Herkese yeni bir yazıdan merhaba, daha önce Dijital Tasarımda Süreç ve Kullandığım Programlar adı altında bazı deneyimlerimi sizinle paylaşmıştım, bugün ise grafik tasarıma yeni başlayan ve bunun hakkında bilgi almak isteyenler için, benim bu güne kadar uyguladığım ve uygulamaya devam ettiğim 8 önemli tavsiyeden ve grafik tasarım nedir bundan bahsetmek istiyorum.

Grafik Tasarım Nedir?

Öncelikle bu her zaman duyduğumuz ‘’ben tasarımcıyım veya grafik tasarımcıyım’’ sözünün ne üzerine olduğu ve ne anlama geldiğini anlayalım.  Grafik tasarım , televizyon da ve internette gördüğünüz reklamlardan, basit bir okul afişinin tasarımına; bir el broşüründen, bir sosyal medya gönderisinin dizaynına kadar her türlü görsel işi kapsayan bir bütündür. Üniversitede bir bölümü olmakla birlikte, 4 yıl kadar eğitim alınabilen ve eğitim sonucunda grafik tasarımcıların kendi yaratıcılık ve düşünsel yapılarına uygun yaptığı işler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca grafik tasarımda amaç, mesajı izleyene veya bakana etkili bir şekilde vermektir.

Peki sizlere ne önerebilirim ve bugüne kadar gelişimimi nasıl sağladım?

1. Programın dinamiklerini öğrenin, teknik bilgi edinin.

           Kullandığımız programın türü fark etmeksizin, işinize yarayacak şekilde programa hakim olmak çok önemli bir hal alıyor. İlerleyen zamanda gelişiminizi devam ettirmek ve süreklilik adına, kendinizi donanımlaştırmış oluyorsunuz

2. Bol bol araştırın ve izleyin.

            Sürekli bir tekniğin veya efektin nasıl yapıldığını sorguluyor araştırıyordum. Bu zamanlarda genellikle YouTube’dan video izler, öğrendiğim teknikleri deneme yanılma yöntemi ile çözmeye çalışırdım. Ayrıca yayın yaptığımız ve teknik bilgileri paylaştığımız kanalada buradan ulaşabilirsiniz

3. Pratik yapmaya özen gösterin.

               Öğrendiğiniz tüm teknikleri uygulayın ve yeni tarzlar oluşturmak için denemekten korkmayın. Bu da programı çözmeniz, elinizi hızlandırmanız ve aynı zamanda gelişiminiz için çok önemli bir nokta ve belkide en önemli nokta… Bilgiyi ne kadar bilirseniz bilin onu kullanmadan ona sahip olamazsınız.

Benim ayrıca pratik yaparken kullandığım methodlardan bir tanesi, film afişlerini internetten alıp, kendi seçtiğim figürlerle aynı tarzı yapmaya çalışmaktı. Örnek olarak ise 2017 senesinin sonunda yaptığım bir çalışmayı buraya bırakıyorum

4. Pratik yaptığınız dosyaları arşivleyin, kendinize ait bir klasör oluşturun.

Arşivime bugün baktığımda 2017 yılından beri tüm çalışmalarımın, 2015 senesinden ise birkaç çalışmanın kalıntılarını görüyorum. Yaptığınız tüm tasarımları belgelemek ve daha sonra ‘’nasıl yapmıştım?’’ diyerek bakabilmek adına bu çok önemli bir detay. Gerek kişisel hesaplarım, gerek ManhattanGrafik, gerekse üniversite topluluğumuz GaziENT için yapılan tüm çalışmalar ileriki dönemler için saklanıyor.

5. Başkalarının yaptığı  çalışmalara göz atın, inceleyin.

Bu ise ufkunuzu genişletmek ve fikir sahibi olmak açısından yapabileceğiniz gerekli çalışmalardan biri oluyor. Hala girip trendte ne var, neler yapılmış diye göz atarım ve atmaya da devam edeceğim. Amacımız kesinlikle taklit değil fikir depolama.

6. Kendinize materyal depolayın.

               Maalesef kullandığınız programlar yeterli olmayabiliyor. Bir çok işinizi görse de, farklı projeler için ekstra materyallere ihtiyaç duyabiliyorsunuz. Benim kullandığım program olan Photoshop için, fırça seti, actionlar, stiller, desenler ve fontlar sayabileceğim nesneler.

7. Defter tutun, öğrendiğiniz ve sizin için spesifik olan bilgileri not alın.

               Defter tutmak ve sürekli not tutmakta yaptığım önemli hareketlerden biriydi. Sürekli kullanacaksınız diye bir şey yok ama öğrendiklerinizi ve özel şeyleri yazarak,  dakikalarca aynı belgeleri aramak yerine zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

8. Kısa yollara hakim olun

               Bu kısıma dikkat çekmek istedim çünkü bu sürekli olarak işinize yarayan ve hayat kurtaran, aynı zamanda proje içerisindeyken akıcılıkla birlikte zamandan ciddi oranda tasarruf sağlamanıza yol açıyor. Örnek vermek gerekirse, fare imleci ile yapacağınız 4-5 saniyelik bi işlemi, sadece tuş kombinasyonlarını bilerek neredeyse 10 kata kadar hızlı bir şekilde yapabiliyorsunuz.

            Sizlere gelişim sürecimde uyguladığım ve hala uygulamaya devam ettiğim birkaç methoduda bu şekilde sunmak istedim. Stratejimizi uzun ve kısa vadede belirleyerek yola çıkarsak, her zaman daha verimli işler yapacağımızı hatırlatmak isterim.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win