Muazzam bir hafıza ve beraberinde gelen mutlak başarı, herkesin hayalini kurduğu bir şey olabilir; bilakis Sherlock okumuş / izlemişseniz. Başlıktan da anlaşıldığı üzere bugünkü konumuz: Hafıza Sarayı

Nedir Bu Hafıza Sarayı?

Loci Yöntemihafıza sarayı veya zihin sarayı; kökeni Kadim Roma’ya ve Yunan belagat anlaşmalarına dayanan bir hafıza geliştirme metodudur. Loci Yöntemi denmesinin sebebi, Latince’de locus yani yerin çoğulu anlamına gelen kelimedir. Bu yöntemi Latin kökenli Romalı devlet adamı olan Marcus Tullius Cicero (MÖ 106 – MÖ 46) keşfetmiştir. Cicero devlet adamı olmasının yanı sıra bilgin, hatip ve yazardır.

En basit tabiriyle bir bilgiyi düzenlemek ve hatırlamak için görselleştirmeyi kullanan bu hafıza geliştirme metodu, son yıllarda bilim adamlarının gözbebeği olmuştur. Beynimiz, vücudumuzun en gizemli ve en merkezcil organıdır. Bu yüzden bilim insanları beyin üzerine durmadan araştırmalar yapmış ve son yıllarda birtakım bilişsel sinirbilimciler, akıl almaz hafıza ve bellek yeteneklerinin ardındaki bağlantıları ortaya dökmek için 23 “Dünya Hafıza Şampiyonu“nun beyinlerini taramıştır.

Bu çalışmalara birazdan değineceğim ama madem sözü açılmışken, bu hafıza tekniğini kimlerin kullandığına bir bakalım…

Hafıza Sarayı’nı Kimler Kullanabilir ve Neden Önemlidir?

Bu yöntem; tarihe adını işlemiş fizik, astronomi, matematik, mimari, mühendislik, tıp ve daha birçok alanda çalışmalar yapmış Leonardo Da Vinci tarafından gayet etkili bir şekilde kullanıldığı için Da Vinci Metodu olarak da adlandırılmaktadır. Bilindiği üzere Da Vinci, birçok alanda ustaca ürünler ortaya koymuş bir Rönesans insanıdır. Bilim adamları, Da Vinci’nin birçok alandaki bu üst düzey başarısının Hafıza Sarayı kullanmasından kaynaklandığını öne sürmekte. Zira kendisi, bu yöntemi en iyi kullanan insanlardan biriydi.

Bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi Da Vinci’nin yanı sıra bu yöntemin günümüz örneklerinden biri de hafıza müsabakası şampiyonları. Dünya hafıza müsabakalarında şampiyonları bu tekniği kullandıklarını bizzat ifade ettiler. Bu şampiyonların başarılarının sırrı beyin yapıları veya zekaları elbette değil. Bunun sebebi tamamen, beyinlerinin uzamsal öğrenme ile alakası olan bölgelerini kullanma tekniklerinde. Özetle bu şampiyonlar Luci Metodu’nu anlamış, işlemiş ve büyük bir çalışkanlıkla kullanmaya başlamışlar.

Günümüz tıp dünyasında, Hafıza Sarayı kullanmanın hafıza problemleri çeken kişilere ve yaşlılıkla birlikte gelen hafıza sorunlarına büyük bir çözüm getireceği öne sürülmekte.

Da Vinci, Louvre, Mona Lisa, Gülümseme, Fransa, ParisHannibal Lecter da Bu İşin İçindeydi

Hannibal romanındaki seri katil Hannibal Lecter, hasta kayıtlarını aklında tutabilmek için hatıralarını görüntüler eşliğinde zihnine işlemektedir.

Hannibal Lecter’ın Hafıza Sarayı’na yolculuk yapmak isterseniz:

Başka Kimler Kullanıyor?

8 kez Dünya Hafıza Şampiyonu olan Dominic O`Brien, 2808 adet iskambil kağıdını ezberlemek için bu yöntemi kullanmıştır. 

The Mentalist” dizisinden Patrick Jane de bu yöntemden sıklıkla bahsetmektedir. Hatta bu sektördeki oyuncuların çoğu senaryo ezberlemek için bu yöntemi kullanmaktadır.

