Herkese merhaba! Bu yazımızda gelişen ve dijitalleşen dünyada sıkça ihtiyaç duyduğumuz bulut tabanlı cihazlarımız arasında fotoğraf paylaşımı servislerinden ve bunların özellikleri ile fiyatlarından sizlere bahsetmek istiyoruz.

Dosya Barındırma / Bulut Bilişim

Fotoğraf Paylaşımı Bulut Servisleri üzerinden sağlanmakta

Hepimiz kullanıcı olarak internette bulunuyor ve bu dijital dünyanın bize sağladığı güzelliklerden faydalanıyoruz. Bunlardan bir tanesi de kuşkusuz son yıllarda ciddi şekilde ”harici hard diskler”in yerini alan ve sürekli kullanımda da mutlaka maddi anlamda karlı olan bulut yedekleme siteleri yani dosya barındırma siteleri. Fakat biz bu dosya barındırma sitelerini özellikle fotoğraf paylaşımı yapmakta yani fotoğraf yedekleme de kullanıyoruz. Tabiki zaman zaman bir çok farklı site karşımıza çıkmakta fakat 6’sı var ki, güvenlik ve müşteri kullanımı açısından sektörü domine etmekte.

Daha önceki yazılarımızda bulut bilişimden uzunca bahsederek, bulut bilişimin doğuşunu bir seri şeklinde ele almıştık (buraya tıklayarak okuyabilirsiniz) ama bu yazımızda özellikle fotoğraf paylaşımı yapabileceğimiz dosya barındırma servisleri hakkında bilgi bulacaksınız.

Fotoğraf Paylaşımı İçin Bulut Servisleri

Google Fotoğraflar (Fotoğraf paylaşımı için en çok tercih edilen servis)

En çok kullanılan fotoğraf paylaşımı servislerinden Google Photos Logosu
En çok kullanılan fotoğraf paylaşımı servislerinden Google Photos Logosu

Google Fotoğraflar hepimizin muhtemelen kabul ettiği en iyi bulut fotoğraf hizmeti. Arayüzünün kullanımı kolaydır ve bir dizi yapay zeka destekli düzenleme ve organizasyon özelliği (yüz tanıma, otomatik kolajlar ve slayt gösterileri ve paylaşım gibi) ile birlikte gelir. Aynı gün fotoğraf baskılarını doğrudan albümlerinizden sipariş edebilir ve fotoğrafları doğrudan telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan otomatik olarak yükleyerek bu yeri doldurulamaz anları asla kaybetmediğinizden emin olabilirsiniz. Fotoğraf paylaşımı rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

Özellikleri ise;

 • Ücretsiz depolama: 15 GB (tüm Google hizmetlerinde paylaşılır)
 • Yükseltme fiyatı: 100 GB için 1,99 ABD doları/aylık, 200 GB için 2,99 ABD doları/aylık, 2 TB için 9,99 ABD doları/aylık
 • Platform: Android, iOS, web (artı Windows ve Mac için)

iCloud

Bir iPhone’unuz varsa, zaten iCloud’u bir şey için kullanıyor olabilirsiniz. Google gibi iCloud’da, fotoğraflar dahil olmak üzere Apple hizmetleri için tüm paylaşılan bulut depolamanızı kapsamakta.

Bir Apple kullanıcısıysanız, iCloud zaten kullandığınız her şeye bağlanır: iPhone’unuzdaki kamera rulosu, Mac’inizdeki Fotoğraflar uygulaması ve web ve sizin gibi tüm bu cihazlar arasında fotoğrafları sorunsuz bir şekilde senkronize eder. Ayrıca, tüm kitaplığınızı ailenizle paylaşmanın bir yolu olmasa da harika paylaşım özelliklerine sahiptir, bu biraz can sıkıcıdır. Ve üçüncü taraf hizmetlerle iyi bir şekilde bütünleşirken, web arayüzü pek bir şey yapmaz, bu nedenle herhangi bir fotoğraf çalışması için Mac, iPhone ve iPad’inizi elinizin altında bulundurmanıza güvenir. Ancak tamamen Apple’dan oluşan bir evseniz, iCloud kesinlikle araştırmaya değer.

Özellikleri ise;

 • Ücretsiz depolama: 5 GB (tüm Apple hizmetlerinde paylaşılır)
 • Yükseltme fiyatı: 50 GB için ayda 0,99 ABD doları, 200 GB için 2,99 ABD doları/aylık, 2 TB için 9,99 ABD doları
 • Platform: iOS, Mac, web (artı Windows için )

Flickr

Flickr yıllardır ortalıkta ve hala sektörde kalmaya çalışıyor diyebiliriz. Depolama için çok fazla ödeme yapmak istemeyenler için oldukça cazip seçenekte.

Flickr, Google’ın sahip olduğu bazı AI tabanlı araçlara sahip olmasa da, yine de iyi bir bulut depolama ve çevrimiçi düzenleme, ayrıca fotoğrafınızı Flickr’ın genel veritabanı aracılığıyla dünyayla paylaşma olanağı sunar. Otomatik yükleme bir Flickr Pro aboneliği gerektirir, ancak sınırsız depolama için ayda 6 ABD doları tutarında olsa da, sahip olduğunuz fotoğraf sayısına bağlı olarak bu listedeki diğer fotoğraf hizmetlerinden daha iyi bir fırsat olabilir. 1.000’den az fotoğrafınız veya birkaç yüzden fazla gösteriniz varsa, Flickr oldukça ilgi çekici bir seçenektir.

