Bu yazımızda sizlere araştırmaya ve ilgilenmeye değer bulduğum, hayatımızın hemen hemen bir çok bölümünde yer alan ve estetiği temsil eden altın oran hakkında araştırmalarımı sunmak istiyorum. Ulaşabileceğimiz birçok bilgi var ama bunları derleyerek, tek çatı altında sizlere aktarmayı uygun buldum.

Altın Oran Nedir?

Lafı uzatmadan altın oranı tanımlayalım. Altın oran. bütün parçaların birbiri ile uyumu temsil ettiği düşünülen geometrik ve sayısal bir orandır.

Doğadaki her şeyin sayısal bir değere sahip olduğu düşünüldür ve evrensel tanımlamalar, kodlar altın oran, altın sarmal, Phi sayısı ve Fıbonaccı Dizisi gibi dizilerle açıklanmaya başlandı.

Nerelerde Kullanılıyor?

Bu oluşturulan matematiksel denklemler matematik, sanat, mimaride; hatta insan bedeninde ideal oranı ve estetiği hesaplamak için kullanılıyor. Bu oranda 1.618 olarak Phi sayısına dayanıyor. Bu sayı ayrıca π sayısı gibi irrasyonel bir sayı ve  değerinde.

Ayrıca saf bir şekilde de oranın görselleştirilmesi şu şekilde ;

Dikdörgensel
Kavisli

Sanatta;

Kullanılan alanlar için ise sizlere örnekler vermek istiyorum. İlk olarak sanat dalında buna Leonardo Da Vinci ile başlayalım. Da Vinci’nin ‘’Mona Lisa‘’ tablosunda, tablonun tamamı bu oranla yapılmış. Yani ayrı ayrı bir çok yerde bu oranı bulabiliyoruz ama somut örnek vermek gerekirse çenenin kaşa oranını burada verebiliriz.

Bunun yanında bir diğer tablosu ‘’Son Akşam Yemeği’’nde de bu oran bulunmakta. Burada da örnek olarak masanun yüzeyinin masanın ayaklarına oranını gösterebiliyoruz.

Fiziksel Görünüşte;

İkinci olarakta büyüğün küçüğe oranı olarak tanımlanan altın oran, estetikte mükemmelin temsili olarak geçiyor. Bu da insan yüzlerinde karşımıza çıkabiliyor. Megan Fox, Jessica Alba, Rihanna ve Adriana Lima gibi ünlü isimleri de bu orana uygun olarak örnek gösterebiliyoruz.

Mimaride;

Mısırda bulunan piramitlerinde bu bağlamda yapıldığı ve üçgen şeklinin tutarlılık, sadelik ve güven verdiği anlamından olduğu araştırmalarımız arasında. Örnek olarakta güncel okuduğum kitaplardan biri olan Paulo Coelho‘ın ”Simyacı” kitabının kapağını burada vermek istiyorum

Tasarımda;

Çok bildiğimiz bazı logolar ve afişler tasarlanışı bakımından altın orana sahip olabiliyor. Apple, Twitter ve Pepsi gibi büyük markaların logoları tamamen altın oran kapsamında yapılmış logolar.

Ele alabileceğimiz ve fark edeceğimiz yanları özetle bu kadardı. Baktığımız ve gördüğümüz şeylerde küçük analizlerle estetiği öne çıkaran oranları fark etmek, bizim güzellik anlayışımızı daha da anlamlandırabilir. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Kaynaklar: Posta Gazetesi, Altın Oran Derneği, Canva, Barış Özcan, Brıtannice


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win