Bu yazımızda sizlere, günümüzde en kritik konumunda bulunan ve bir sonraki sanayi devrimi olarak siber dünyanın konuşulduğu bir ortamda, iot (nesnelerin interneti) konusunu ele almak istiyorum.

Günümüz pandemi süresince de gördükki, internet ve web siteler bizim için çok önemli bir hal aldı. Alışveriş, eğlence ve banka gibi işlerimizi (neredeyse tüm işlerimizi) dijital ortamdan yapmaya başladık. Yıllardır süre gelen bu gelişim belki de bu dönemde 6 aylık bir süreçte hızlıca gelişmek zorunda kaldı ve buna ayak uyduramayanlar tıpkı Nokia gibi silinip gitti veya gidecek…

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Daha önceki yazılarımızda bulut bilişimden kısaca bahsetmiş ve 1990 yılında İlk IoT[ cihazı olarak değerlendirilen, John Romkey’in tost makinesine bilgisayar ile bağlanmasını ve bunun sonucunda ilk IOT ‘un meydana geldiğini söylemiştik.

IOT , İngilizce’de ‘‘İnternet of Things” olarak tanımlanmakta ve akıllı cihazların internet aracılığıyla birbirine bağlanarak, verilerin kontrol edilmesine ve uygulama sürecini istenilen şekilde sağlayan bir paradigmadır.

IOT Nerelerde Kullanılır?

Nesnelerin interneti endüstri, enerji sistemleri, ev, otomasyon, lojistik, sağlık ve tarım gibi alanlarda kullanılır. Buna özel bir örnek olarak çok kullanılan SCADA sistemini verebiliriz. SCADA sistemi, merkezi izleme ve uzakta bulunan üretim ve iletim bantlarının kontrolünü sağlayan bir sistemdir.

Bunun yanında hepimizin haberdar olduğu ”Big Data” (Büyük Veri), yani tüm dijital verilerin bir yerde toplandığı ve sürekli büyümeye devam ettiği kavramın içerisinde olduğu bir havuzdan da beslenmektedir. Bu ilişkilerin tümünde 3V ”Volume, Velocity and Variety” ilkeleri benimsenmektedir. Yani bilgi hacmi, aktarım hızları ve bunların çeşitliliği…

Yani IOT ve Big Data beraber düşünülmesi ve irdelenmesi gereken iki farklı ve bağlantılı kavramdır.

IOT ve Bluetooth 5

Bluetooth’u çok eski zamanlardan beri biliyoruz. Birbirimize özellikle telefonlar arasında medya gönderdiğimiz bir araçtı ama gün geçtikçe, akıllı telefonlarmıza, bilgisayarlarımıza ve televizyonlarımıza kadar girdi. Bugün ise en gelişmiş halini konuşuyoruz. Daha tanımlı bir şekilde gerekirse akıllı cihazların kendi aralarında iletişimini sağlıyor ve bu anlamda IOT’a sebep oluyor. Bluetooth 5’in;

  • Uzun menzilli (burada bir bluetooth cihazının tüm evi kapsayacak şekilde bir alanı olacağı söyleniyor)
  • Hızı (1 MBps’den 2 ye çıkacak ve enerji harcamada artış yaşanmayacak)
  • Bant genişliği ( %800 artırılacak bu da daha çok veri anlamına geliyor.)

özellikleri ön plana çıkıyor ve 2021/22 yıllarında yaklaşık 48 milyon cihazın bluetooth kapsamında olacağı tahmin edilmekte. Bu da yaklaşık olarka tüm cihazların %96 ‘sına tekabül ediyor.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win