Özellikleri ise;

 • Ücretsiz depolama: 1.000 sıkıştırılmamış fotoğraf
 • Yükseltme fiyatı: Sınırsız depolama için 6 ABD doları/aylık
 • Platform: Android, iOS, web (artı Windows ve Mac için)

Amazon Photos

Fotoğraf Paylaşımı

Bir kuruş daha ödemek istemiyorsanız, ancak zaten bir Amazon Prime kullanıcısıysanız, Amazon Photos sizin için mükemmel diyebiliriz . Amazon, piyasadaki en popüler fotoğraf hizmeti olmayabilir, ancak  Prime hesabınızın bir parçası olarak tam çözünürlüklü fotoğraflar için sınırsız depolama alanı elde edersiniz. Fakat bu video depolama daha sınırlıdır.

Google Fotoğraflar kadar akıcı ve kullanımı kolay olmasa da Amazon’un web tabanlı albümü beklediğinizden daha iyi, birkaç temel düzenleme özelliği, fotoğraflarınızı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşma özelliği ile birlikte gelir, baskı siparişi vermek için birçok seçenek ve yüz ve nesnelerin bazı yapay zeka taraması (“ağaçlar” ve “yollar” gibi). Daha da önemlisi, Prime’a dahildir; bu, zaten bir Prime üyesiyseniz ücretsiz olarak en yakın şey olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, çok sayıda video çekerseniz, başlamak için yalnızca 5 GB alacağınız için, yine de biraz fazladan para biriktirmeniz gerekecek – ancak Fire tablet sahipleri bunun üzerine fazladan 5 GB alıyor.

Özellikleri ise;

 • Ücretsiz depolama: 5 GB
 • Yükseltme fiyatı: Sınırsız fotoğraf depolama ve 5 GB video depolama için Amazon Prime’ın bir parçası olarak 12,99 ABD doları / ay. Ek video depolama ücreti 100 GB için aylık 1,99 USD, 1 TB için 6,99 USD/aylık ve 2 TB için 11,99 USD/aylık
 • Platform: Android, iOS, web (artı Windows ve Mac için)

Dropbox

Dropbox aslında bir fotoğraf hizmeti değildir, ancak bulut depolama paketinde fotoğrafa özgü bazı özellikler içerir. Genel olarak fotoğraf paylaşımı için tercih edilmez.

Dropbox, bu listedeki diğer araçlardan biraz daha fazla tüm esnaftır. Cihazlarınız arasında her türden dosyayı senkronize etmek için tasarlanan Dropbox, telefonunuzdan ve PC’nizden otomatik fotoğraf yüklemeleri içerir ve bunları daha geleneksel bir dosya yapısında düzenlemenize olanak tanır. Pixlr gibi editörler de dahil olmak üzere birçok üçüncü taraf web hizmetiyle entegre olmasına rağmen herhangi bir düzenleme aracına sahip değilsiniz ve PC’nizin sabit diskiyle senkronizasyon, Photoshop veya Lightroom gibi masaüstü araçlarını bir ritmi atlamadan kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Özellikleri ise;

 • Ücretsiz depolama: 2 GB
 • Yükseltme fiyatı: 2 TB için 9,99 ABD doları/aylık
 • Platform: Android, iOS, Windows, Mac

OneDrive

Dropbox gibi, OneDrive da bir fotoğraf depolama ve düzenleme aracı olarak tasarlanmamıştır. Daha çok fotoğrafları destekleyen genel bir bulut depolama aracıdır.

Yine, OneDrive fotoğraflar için öneri diyemeyiz, ancak zaten bunun için ödeme yapıyorsanız, denemeye değer. Android’deki OneDrive uygulamasında bazı temel fotoğraf düzenleme araçları varken, Web’de temel organizasyon ve albüm sıralamanın ötesinde bir şey elde edemezsiniz, ancak OneDrive’ın Windows’taki otomatik eşitlemesi masaüstü fotoğraf düzenleyicinizi oldukça kolay bir şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelir. Dropbox’tan biraz daha iyi, ancak fazla değil ve bir Google Fotoğraflar alternatifi arayışındaysanız, OneDrive’dan önce yukarıdaki diğer hizmetlerden birini deneyebilirsiniz.

Özellikleri ise;

 • Ücretsiz depolama: 5 GB
 • Yükseltme fiyatı: 100 GB için 1,99 ABD doları / ay, 1 TB ve Microsoft 365 Office uygulamaları için 6,99 ABD doları
 • Platform: Android, iOS, web (artı Windows ve Mac için yükleyiciler)

 

Fotoğraf paylaşımı sağlayan bulut servislerini hem ücret bakımından hem de kullanıcı yorumlamalar bakımından ele alarak, ne gibi özellikleri olduğunu kısaca bahsettik. Bulut tabanlı bu tip servislerin önemini yitirmeyeceği gözüküyor…

 

Okuma Önerisi: Microsoft Azure – TheManhattan


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win