Merhaba! Bugün sizlere geçtiğimiz aylarda Intercity İstanbul Park’ta düzenlenen Formula 1 yarışının Türkiye’ye gelmesinde başrol oynayan, Intercity patronu Vural Ak’tan bahsetmek istiyoruz.

Vural Ak Formula 1’i Türkiye’ye nasıl getirdi, bu başarı ortaya nasıl çıktı, şehrin ve Türkiye’nin tanıtımı için nasıl bir rol oynadı gelin hep birlikte göz atalım!

Intercity Vural Ak Kimdir?

Vural Ak, Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi okurken, 1991 yılında ilk şirketini kurdu. Okul zamanında harçlığını çıkarmak için bir süre boyunca farklı araba kiralama şirketlerinde satış elemanı, transfer elemanı ve şoförlük gibi işlerle uğraştı.

Vural Ak
Vural Ak

Bu süredeki çalışmaları ile birlikte bölge müdürlüğüne terfi etti ve bu işteki merakındna dolayı araba kiralama şirketi kurdu fakat bu şirket yetersiz sermaya sebebiyle battı.

Dönemsel olarak yaptığı bu araç kiralama işlerini yabancı turistlere ve Türkiye’ye gelen iş adamlarına yapan Vural Ak, tanıdıklarının arabalarını kiralıyordu.

2001 yılı krizinden sonra yeni bir yapılanmaya giren şirketi ile birlikte çeşitli reklam kapmanyaları yaparak (çoğunlukla bilboardlar, gazeteler ve dergiler) büyük bir bütçe harcayan şirket, pazarın tek markası haline geldi.

Intercity İstanbul Park Pisti

Vural Ak, Formula 1’in Türkiye’ye gelmesinin bir inanç, özveri ve çalışma sonucu olduğunu söylüyor.

İstanbul Park Pisti, ülkedeki ilk Formula 1 yarışı ile açılan ve o senelerde, sene içerisinde 40-45 hafta boş kalan bir yapıdaydı. Sadece yılda birkaç kez ufak çaplı organizasyonlar düzenlenmekteydi. Daha sonra Intercity ile İstanbul Park’ın sorumluluğu üstlenildiğinden beri yani 2013’ten bu yana yılda 300 gün dolu olan, otomobil merkezi ve yarış pisti olarak kullanılan bir yer haline geldi.

İstanbul Park içerisinde 400 çalışan barındırmakta. Büyüklüğünü hesap etmemiz gerekirse yaklaşık bir stadyumdan 80-100 kat daha büyük bir genişliktedir. Hemen hemen Heybeliada büyülüğünde diye hesap edilebilir.

Bu genişlikte bir yapı içerisindek aç kişi olabileceği düşünülürse, bir stadta insanların oturma düzeniyle birlikte 50 bin kişi yer alabiliyor. İstanbul Park Pisti için ise kabaca bir hesaplama yaptığımzıda, bu düzen içerisinde 4 milyon kişi yer alabilir.

Bunların yanı sıra 1930’dan sonra yapılan araçlar içerisinde en büyük traktör müzesi ve klasik araba müzesi olarak kullanılıyor. Bu bakımdan kültür ve tarih merkezi olarak ifade edilebilir.

Rakamlarla Intercity İstanbul Park Pisti

Kira ücreti, bakımları ve ortalama masraflarının neredeyse 50 milyon TL gibi bir rakamda olduğu söylenilen İstanbul Park Pisti ‘nin, yaklaşık 10 senedir tüm masrafları Intercity tarafından karşılanmakta. Seneler önce devlet tarafından kullanılan ve maddi olarak devlete yük olan İstanbul Park Pisti, şuan Intercity tarafından ikinci el araba merkezi olarak kullanmakta ve motoru olan her aracın nasıl kullanılacağının eğitiminin verdiliği bir yer.

Ayrıca ek olarak Intercity İstanbul Park Pisti ‘nin lojistik olarak iyi bir konumda olduğunu da eklemeliyiz. Havaalanına sadece 10 km uzaklıkta, çevre yoluna yakın, çevresinde oteller bulunan ve bu otellerin doluluğuna ciddi katkıda bulunan, trafik sorunu olmayan bir konumda. Ayrıca buradaki etkinliklerden dolayı THY’ye maddi destek sağlamakta, ülke ihracatına yaklaşık 100 Milyon dolarlık katkı sağlıyor.

Formula 1’in Ülke Tanıtımına Katkısı/2020 Formula 1 

Vural Ak, Formula 1‘in ülke tanıtımına katkısının çok büyük ve prestijli olduğunu ifade ediyor. Hatta F1’den bir sonrasının olimpiyatlar olduğu gibi bir şeyi söylemekte yanlış olmaz.

Formula 1’in 500 milyon şifreli üyesi bulunmakta ve bir Formula 1 yarışını dünyada 2.5 milyar kişi izliyor. 15 gün boyunda bu kadar büyük bir kitleye şehri ve ülkeyi tanıtma fırsatı farzediyoruz ki diğer sporlarda pek yok…

Peki 2020 Formula 1 ‘de durumlar nasıldı?

Vural Ak, geçtiğimiz aylarda ülkemize gelen Formula 1’in yoğun bir ilgi gördüğünü, biletler satışa çıkarıldığında tam olarak bir gün geçmeden 80 bin biletin tamamının satıldığını söylüyor. Tabii normalde bu sayı çok daha fazla olabiliyor, pandemi kuralları gereğince aradaki boşlukları hesaba katınca 80 bin kişilik bir kontenjan vardı.

Biletlerin bu kadar hızlı satılmasının bir nedeni de, diğer ülkelere göre bilet fiyatları 10’da 1 fiyatına satıldı. Bu da biletlerin ilk gün de ”sold out” olmasına neden oldu.

Formula 1’in  ülke-şehir prestiji ve tanıtımı açısından çok önemli bir yeri olduğunu düşünen Vural Ak’ın dediklerini göz önüne alırsak, günümüzde Formula 1’in ciddi bir takipçi kitlesinin olduğunu ve bu sayede ülkelerarası prestijde önemli rol aldığını söylemek mümkün.

Yazı Önerimiz:  Formula 1 -101-


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win