Bir başka önemli insanlardan Dr. Joseph Bell ve Finlandiyalı devlet başkanı Mannerheim da bu yöntemi yaşamlarına işlediklerini söylemişlerdir.

Sherlock, Hafıza Sarayı’nı Nasıl Kullanıyordu?

Dilerseniz daha somut bir şekilde Hafıza Sarayı veya Loci Yöntemi’ni nasıl uygulayacağınızdan bahsedelim.

1. Adım: Hafıza Sarayınızı Belirlemek

Bu, yeni bir yer olabileceği gibi zaten bildiğiniz bir yer de olabilir ancak her zaman için bilindik bir yere materyalleri işlemek, beyniniz için daha kolay olacaktır. Mesela evinizi ya da okulunuzu stabil hafıza sarayınız olarak belirleyebilirsiniz.

2. Adım: Bir Sıralama Yaratmak

Zihnin işleyişi programlı olduğundan hafıza sarayınıza gidilen yol da programlı olmalıdır. Tıpkı, öğrenmenin tekrar esaslı olması gibi… yani önce bir saray oluşturulacak, ikinci olarak da bu sarayda nasıl bir seyahat güzergahta ilerlenileceğine karar verilmelidir. Örneğin evinize giden yolun tasviri, apartmanınız, evinizin kapısının açıldığı hol ve odanız gibi bir sıralama esasına dayanır.

hafıza sarayı
3. Adım: Özel Yerler Tanımlamak

Sarayınızı yaratırken akılda tutulacak her şeyin (bir sayı, bir isim, bir konum, bir metin gibi) belirli yerlere koyulması gerekiyor. Tıpkı parmak izlerimizin parmaklarımıza “özel” bir konumla yerleştirilmesi gibi hatırlanması gereken şeyler de, hafıza sarayına bu özenle yerleştirilmeli. Örneğin tekrardan hafıza sarayınızın eviniz olduğunu varsayarsak odalarınızdaki çekmeceler, raflarınızdaki detaylar, hatta belki de kalem kutunuzun içindekiler… hepsi, hatırlanmak istenilen şeylerin özel parmak izi yuvaları olacaktır.

4. Adım: Semboller, Resimler ve Duygular!

Hatırlamak istediğiniz şeyleri sarayınızın detaylarına işlerken hayal gücünüzün sınırlarını olabildiğince zorlamalısınız. Bu şu demektir: kalıcılığını sağlayabilmek için şekiller resimler ve özellikle duygular kullanmak. Evet kesinlikle duygular kullanmak. Yapılan araştırmalara göre, özellikle anılarımızı unutmamızın sebebinin kesinlikle duygularımızla bir alakası var. Diyelim ki bir insanın adını unutmamak istiyorsunuz, o ismi saraya yerleştirirken o insanın size çağrıştırdığı duyguları da ismi ile beraber yerleştirin. Ve o insanın yüzünü, tıpkı bir müzede sergileniyor gibi isminin yanına iliştirin. Kesinlikle işe yarayacaktır.

5. Adım: Hafıza Sarayınızı Kullanın

Hadi birlikte hemen örnek bir pratik yapalım! 🙂

Yazı boyunca saray dediğim için, aklıma gelen ilk örnek sarayda yaşayan insanları anmak oldu. Bu yüzden hafıza sarayımıza işlemek istediğiniz bilgi, Yükselme Dönemi’ndeki padişahların sıralaması olsun… hafıza sarayımızı da yaşadığımız ev olarak belirleyelim.

Evimize giden yol, apartman, evimizin girişindeki hol ve evimizin sırasıyla üç odası… Bu altı mekana yükselme dönemindeki altı padişahı sırasıyla yerleştiriyorum. Ve kendime var olmayan anılar yaratıyorum her bir padişahın isminin, döneminde yaşanan olayların ben de çağrıştırdığı duygulara, sembollere, görsellere yer vererek. Her şeyi hazırladığımda gözlerimi kapatıyorum ve “Başlat.” tuşuna basıyorum: İşte evimize, hafıza sarayımıza, giden caddenin başındayım ve tam karşımda Fatih Sultan Mehmet var. 🙂

Sherlock’un Hafıza Sarayı’na yolculuk yapmak isterseniz:

Bonus!

Bir başka yazım için: Buraya tıklayabilirsin! 🙂


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win