Bir önceki girişimcilik yazımızda fikirlerimize destek amaçlı birkaç kitap ve website tavsiyesinde bulunmuştuk .Şimdi ise kendimizi az da olsa bireysellikten soyutlayıp girişimcilikte ekosistem dahil olarak bunun yanında geniş network ağları edinmenizi sağlayacak girişimcilik ekosistemini inceleyeceğiz .

Girişimcilik Ekosistemi Nedir?

Girişimcilik ekosistemi kavramı ülkemizde girişimciliğin gelişmesiyle beraber çok fazla duyulmaya başlandı. Girişimciliğin ekosistemi kavramı , sosyal ve ekonomik çevrede belirli bir yerde uyum içerisinde çalışan bireyler kümesinden oluşmak şeklinde diyebiliriz. Ülkemizde girişimci ekosistemleri günden güne farklılık göstermekte. Ülkemizde bu farklılığın oluşma sebebini listeleyecek olursak:

 • Girişimcilik eğitimi
 • Girişimcilik finansmanı ve finansman erişimi
 • Araştırma , geliştirme ve teknoloji transfer yapıları
 • Ticari ve yasal altyapı
 • Kültürel ve sosyal faktörler

Yukarıda ki maddeleri göz önünde bulundurarak ülkemizde girişimcilik ekosistemimizi doğru tartmanıza ve adımlarınızı daha doğru atmanıza destek olacaktır.

Girişimcilik ekosistemine destek veren platformlar

Öncelikle burada girişimcilik ekosistemine ülkemizde büyük katkısı olan ,birçok üniversitemizde bulunan teknoparklardan bahsederek başlayacağım .

TEKNOPARK NEDİR?

Ülkemizde teknokent ,teknoloji merkezi gibi adlar ile de kullanılsa da hepsinin ortak hedefi üniversite ile sanayi işbirliğini somutlaştırma ve uygulamaya konulduğu yapılar diyebiliriz. Teknoparkların ortak amacı bilim ve teknoloji alanında yetişmiş insan gücünden yeni girişimciler yaratarak fikirlerin yeni ürünlere ve ekonomik değerlere dönüşmesini sağlamaktadır .Burada ki temel amaç üniversite ve araştırma merkezlerinde ki Ar-Ge sonuçlarının sanayiye aktarılmasıdır. İlk teknopark ülkemizde 2001 ‘de kurulmuş ve girişimcilik ile ilgili adımlar o dönemde atılmaya başlanmıştır .Dolayısıyla Türkiye bu noktada zamanlama açısından biraz geç başlasa da ; günümüzde ki teşvik ve gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda hızlı bir şekilde yol katetmektedir.2010 yılında 39 adet teknoparkın olduğu Türkiye’ de , bu sayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın teşvikleriyle 2018 ‘de 81 ‘e yükseldi. Öte yandan , teknoparklarda ki firmaların cirosu geçen yıl 23,1 oranında artarak 16 milyar TL’ye , ihracat da yüzde 31 artarak 3,8 milyar TL’ye ulaştı. Yukarıda ki verilere bakarak da teknoparkların ülkemiz için sağladığı faydaları daha net görebiliriz .

Girişimcilik üzerine bulunan platformlar , topluluklar ve kurumları geniş bir açıyla gözlemleyebileceğiniz bu sene içinde kurulmuş bir girişimden bahsedeceğim .

ENTRECOM NEDİR ?

Girişimcilik ekosisteminde ki tüm paydaşların listesini ve bilgilerini görüntüleyebileceğiniz , startup ve kurumun için güzel işbirlikleri yakalayabileceğiniz , Türkiye de girişimcilik ekosistemine kendinizi doğru yerde konumlandırmanız için kurulmuş sitedir.

EntreCom sizlere neler sunmaktadır

 • Girişimcilik programları

Türkiye de bulunan 70 ‘den fazla hızlandırma programı ve kuluçka merkezlerini taleplere göre filtreleyebilirsiniz.

 • Çalışma alanlrı

30 tane bulunan çalışma ortamlarından kendinize en uygununu seçebilirsiniz.

 • Kitle fonlaması platformları

Kitle fonlaması platformlarını projenin gereksinimlerine göre filtreleyebilirsiniz ve girişiminin en uygun platforma üye olarak fonlama ihtimalini attırabilirsiniz.

 • Üniversite girişimciliğe giriş kulüpleri

Üniversitelerde bulunan öğrenci girişimcilik kulüplerinin aktivitelerini inceleme ve işbirliği yapma fırsatına sahip olabilirsiniz .

 • Podcast bölümleri

Entrecom’un youtube kanalında bulunan girişimcilik ile ilgili güncel konularda ki sohbetleri ekosistemin önde gelen kişileriyle söyleyişleri dinleyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Podcastpreneurs programı

EntreCom ‘un programları arasında da bulunan bu program sizlere 1 ay boyunca online uygulamalı eğitim ve podcastler ile iş fikriniz için oturduğunuz yerden harekete geçme fırsatı sunmaktadır. Hedefiniz için ilk adımını şu karantina günlerini değerlendirmek adına başlayabilirsiniz. Bu program 5 aşamadan oluşmaktadır .Kısaca bakacak olursak

 1. Startup ‘ını keşfet

Girişimciler burada startup keşif kanvası ile problemleri keşfederler ve trendler doğrultusunda çözüm üretirler .

2. Hedef kitle oluşturma

Girişimciler persona kanvası ile hedef kitlelerini belirlerler ve onlarla görüşmek için hazırlık yaparlar.

3.Hedef kitle ile görüşme

Persona ile görüşme hazırlığı yapan girişimciler hedef kitlesini oluşturan kişilere ulaşırlar . Burada özellikle yapılan göüşmelerden aldıkları geri bildirim ile iş fikirlerini geliştirmek için kullanırlar.

4. İş modeli oluşturma

Tüm hazırlıkları yapan girişimciler mentor görüşmeleri de yaparak iş modeli kanvası ile iş fikirlerini tam anlamı ile şekillendirirler.

5.Anlatma

Tüm aşamaları bitiren girişimciler aldıkları sunum eğitimi sonrasında iş fikirleri sunumunu hazırlarlar ve juri karşısında sunumunu yapmaktadırlar. Eğer seninde tutkunu bulduğun bir fikrin varsa eylül ayı başvurularına katılabilirsin .


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win