Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımızda bilim dünyasındaki bilgi, birikim ,tecrübe ve başarılarımızın gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak. Dünya’ya daha fazla Türk mucit kazandırmak ve icatların insanlara faydalı olması için gerekli desteği sağlamak amacı ile kurulan TUMMIAD Genel Başkanı Bülent Kavaklı ile yaptığımız Girişimcilik Ekosistemi konulu röportajı sunacağız.

 

TUMMIAD’ın Global Alandaki Önemi Nedir?

Türkiye’de mucitin, girişimcinin bir işin ucundan tutanların kıymetli olması için mücadele veren bir yapı. Kısacası problemin değil çözümün bir parçası olanların, hayata ve insanlara değer katan insanların kıymetli olduğunun altını çizmeye çalışan bir ekiptir. Bilimsel projelerin yarıştığı yarışmalarda uluslararası yarışmalara destek vererek, doğru yarışma ve doğru katagorileri göstererek ülkemize çok madalya kazandırdığı için uluslararası alanda ciddi anlamda tanınmaktadır. Tummıad’ın bundan sonraki amacı ise uluslararası yarışmalarda daha kalabalık olabilmesini sağlamak ve bununla birlikte daha nitelikli projelerin uluslararası arenada gösterilebilmesini sağlamak. Tummiad bununla birlikte illerdeki üniversitelerde çoğalmaya çalışmakta. Bunun ana amacı ise üniversitelerde bulunan Tummiad üyelerinin nitelikli hale gelip ilkokul, ortaokul ve liselere gidip buradaki çocuklara tohum serpmektir. Örneğin 2 sene ya da 3 sene sonra Siirt il temsilcisi ekibi köy okullarını dolaşarak öğretmenleri biliçlendirecek, öğrencilere dokunacaktırlar. Belki Siirt’te ki öğrenci ve öğretmenlerin sesini duyurması çok zor fakat Siirt’te, Antep’te, Niğde’de bir ekibimiz olursa onlar oranın belediyesine, valiliğine, Milli Eğitim Bakanı’na her yere dokundukları için her şeyden haberi olacaklar herhangi bir köyün birinde zeki bir çocuk yok olup gitmeyecek. Biz ise buralardan başarı hikayeleri çıkarabilmeyi sağlamaktayız. Aslında konu girişimci olmak değil, donanımlı olmak ve öğrenmeyi öğrenmek ile ilgili felsefenin oluşmasını sağlamak. Bilgi bize Amerika’dan 1 günde geliyor ama Siirt’e 3 yılda gidiyor. Siirt’in bir köyündeki çocuk ile İstanbul’da ki bir çocuk eşit değil. Biz bunu eşitlemeye çalışıyoruz. Burada sadece öğrenciye dokunmayacağız. Anne ve babaya da dokunacaz. Anne ve baba en iyi kuluçka merkezi, en iyi girişimcilik merkezi buradır. Bizim buradaki amacımız bir eğitimden çok bir kültürü oluşturabilmek.

Global Girişimcilik Ekosisteminde Türkiye’nin Durumu Nedir?

Global Girişmcilik Haftası Dünya’da 180  ülkede yapılmaktadır. Tummiad Global Girişimcilik Haftası’nda  en fazla etkinlik düzenleyen ekibidir. Türkiye global alanda girişimcilik konusunda fena bir yerde değil. 180 ülke arasında en fazla yatırımın döndüğü 17. ülkedir. Startupların Dünya genelinde ortalamasına baktığımızda %95’i hayata geçemiyor. Ülkemizdeki girişimlerde ise yatırım bulamama ve birkaç sebepten dolayı başarısız olmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı girişimini bırakanlar olmakta. Bunun yerine ise araştırma yapıp kendimizi geliştirerek, yeni girişimlerde bulunarak bu sızlanmadan kaçınmamız gerekiyor. Özellikle de en başta kafa yapımızı değiştirmeliyiz.

Girişimcilik Globalde Hangi Alanlara Yönelmektedir?

Günümüzde girişimcilik dediğimizde birçok kesim etrafındaki gördüklerini alıp satarak kendini girişimci olarak adlandırmakta. Bu durum bir girişimcilik değildir. Bunun yerine yeni bir ürün ortaya koyabilmek, mevcut ürüne yeni inovasyonlar eklenerek de yapılabilir. Genellikle buluşlar yokluk olan, ihtiyaç duyulan yerden çıkmakta. Eğer ki garip bir kafa yapısına ve yüksek bir hayal gücüne sahipsen yeni bir buluş bulmakta mümkün. Günümüzde ve yakın gelecekte IoT, yapay zeka gibi alanlar yükselmekte. Önceden kablolu internet vardı. Yerini Wirelesse bıraktı. Sonrasında  3G, 4G, 5G çıktı. 5G çıkınca işler çok değişecek diye düşündüler. Acaba 5G’nin üzerinde ne olacak?

Bunu düşünmek gerekir ki çok yaratıcı ve yeni şeyler olsun.

Bundan dolayı IoT girişimcilerin yöneleceği en önemli alanlardan birisi olacak. Çünkü insan her geçen gün biraz daha tembelleşecek.İnsan tembelleştikçe işlerini makinelere yaptıracak bunun için ağ ve interneti kullanacak.

Şimdilik internet? Acaba ileride internetten farklı olarak ne olabilir?

Gelecekte IoT, yapay zeka, işlerin hatasız çalışabilmesi için makine öğrenmesinin olduğu, özellikle de bunların güvenliklerinden dolayı siber güvenlik vazgeçilmez olacak. Gelecekte en büyük sorunlarımızdan biriside enerji olacak. Günümüzde yukarıdaki saydığımız 4 ana kalemde globalde iyi projeler çıkmakta ve gelecekte de çok bariz bir şekilde her zaman ön planda olacak.

Globalde Melek Yatırımcının Durumu Nedir?

Dünya’da ki melek yatırımcılara bakarak Türkiye’yi ele aldığımızda; Türkiye gerçekten bu noktada zayıf durumdadır. Melek yatırımcı girişimciyi sadece finans yönünden düşünmemeli. Onu dinlemeli, anlamaya çalışmalı, iş geliştirmesine yardımcı olmalı, bunun yanında finansal desteğin bir kısmını sağlayan kişiye melek yatırımcı diyebiliriz. Girişimciliğin uzun zamandan itibaren yapıldığı dünya ülkelerinde melek yatırımcılar paralarının bir kısmını riske atabilecek, bilgi ve tecrübesi yönünden girişimciye destek olabilecek, en önemlisi de girişimcinin rahat hareket edebilmesini sağlayan bir kültür ortamı bulunmakta. Ne yazık ki bunu Türkiye’de hala görememekteyiz. Girişimciye sadece finans yönünden bakmamalı ve bu kültür ortamını oluşturmalıyız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win