SAN FRANCISCO, CA - SEPTEMBER 13: CEO of Comma.ai George "Geohot" Hotz speaks onstage during TechCrunch Disrupt SF 2016 at Pier 48 on September 13, 2016 in San Francisco, California. (Photo by Steve Jennings/Getty Images for TechCrunch) *** Local Caption *** George Hotz

Dünyanın onu Apple ve PlayStation 3 ile olan mücadelesi ile tanıyan, Sonny’nin dava açma olay ı ile meşhur olan hacker. Peki George Hortz ne yaptı gerçekten?

Olay 1 – Apple

29 Haziran 2007 tarihinde satışa sunulan Iphone telefonlar estetik, kalite ve güvenlik açısından milat olarak geçmektedir. AT&T ile olan ilişkisinden dolayı George Hotz, Ağustos 2007’de on yedi yaşındaki George Hotz, IPhone’daki SIM kilidini kaldırdığını bildiren ilk kişi oldu. Bu olay şok etkisi yapmıştı. Böylelikle dikkatleri üzerine çekmeye başladı. İkinci kilidi açılmış 8 GB Iphone’u, Nissan 350Z ve 3 tane 8 GB Iphone ile CertiCell’in kurucusu ile takas etti.

2009’un sonlarına doğru blackra1n‘i piyasaya sürdü. Bu Jailbreak sistem kısıtlamalarını ortadan kaldıran ve cihazı tam performansıyla kullanıma olanak sağlayan bir yazılımdı. Üçüncü parti yazılımlar ile cihazımı kişiselleştirme olanağı bulurken dikkat edilmezde güvenlik zafiyeti meydana çıkıyordu.

Olay 2 – PlayStation 3

2009’da piyasa sürülen PlayStation 3 korsan oyunlara karşı kesim çözüm ürettiğini duyurdu ve cihazın çalıştırmayacağı üzerine garantiler verdi. Ocak 2010’da cihazın sistem belleğinde okuma yazma ve CPU’suna hiper yönetici olarak eriştiğini halka duyurdu. Bunu yaptıktan 4 gün sonra nasıl yapıldığını sosyal medyadan tüm dünyaya yaydı. Sonny bunun üzerine OtherOS özelliğini devre dışı bıraktı lakin olay karşısında geç kalmıştı.

Sonny, Hotz’u dava etti. Bu olay karşısında bazı hacker grupları Hotz’u yalnız bırakmayıp Sonny’e saldırılar gerçekleştirdi. Online oyunlar kısa bir sürede olasa ulaşılamaz oldu. Tabi biz kullanıcılar bu durumdan Sonny’i sorumlu tuttuk ve tepki gösterdik. İtibar ve para kaybeden Sonny davaları geri çekmek zorunda kaldı.

Hotz, bir süre Google ve Facebook gibi yazılım devleri ile çalıştı ve işi bıraktı.

Sürücüsüz Otomobil

Hotz, 2015 yılınında , Silikon vadisinde Comma.ai isimli kendi şirketini kurmuştur. Yapay zeka algoritmaları kullanarak sürücüsüz otomobil üretmeye çalışmaktadır. Kendi deyimiyle bu fikre Elon Musk ile yaptığı bir görüşmeden sonra kapılmıştır. Elon Musk, Hotz’dan Tesla Otomotiv için sürücüsüz otomobil algoritması geliştirmesini istemiş fakat ikili ücret konusunda anlaşmazlığa düşünce iş olmamıştı. Bunun üzerine George Hotz kendi şirketini kurarak sürücüsüz otomobil geliştirmeye başlamıştır.

George Hotz’u buralardan takip edebilirsiniz

https://www.instagram.com/georgehotz

https://www.linkedin.com/in/george-hotz-b3866476/

https://github.com/geohot


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win