Merhabalar, kişisel gelişim ve teknik konular ağırlıklı başladığımız yazılarımıza farklılık getirmek adına, ilk yazımda beni çok etkileyen bir hayat hikayesi ile serüvenime Sir Winton ile başlamak istiyorum.

     “İngiliz Schindler” SIR NICOLAS WINTON

   Kahraman; bir olayda önemli yeri olan kimse şeklinde geçer sözlüklerde. Hepimizin bildiği ve sevdiği kahramanı vardır değil mi? Genelde pelerinli süper güçleri olan, hayallerimizi süsleyen muhteşem varlıklar. İşte bu hikâyenin de başrolü bir kahraman fakat bildiğimiz pelerinlilerden değil.

  İngiltere doğumlu olan Winton İkinci Dünya Savaşı döneminde Avrupa’da yaşayan hayatın içindeki gerçek mutlulukları sorgulayan bir bankacıydı. Dönemim önemi ise yaptığı işkenceler ve soykırımlarla dünyaya kanlı bir tablo bırakmakta olan Hitler’in Nazi Almanya’sının tutumuyla ilişkiliydi.

 Winton bu dönemde ebeveynleri öldürülmüş yüzlerce çocuğun zamanın Çekoslovakya’sında bir kampta yok edilmek üzere tutulmasına göz yumamazdı. İngiltere ve Çekoslovakya bağlantılı kurduğu bir kurtarma heyeti ile çocuklara yardım etmek isteyen insanları bir araya topladı. Çocukları feribot ile İngiltere’ye kaçıracaktı. Tek seferde yapamayacağı kadar fazla çocuk olması sebebiyle birkaç seferde gerçekleşen kurtarma çalışması 250 çocuğun kaçırıldığı sefer ile son buldu. 669 çocuğun hayatını kurtaran Sir Winton çocuklara koruyucu aileler buldu.

 Fakat bu kahramanlık öyküsünü eşi Grete dahil kimseye bahsetmedi. Bundan tam 50 yıl sonra Grete bir defter buldu ve bu defter kurtarılan o çocukların bilgileri ve fotoğraflarının kaydının tutulduğu, kahramanlık öyküsünün gün yüzüne çıkma ateşiydi.

Belgeleri gizlice bir gazeteciye veren Grete yapılan bu kahramanlığın bütün dünya tarafından duyulmasını sağladı. Yaptıklarının duyulması üzere BBC bir TV programına Winton’u konuk aldı. Onun gözünde sıradan seyirciler olarak gözüken insanlarla dolu salon aslında o günden 50 yıl önce kurtardığı çocukların ta kendisiydi.

Sunucunun “Seyircilerimiz arasından hayatını Winton ’a borçlu olan var mı ?” sorusuyla birlikte ayağa kalkan onlarca insan Winton ’un hayat gayesi ve yıllar önce aradığı mutluluğun somut birer kanıtlarıydılar aslında.

Nicholas Winton, yapmış olduğu kahramanlıkla İngiltere Kraliçesi’nden Sir unvanını, Çek Cumhuriyeti başbakanından Çek Cumhuriyeti’nin en yüksek onur nişanı olan Beyaz Arslan Nişanı dahil olmak üzere, birçok devlet ve kurumdan saygınlık ödülleri kazandı.

Cümlelere döktüğüm o büyülü anın BBC belgeselinden kısa kesitini izleyebilir ayrıca kişisel sitesine ulaşabilirsiniz 🙂 .


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win