Merhabalar herkese, bugün sezon da daha devam ederken motor sporlarının özellikle de Formula 1 ‘in pek de göz önünde olmayan kahramanlarından teknik ekiplerden bahsedeceğim ve oraya nasıl ulaşabileceğinden bahsedeceğim . En az yarış anları kadar heyecanlı ve büyük çalışmalar gerçekleştiren bu insanlar pilotları tamamlayan arabaları gördüğümüz noktaya getiriyorlar.

Aslında Formula 1 için baktığımızda geliştirilen ve yenilenen araba türü sayısı sadece bir. Takımlar sezon öncesi ve boyunca arabalarını geliştirmeye çalışıyorlar fakat tek çeşit olmasına karşın arabaların karmaşıklığı yapılan yatırımların pahalı olması arkasındaki organizasyonun çok daha büyümesine yol açıyor. Milyon dolarların harcandığı dünyanın en pahalı sporlarından biri olan Formula 1 için takımların 1000’in üzerinde çalışanı bulunabiliyor. İşin teknik kısmının bu kadar önemli olmasının asıl sebebi dünyanın en iyi 20 pilotunun bulunduğu organizasyonda asıl fark araba kapasitelerinde ortaya çıkıyor. Motor hacmi ve silindir sayısı eşit standartlarda olsa da arabaların güçleri arasında çok ciddi farklar bulunuyor.

Peki içerisinde Mercedes, Aston Martin, Renault, Honda gibi dünyanın en büyük araba üreticilerinin bulunduğu bu rüya organizasyonda bir mühendis olarak nasıl yer bulabiliriz?

Motor sporlarının pek yaygın olmadığı ülkemizde yarış mühendisliği düşünüyorsak rotamız maalesef yurtdışı olmalı diyebilirim. Motor, mekanik, aerodinamik alanlarından birini seçtikten sonra yolunu çizmeye başlayabiliriz. Öncelikle çok iyi bir İngilizce daha önce F1 için olmazsa olmaz bir zorunluluk, pilotlar için bile aynı şekilde. Dili sorununu çözdükten sonra okul tercihi için Almanya ve İngiltere biçilmiş kaptan. Motor alanı için Almanya, aerodinamik ve mekanik alanları için ise İngiltere kaliteli eğitimin adresleri. İngiltere için bir parantez açmak gerekirse F1 adına özel eğitimlerin ve uzmanlıkların olmasının yanında 8 takım merkezi İngiltere’de bulunuyor. Staj yapmak ve tecrübe kazanmanın çok önemli olduğu bir branşta İngiltere büyük avantaj.

SAKHIR, BAHRAIN – APRIL 04: Guillaume Rocquelin, race engineer for Sebastian Vettel

Yurtdışına açılan yolunuzu kolaylaştıracak programlara geçmeden önce ODTÜ’den Makine Mühendisliğinden mezun olan Enes TAŞ ’a değinmeden geçemem. F1’de Ferrari takımında aerodinamik bölümünde çalışan ve bu yolda ilerlemek isteyen her Türk gencinin idolü olabilecek birisi mutlaka röportajlarını incelemenizi tavsiye ederim.

Peki nereden başlamalısın?

F1 in Schools programı tam olarak senin amacına hizmet eden bir kuruluş. Mühendis yetiştirmeyi ve F1 programları geliştirmeyi amaçlayan bir yapı. Oyunlar organize ediyorlar. Toplantılar ve seminerler düzenliyorlar. Programlar üretiyorlar, sanal rüzgâr tüneli ve aerodinamik için AutoCAD programı gibi… İlk iş buraya üye olmalısın. Ve kesinlikle faaliyetleri takip etmelisin.

Bunun yanında İngiltere’deki ImechE (The Institution of Mechanical Engineers) 80.000 üyesiyle İngiltere’nin en büyük ve hızlı gelişen Makina Mühendisleri kuruluşu. Formula 1 ile ilgili çalışmalar ve dersler veriyorlar, F1’e özel programlar düzenliyorlar. Faaliyetlerini takip edebilirsin. ImechE’nin Formula Student programı şu anda benzersiz F1 faaliyetleriyle çok profesyonel ve rakipsiz durumda. Genç mühendisler burada kendi araçlarını tasarlayıp yarıştırabiliyorlar. F1 artık Formula Student’tan beslenmeye başladı. Takımlar da bu programı takip edip destekliyorlar. Mutlaka takip etmelisin.

Netflix içeriklerinden Drive to Survive’ı da izlemeni tavsiye ederim. Hem atmosferi solumak hem de içinizdeki heyecanı diri tutmak adına sağlam bir içerik.

İstediğin anda ulaşamayacağın bir hedef olmadığını bil, en küçük engeli atlayarak başla ve sonunda istediğin noktaya ulaş. Hayat hayallerini ertelemek için çok kısa …

Tags: Formula 1 , Serhan Acar


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win