiyorum.

Ne gibi stratejiler izleyerek İngilizce seviyemize katkı sağlayabiliriz?

İNGİLİZCE İZLEMEK

İlk olarak değineceğim nokta şu ki, bir çoğumuz şuan vakit geçirmek adına zamanımızı dizi ve film izleyerek geçiriyoruz. Altyazıyı nasıl izleyebiliriz kısmına istinaden verebileceğim tek öneri, bu tamamen sizin rahatlığınıza ve kendinizi nasıl daha verimli hissetiğinize bağlı. Kendinizi Türkçe veya İngilizce altyazıya mecbur bırakmayın, bunu beyninize dayatma yaparsanız, zaten izlediğiniz şeyden keyif bile almayacaksınız. Sonuç olarak hangisinde daha rahatsınız deneyin ve bana kalırsa buradaki tek önemli nokta, Türkçe dublajı hayatınızdan sonsuza dek çıkarmanızdır.

İNGİLİZCE OKUMAK

Yine boş kaldığımız zamanlarda, İngilizce makale ve paragrafları okuyarak bu süreçte anlama yetinizi ciddi oranda geliştirin.

İNGİLİZCE DİNLEMEK

Sevdiğiniz şarkıların sözlerine mutlaka göz atın ve sözler eşliğinde birkaç kez dinleyin. Çünkü gün içerisinde onları birden çok kez dinleyeceğiniz için pratik sayınızı ve kelimelerin telaffuz şeklini de tekrarlamış olacaksınız.

İNGİLİZCE YAZMAK

Günlük rutinlerinleriniz arasına mutlaka kelime ezberlemeyi koyun ve bunu bir kelime defteri oluşturarak yapabilirsiniz. Bu da hazır evdeyken rahatlıkla yapabileceğimiz aktivitelerden bir tanesi. Kelime defterinide ben her zaman, kelimenin  yapı şekli ile (adv,adj,v,n) yazarak, Türkçe ifade kullanmadan tanımlaya çalışıyorum. Bunu yaparken hem İngilizce aşinalığınızı, düşünmenizi artırarak, tanımı yaparken ekstra kelimeleri öğrenmenize yol açıyor. Tanımlayamıyorsanız bile kelimeyi cümle içinde kullanarak yazın. Bu da akılda direk kalmasına yol açacaktır.

Kelime haznenizi güçlendirmek içinde sizlere Cambridge Dictionary, Meriam-Webmaster, Oxford Collocation Dictionary ve Thesaurus’u önerebilirim.

Yine bu kelimeleri öğrenirkende mutlaka kelimelerin telaffuzunu İngiliz ve Amerikan aksanlı dinleyin. Bunu yapma sebebim ise Amerika’da kelimeyi bildiğim halde telaffuzunu tam olarak emin olamadığımdan dolayı, bana söylenenleri anlamadığım çok olmuştu.

Son olarakta bize birkaç öneride bulunmasını istediğim, Gazi Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği yapan Sayın Mehmet DEĞİRMENCİ hocamızdanda birkaç tavsiye yazarak  yazımı noktalamak istiyorum.

Okulumuz, ‘’Reading’’ ve ‘’Writing’’ egzersizleri üzerinde durduğu için, kendisi bize bu dönemde bol bol  ‘’Speaking‘’ ve ‘’Listening’’ pratikleri yapmamızı öneriyor. Bunun içinde Skype ve Zoom gibi uygulamaları kullanabiliriz. Bunun yanında bulabilirsek eğer, online seminerlerinde katkısı çok olacaktır deniyor.

Ekstra olarak ise Amerika’da şuan eğitime ara veren birçok üniversite, ücretli derslerini ücretsiz olarak erişime açıyor. Bunlardanda bir kaçının linkini sizlere bırakmak istiyorum.

Princeton University (Bitcoin)

Harvard University (Bilgisayar Bilimi)

University of Chicago (nörobilim)

Stanford University (İnsan Hakları ve Algoritma Uzmanlığı)

Coursera Coronavirus

Coursera’nın içerdikleri

Genel hatlariyla benim gerek araştırarak, gerekse kendimi fark ettiğim zamanlarda bulduğum yöntemlerle İngilizce pratik yöntemlerim bu şekilde. Umarım işinize yararlar.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim ?


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win