Looking, 3d render

 

Girişimci ve girişimcilik, ne olduğunu biraz olsun anlayabildiysek artık girişimciliğe de ufak adımlarla başlayabiliriz .Biliyorsunuz ki bu işin kuralı harekete geçmektir.

GİRİŞİMCİLİK NASIL BAŞLANIR?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ülkemizde üniversite ve girişimcilik kavramı son 10 yıldır beraber anılmaktadır.Anlayacağınız üzere pek uzun bir geçmişi yok . Bu nedenle öğrenci olarak kendi üniversitemizden pek fazla bir şey bekleme lüksünüz olmasın .Ülkemizde ki birçok üniversitemiz lisans programlarına bir girişimcilik dersi koyarak bir girişimcilik kulübü veya yılda bir girişimciliğe dair bir etkinlik düzenleyerek bu durumu savmaktadır .Peki, durum böyle iken biz üniversite gençlerinin bazıları ne yapmalıyız diye soracaktır. Kısaca bahsetmek gerekirse:

  1. Üniversitenizde ki girişimciliğe yatkın birkaç akademisyen ile iletişime geçebilirsiniz. Teknokentlerde girişimcilik üzerine çalışan akademisyenlerin bilgileri paha biçilemez.

2. Girişimcilik destekleyen etkinlik ve kulüplere katılabilirsiniz. Üniversitemiz de bulunan Girişimcilik ve İnovasyon Topluluğuna ve universty 4 society etkinliklerine katılarak girişimcilik ekonomistine dahil olabilirsiniz .

3. Üniversiteniz dışında ki kurum ve üniversitelerden de girişimcilik desteği alabilirsiniz .

  • İTÜ ‘de bulunan İTÜ Çekirdek’de İTÜ dışından birçok takımın yer aldığı ve yılda en az 300 girişimin çıktığı ekosisteme dahil olabilirsiniz .
  • TÜSİAD ‘ın düzenlediği “Bu gençlikte iş var “yarışması
  • Hamdi Ulukaya’nın düzenlediği Girişimcilik Kampı sizlere fırsatları da beraberinde getirecektir .

Kaynaklar bu kadar zenginleşmiş ve ulaşılabilir iken kendi üniversitemizde girişimcilik ile ilgili fazla bir şey yok diye hayıflanmaya hiç gerek yoktur. Kendi üniversitenizde ulaşabildiğiniz kaynaklara ulaşın, fazlası için diğer üniversite ve üniversite dışında ki kurumlara bakmakta fayda vardır.

Girişimcilik sürecinde birkaç kitap ve website tavsiyesi

Girişimcilik ilk olarak okunması gerektiğini düşündüğüm kitaplardan bahsedeceğim. Bu kitapları okuyarak sağlam bir altyapınızı kurabilirsiniz. Eğer ki iyi bir girişimci olmak istiyorsanız bu kitapları okuyarak oluşturduğunuz temelde durmamalı, mutlaka ekosistemde ki diğer önemli kaynakları okuyarak yolunuza devam etmelisiniz.

The Startup Owners Manual (STEVE BLANK)

Birçok üniversite de ders kitabı olarak da okutulan bu kitapla girişimciliği adım adım öğrenebilirsiniz.”Girişimciliğin El Kitabı: Adım Adım Bir Şirket Kurmak “diye de Türkçe ‘ye çevrilmiş hali de mevcuttur.Ayrıca kitabın yazarı Steve Blank’ın blog sitesinde girişimcilik ile ilgili çok sayıda kısa video bulunmaktadır.

The Art Of The Start (GUY KAWASAKİ)

Sermaye oluşturmaktan,doğru insanların işe alınmasından ,global bir marka yaratmaya kadar bu kitap senin yol rehberin olacaktır .Bu kitap da “Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı ” adıyla dilimize çevrildi.

Girişimcilik Öyküleri

ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğun ‘un oluşturduğu bu kitabı okumak da sizlere ilham olmak da fayda sağlayacaktır.

İşte Ceylanlar (ERHAN ERKUT)

Çok kısa zaman önce benim de okumuş olduğum bu kitapda Türkiye de bulunan 30 kadar hızlı büyüyen Türk girişimlerini mülakatlar şeklinde anlatmaktadır .Bundan sadece 2 sene önce çıkmış bu kitabın girişimci aktörlerin ekosistem hakkında ki görüşlerine bakarak Türkiye’de bulunan girişimci ekosistemi hakkında ki taze bilgilerden faydalanabilirsiniz. Burada özellikle ilgi duyduğun alanda 3 – 4 tane yeni girişim seçerek onları yakından takip etmeniz girişimlerin ilerleyişi hakkında ciddi bir bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır.Bu takip sürecinde ise girişimlerin ne zaman ortak aldıklarını,ne zaman yatırım aldıkları,ne zaman pazara girdiğini, hangi hızla büyüyüp ne zaman pivot yaptıklarını yakından gözlemleme şansınız olacaktır.Eğer girişimciler ile tanışıp bir güven sağlayabilirseniz girişimleri daha yakından takip etme şansına sahip olabilirsiniz .Özetle girişimlerin çekilmemiş belgesellerini izlemiş olursunuz.

Son zamanlar da gerek üniversiteler ,gerek özel sektör ,dernek ve vakıflar tarafından çok sayıda etkinlik yapılmaya başlandı. Bunların bir çoğu ücretsiz ve yine büyük çoğunluğu WEB üzerinden canlı yayınlanıyor.Özellikle şu karantina günlerinde bunun öneminin biraz daha arttığını düşünürsek biz öğrenciler olarak yapmanız gereken gidebildiğimiz kadar etkinliğe gitmek diğer girişimci adayları ile tanışıp fikir alışverişinde bulunmanızı öneriyorum. Etkinlikleri sürekli bir şekilde takip etmek istiyorsanız da Webrazzi‘yi takip etmekle başlayabilirsiniz.

Kaynak: Prf. Dr. Erhan Erkut

Tags: Girişimcilik kitapları


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win