2020 yılı bitip 2021 yılına girdiğimiz şu zamanda geçmişe dönüp baktığımızda, 2020 senesi çok zorlu geçti bizler için. Bugün yazımızın içeriği son 20 yılın (2000-2020) IMDB Türkiye filmleri sıralamasını nasıldır, puanlama nasıl yapılmaktadır ve IMDb nedir? Sorularını sizlerle beraber inceleyeceğiz. Hepinizin yeni yılı tekrardan kutlu olsun. İyi okumalar…

 

imbd Türkiye

IMDB

IMDb  (Internet Movie Database) filmler, diziler, televizyon programları, video oyunları ve internet içerikleri hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veri tabanıdır. Yapımlarla ilgili oyuncu kadrosu, yapım ekibi, biyografiler, özetler, ilginç bilgiler, puanlar ve eleştiriler gibi bilgileri içerir. İlk kurulduğunda sinemaseverler tarafından yönetilen IMDb, günümüzde (1998’den itibaren) Amazon’un alt kuruluşu IMDb.com, Inc. tarafından yönetilmektedir.

Ayrıca Top 250, Top 100, En kötü filmler, en yüksek puanlı oyuncular gibi listeleri ve filmleri kategorilerine göre ayırmasıyla film tutkunlarının film seçerken en çok tercih ettiği sitedir.

Bu kadar verinin saklanması ve eş zamanlı işlenmesini kolay hale getiren Amazon bu sektörde yeri olduğunu buradan anlıyoruz.

IMDb, herkese açık bir üyelik sistemine sahip. Ücretli veya ücretsiz olarak üye olunabiliyor. Ücretli üyelerin ayrıcalıkları ve proimdb adlı ayrı bir siteleri de var.

Haziran 2020 itibarıyla veri tabanında yaklaşık 6,5 milyon yapım (dizilerin bölümleri dâhil) ve 10,4 kişi bulunmaktadır. Sitenin 83 milyon kayıtlı kullanıcısı vardır. Ücretli veya ücretsiz üyelik sistemiyle kaydolan kullanıcıların katkılarıyla büyür. Bütün kayıtlı kullanıcılar sitedeki yapımlara 1 ve 10 yıldız arasında derecelendirme yapıp yorum yazabilir.

IMDB ‘de bulunmayan bir filmi siteye eklemek mümkün. Fotoğrafları, oyuncu isimlerini ve diğer tüm bilgileri ilave ederek oylamaya açık hale getirebilirsiniz. Özellikle eski Türk filmleri arasında halen IMDb’de yer almayan filmler mevcut olsa da, IMDB bu konuda tüm fırsatları yaratmış durumda. Dünyada çok fazla kullanılan IMDB maalesef ülkemizde yeterli değeri görmüyor. Fakat bu konuda bilgili birçok film izleyicisi de tatil günlerinde film izlemek için öncelikle filmin İMDB puanına bakarak en yüksek olan filmler arasından seçim yapabiliyor. Bir filme puan verebilmek için de sitede kayıtlı bir kullanıcı olmanız yeterli olabiliyor.

IMDb Puanlaması Nasıl Yapılıyor?

IMDb sisteminde kayıtlı her kullanıcının, izlediği filme oy verip etkileme imkanı var. Ancak IMDb, tüm verilen oyların ortalamasını hesaplayıp, filmin puanını buna göre belirlemiyor. IMDb, film puanı hesaplarken kullandığı algoritmayı, muhtemel manipülasyonlara engel olmak amacıyla tam anlamıyla deşifre etmiyor. Ancak puanlama sistemiyle ilgili bilinen en temel gerçek, herkesin oy ağırlığının eşit olmadığı. Hatta üyelik yılı, yaş, izlenen film sayısı ve hatta sitedeki aktiflik gibi ölçütlerin kullanıcıların oy ağırlığını etkilediği iddia ediliyor. Ayrıca site, bir filme verilen tüm oyları; cinsiyet, yaş, deneyim ve hatta ABD vatandaşı olup olmama şeklinde kategorize ederek kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Bu sayede sadece en iyi 1000 kullanıcının verdiği puanlara bakarak ya da sadece yaş grubunuzun verdiği puanlara bakarak da bir filmi izleyip izlememeye karar vermeniz mümkün.

Mesela ortalama puanı 8.0 olan bir filmin; 18 yaş altındaki erkekler tarafından verilen oylar sonucu oluşturulan puan ortalaması 8.4 iken; en iyi 1000 kullanıcı tarafından verilen oylar sonucu oluşturulan puan ortalaması 7.3. İnternet sitelerinin hitap ettiği kitlenin daha çok genç kitle olduğu hesaba katılırsa, bir filmi izlemeden önce direkt IMDb puan yerine bu ve benzeri tablolara bakmak, filmle ilgili daha etkili bilgilere sahip olmanızı sağlayabilir.

(WR) = (v ÷ (v+m)) × R + (m ÷ (v+m)) × C

R = Şimdiki averajı
v = Filme verilen oylar
m =1300 (Sabit)
C =6,7 (Sabit)

 

A filmi;                                                                                B Filmi ;
v=2000 R=9 m=1300                                                        v=4000 R=8 m=1300
8.093 aldığı sonuç A filminin                                            7.681sonuç B filmi için

görüldüğü gibi A filmi daha iyi çıktı fakat oy kullanan daha az. Imdb Türkiye

IMDb Türkiye 20 Yılın En İyi Filmleri

 

1.  Rastlanti Yayın Tarihi: 2019 Tür: Dram IMDb: 8,9
2. DAĞ 2 Yayın Tarihi: 2016 Tür: Aksiyon, Dram, Savaş IMDb: 8,8
3. CEP HERKÜLÜ: NAİM SÜLEYMANOĞLU Yayın Tarihi: 2019 Tür: Biyografi, Dram, Spor IMDb: 8,4
4. AYLA Yayın Tarihi: 2017 Tür: Biyografi, Dram, Tarih IMDb: 8,4
5. BİZİM İÇİN ŞAMPİYON Yayın Tarihi: 2018 Tür: Biyografi, Romantik, Dram IMDb: 8,3
6. 7. KOĞUŞTAKİ MUCİZE Yayın Tarihi: 2019 Tür: Dram IMDb: 8,3
7. BABAM VE OĞLUM Yayın Tarihi: 2005 Tür: Dram, Aile IMDb: 8,3
8. KIŞ UYKUSU Yayın Tarihi: 2014 Tür: Dram IMDb: 8,1
9. G.O.R.A. Yayın Tarihi: 2004 Tür: Macera, Komedi, Bilim Kurgu IMDb: 8,0
10. NEFES: VATAN SAĞOLSUN  Yayın Tarihi: 2009 Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim IMDb: 8,0

 

 

ÖNERİ: Film ve Dizilerle alakalı paylaşım yapan Moviecodin sayfasini Instagram’da takip edebilir ve websitesini ziyaret edebilirsiniz!


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win