Merhaba, bu yazımızda geçtiğimiz günlere damga vuran ‘’ ırkçılık ‘’ ı ele almak istedik. Minneapolis’te George Floyd adlı bir siyahı Amerikan vatandaşının, 20 dolarlık sahte para kullandığı iddaasıyla polis tarafından öldürülmesi üzerine bugün hala protestolar sürüyor.

Irkçılık Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Irk kelimesini, kendilerine eş gördükleri aynı kan, aynı dini inançlar ve aynı veya benzer siyasi düşüncelerden meydana gelen topluluklar olarak tanımlayabiliriz. Irkçılık dediğimiz olgu ise, biyolojik farklılıklardan dolayı kendi ırklarını, diğer ırklardan üstün görme durumudur. Sözlük anlamında ise ırkçılık, sadece etnik köken bağlamında değil, farklı kültür ve toplulukları da ayrıştırdığını görürüz.

Irkçılık, milliyetçilik ile karıştırılabilecek bir ideolojidir.

Milliyetçiliğin tanımı ise ‘’kendilerini birleştiren dil, tarih veya kültür bağlarından bir üstyapı oluşturabilmiş sosyal birikimlerin adı olan millet veya ulus olarak tanımlanan bir topluluğun yaşama ve ilerleme ülküsünün toplumların ve insanlığın gelişmesini sağladığına inanan görüştür.’’ (WikiPedia) .

Irkçılık milliyetçiliğin aşırısı olarak göz önüne alınabilir. Bu ideoloji bilinçaltında olan ve somut olaylarla gözlemlediğimiz, aynı şekilde ırkçı insanın ırkıçılık yaptığına belkide fark etmediği, ‘’siz’’ ve ‘’biz’’in yarattığı bir paradigmadır.

Irkçılık Ne Zaman Başladı?

Başlama zamanı olarak tam olarak bir tarih vermek mümkün değildir ama geriye dönüp baktığımız zaman onlarca olayı görmekteyiz. Tarihte 2. Dünya Savaşı’nda Adolf Hitler’in Nazi Almanya’sı Yahudiler’i katledip aynı zamanda ari ırk oluşturma çabası, Amerika kıtasına giden Avrupalılar’ın Kızılderililer’i yok etmesi ve yine Avrupalılar’ın Amerika’da Afrikalılar’ı köle adı altında pazarlaması gibi olaylar buna örnek verilebilir. Temel tarihçesinin de belki de milyon yıl öncesine dayanabileceği söyleniyor.

Bilimsel Irkçılık: Kafatası Ölçümü

Kafatası ölçümü 20. Yüzyılın ortasına kadar bilimsel ırkçılıkta, Avrupa’da ki ari ırk ve üstün ırkı tanımlamak için kullunılmıştır. İçerisinde kemik uzunluklarının ölçümüne dayanan bir tekniktir ve popülasyonları kategorilendirmek için yapılmıştır.

Formül ise; ( Kafanın azami genişliği / Kafanın azami uzunluğu ) * 100

Amerika’da Irkçılık

Irkçılığı en çok Amerika’da duyuyoruz ve ırkçılığın, siyasi, ekonomi ve dini sebeplerden dolayı ortaya çıktığını söylemiştik. Birleşik Devletler’de ise bu olay kapitalist sistemde daha çok ekonomik sebeplere kaymaktadır ama bunu tabiki sadece ekonomik sebepe bağlayamayız. Çünkü belli hakları kazandıktan ve kölelikleri sonlandırıldıktan sonra bile, siyahilere beyazlarla aynı bölgelerde değil kendilerine ayrılan bölgelerde yaşama koşulu getirilmiştir. Ülkenin bazı eyaletlerinde çok zengin insanların yaşadığı ki bu genellikle Amerika’nın kıyı bölgelerinde oluyor, bazı eyaletlerinde ise aksine daha fakir insanların yaşadığı ve bunlarında siyahi ağırlıklı olması aynı zamanda bilinmekte.

Kuzey Amerika’da, 1619 ve sonrasında  kolonilerin geldiği ve Virginia bölgesine yerleştiği biliniyor. 1750’li yıllarda köle sayısında hızla artış yaşayan Amerika’da 1705 yılında ise Virginia’da bir kölelik yasası ortaya çıkmıştı ve bu ‘’Bu yönetim bölgesindeki tüm zenci, melez ve Kızılderili köleler taşınmaz mal olarak elde tutulacaktır. Herhangi bir köle efendisine karşı direnirse sahibi ıslah etmeye çalışırken asi köleyi öldürecek olursa böyle bir kaza hiç olmamış gibi köle sahibi tüm cezalardan muaf tutulacaktır.’’ demekteydi.

Ekstra Bilgi; Siyahilere karşı kötü ve sert bir tutum olan Amerika’da ilk siyahi başkan, bir dönem önce başkanlık yapan Barack Obama’dır.

George Floyd

George Floyd, 46 yaşında ”Big Floyd” olarak bilinen Houston, Texas’ta yaşamış bir Amerikalı vatandaştır. Birkaç yıl önce Minneapolis’e iş bulmak amacıyla geldiği söyleniyor. Biz onu geçtiğimiz hafta içerisinde bir polisin dizi ile boynunu ezerek kamera karşısında ”I CAN’T BREATHE” sözü ile hafızalarımıza kazıdık. Ölümü sebebiyle de Amerika’da ki eyaletlerin çeşitli yerlerinde protestolar ve karakolların yakılması gibi olaylar patlak verdi ve büyümeye de devam ediyor.

Floyd, ilk öldürülen siyahi vatandaş değil. Son olacak mı bilinmez… Ama öldürülüş şekli ve zihniyet sebebi (kameralarda gördüğümüz kadarıyla) içler acısı.

Bu yazımızı George Floyd’un anısına yazmak istedik ve ırkçılığın bir ideoloji değil, bir psikolojik rahatsızlık olduğununda altını çizmek istiyoruz.

NOT; Amerika’da bulunduğum sürede siyahi vatandaşların durumu, karşılaştıklarım ve ekonomik durumun ayrışması konulu gözlemleride kişisel blog sitemde yayımladım. Oraya da buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win