Teknolojinin sürekli olarak gelişmesiyle birlikte, çevremiz, yaşam şartlarımız, farkındalıklarımız, vizyonumuz ve hatta hayal gücümüz bile gelişmeye, değişmeye devam ediyor. Durmaksızın değişen hayat koşulları, bizi hep daha iyisini yapmaya şevk ediyor. Bu, her ne kadar şimdiki zamanın derdi gibi gözükse de geçmişte de aynı durumlar mevcuttu. O zamanlarda da insanlar, o günlerin koşullarından daha iyi bir hale gelebilmek için çalıştılar. Hayal ettiler, hesapladılar, tasarladılar… İlginç ev tasarımları, farklı eşyalar, gelecekten ilham alan temalar ve daha bir sürü şey, günümüze ışık tutmuştur. Zaten dönüp baktığımızda, geçmişte ekilen tohumların meyvelerini yediğimizi de söylememiz yanlış olmaz.

Şu an yaşadığımız sosyal çevremizin büyük bir çoğunluğunu tasarımcılara borçluyuz diyebiliriz. Evlerimiz, yollarımız, iş yerlerimiz, tarihi kentlerimiz ve daha nicesi onların ellerinde ve zihinlerinde şekillenerek var olmuşlardır. Teknolojiyle birlikte harmanlandığında, tasarımın neler yaratabileceğini tahmin etmek zordur. Bunun zor olmadığına inanan tasarımcılar ise, geleceği değiştiren insanlardır. 20. yüzyılda hayal edilen milenyum çağını düşündüğümüzde, hayal ettikleri çoğu ‘uçuk’, ‘akıl almaz’ şey, bugün hayatımızın bir parçası. Uçan arabalarımız, robot kostümlerimiz ve antenlerimiz olmasa bile, bu çizilen resimden çok daha fazlasına sahibiz. Geçmişin geleceği ile şu an yaşadığımız gelecek arasındaki ortak paydada, hala geleceğimiz için bir şeyler üretmeye devam ediyoruz. Sizlere bu yazımda, Geçmişin ‘Geleceğin evleri’ ile 21.yüzyıl’ın ‘Geleceğin Evleri’ni kıyasladım. Bu ilginç ev tasarımları gerek görüntüleriyle gerekse kullanım amaçlarıyla sizi oldukça şaşırtacak.

Geçmişin ‘Geleceğin Evleri’

House of Tommorrow,1933 | İlginç Ev Tasarımları
House of Tommorrow,1933 | İlginç Ev Tasarımları

Geleceği tasvir etmekte oldukça ileri görüşlü olan mimarlar, binanın tasarımında, o zamanlar için pek de alışılagelmeyen cam duvarlar ve açık mutfak kullanmışlardır. Ayrıca, garaj kapıları için elektronik bölmeler ve ev sahibinin kişisel uçağı için bir garajı da vardı.

Armco Ferro,1933 | İlginç Ev Tasarımları
Armco Ferro,1933 | İlginç Ev Tasarımları

Modası geçmiş konut endüstrisini daha verimli üretim uygulamalarıyla uyumlu hale getirmek için yeni tasarım, inşaat ve prefabrikasyon tekniklerinden yararlandı. Sezonun mobilyaları doğrusal çizgileri ve detaylarıyla oldukça moderndi. O dönem için olağandışı iki mobilya parçası, asılı ranza ve yatağın merdiveni olarak ikiye katlanan kitaplıktı.

Jeodezik Kubbeler | İlginç Ev Tasarımları
Jeodezik Kubbeler | İlginç Ev Tasarımları

Jeodezik kubbe, çağının en modern ev tasarımıdır. Site üzerine inşa edilebilen ve birçok arazi üzerine yerleştirilebilen kubbelerin, tasarlandığı dönemin konut krizine çözüm bulması beklendi. Fakat, kubbenin getirdiği bazı yapısal sorunlar ve insanların dikdörtgensel ve köşe detaylı evlere daha alışkın olması gibi sorunlardan dolayı evler popülerlik sağlayamadı. Günümüze bakıldığında bu kubbelerin sıklıkla kullanıldığını ve organik şekillerdeki yapıların çoğaldığını görebiliriz. Bu tasarımın ikonik mimarı ise Richard Buckminster Fuller’dir.

Geçmişin geleceğine baktığımızda, günümüzün koşullarını bir nevi yakaladıklarını söyleyebiliriz. Zamanlarının eksikliklerini gidermeye çalışarak, geleceğe ışık tutan bu evler, şimdiki zaman içerisinde bu kadar rahat bir yaşam sürmemizin temel nedenleridir.

Günümüzün ‘Geleceğin Evleri’

Her dönemde kendi sorunlarının üstünde duran tasarımcılar, 21. Yüyzyılda ise iklim krizi üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Sürdürülebilir enerjiye ve çevre duyarlılığına verilen önem, yaşadığımız yüzyılın ‘gelecek evleri’ne de yansıdı. Solar Decathlon’un, 2017’de üniversiteler arasında düzenlediği ‘Geleceğin Evleri’ temalı yarışması oldukça ilgimi çekti. 11 üniversitenin liderlik ettiği yarışmadan sizler için 3 adet tasarım seçtim. İşte o tasarımlar…

Rise | İlginç Ev Tasarımları
Rise | İlginç Ev Tasarımları

Sürdürülebilir konut çözümü olarak Kaliforniya, Berkeley ve Denver Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan Rise, oldukça esnek bir yapıya sahip. Bir güneş evi olarak tasarlanan bu prefabrik ev, kendi enerjisini kendisi üretebiliyor. Aynı zamanda taşınabilir duvarlara sahip. Kullanım kolaylığı açısından da sahiplerini mutlu edecek bu evin en önemli özelliği, mobilyalarının geri dönüştürülebilir olması.

Girit Evi | İlginç Ev Tasarımları
Girit Evi | İlginç Ev Tasarımları

Suya oldukça önem vermemiz gereken bu dönemde, yağmur suyunu toplayıp bitki yetiştirmek üzere biriktiren bir sisteme sahip olan bu ev, Washington Üniversitesi’nde yer alıyor. Tamamen prefabrik betondan yapılmıştır ve betonun tüm özelliklerini kullanmasına olanak sağlayan ev, depreme, ateşe, neme ve aşırı hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Etkin Ev | İlginç Ev Tasarımları
Etkin Ev | İlginç Ev Tasarımları

Yaşlı nüfusu hedef alan bu ev, Nortwestern Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. Temelinde temiz hava ihtiyacını karşılamaktadır. Kirli havayı dönüştüren bir sistemi bulunan ev, geri kazanımlı havalandırma sistemi ve hava kalitesini izleyen sistemleri de içinde barındırıyor. Tüm bu teknolojik sistemlerin yanında, evin içinde bolca havayı temizleyen bitki de bulunmaktadır.

Her zaman gelişecek olan teknolojinin ve tasarım dünyasının bizlere kazandırdıkları çok açık. Bu ilginç ev tasarımlarının ortaya çıkış amacı, daha iyi bir dünya yaratmak ve insanların hayatlarını bu yönde kolaylaştırmaya çalışmak. Daha iyi bir gelecek için tasarlanan bu yapıların önlemeye çalıştıkları sorunlara kulak vermekte fayda var. Geleceğimiz için bugünden attığımız adımların ne kadar önemli olduğunu, geçmişin geleceğinden anlamak mümkün.

Daha iyi bir gelecek, geleceği güzelleştiren tasarımlar demişken, sürdürülebilir enerjiyle ilgili detaylı bilgiyi bulabileceğiniz yazımızı da buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz 🙂

 


İrem BAYDAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win