FMCG. Fast Moving Consumer Goods acronym. Quickly moving product, short term goods. Business and commerce concept with big word or text. Vector illustration with characters and icons

Bu yazımızda, iş hayatına atılan ve pazarlama içerisinde bulunan birçok kişinin yanı sıra hepimizin duyduğu, ürün üretimi ve tüketiminin hızlı bir şekilde sürdürüldüğü “FMCG Nedir” sorusuna yanıt vereceğiz.

FMCG Nedir/FMCG Sektörü Nedir?/FMCG Sektörü Ne Demek?

FMCG Sektörü artık günümüzde sıklıkla duyduğumuz terimlerden kuşkusuz bir tanesidir. Açılımı Fast-Moving Consumer Goods olan FMCG, Türkçe’de Hızlı Tüketim Malları olarak anılmaktadır ve sürekli değişim, dönüşüm ve yeni fikirler içeren bir sektördür.

Adından da anlaşılabileceği gibi hızlı şekilde satılan ve tüketilen tüm ürünleri bu sektörün içerisinde sayabiliriz. Süper markete gittiğiniz de karşımıza çıkan, raflarda görebildiğimiz tüm ürünler bu sektör içerisinde yer almaktadır. Yani FMCG Nedir sorusu için zihnimize bir süper marketi kodlayabiliriz.

FMCG Sektörü Nedir
FMCG Nedir

FMCG ve Paketleme/Pazarlama

FMCG sektöründe, en çok dikkat çeken ve önem gösterilerin kavramların başında kuşkusuz ”paketleme” yani markayı müşteriye ilk görüşte pazarlama gelmektedir. FMCG Nedir sorusunda aklımıza gelmesi gereken başlıca ilişkilerin başında gelmelidir.

Daha önce yazığımız yazıda (Pazarlamada 4P Nedir ve Nelerden Oluşmaktadır?) pazarlamanın 4P ‘sinden bahsetmiştik. Ambalajlama/Paketleme Philip Kotler’in 4P içerisinde dahil etmediği ama 4P ile birlikte 5. P olarak bahsedilen bir uygulamadır.

Örnek vermek gerekirse, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Walmart (ABD’nin en büyük market zinciri ve dünyanın en zengin şirketlerinden birisi) içerisinde 250 binden fazla ürün barındırmakadır (Sayıya göre Dünya genelinde toplamda 75 milyon farklı ürün satmaktadırlar.). Bir müşterinin 250 bin ürün içerisinde ilk bakışta dikkatini çekmek, kuikusuz paketleme ve ambalajlama stratejisi ile mümkün olmaktadır. Bu sebeple FMCG sektörü içerisinde marka pazarlama stratejisi olan paketlemeyi önemli bir yere koyabiliriz.

FMCG ve E-Ticaret İlişkisi

FMCG Sektörü Nedir
FMCG Nedir

Birçok markanın yer aldığı FMCG (Hızlı Tüketim Malları) sektörü temizlik ürünlerinden gıda maddelerine, kişisel bakım ürünlerine kadar herkesin günlük yaşamında tercih ettiği hatta artık çoğunlukla hayatını devam ettirebilmek için zorunlu olarak kullandığı ürünleri kapsamaktadır. Bu sebeple insanların bu ürünlere en kolay ve en hızlı şekilde ulaşma isteği oluşmaktadır.

Bildiğiniz gibi 2020 yılı pandemi dönemi ile birlikte e-ticaret hızla artan ve dünya genelinde milyonlarca insanın bir şekilde kullandığı sistemdir. E-ticaret sitelerinde tıpkı bir süper marketin reyonları gibi birçok ürün listelenmekte ve bunlar kategorilenmektedir.

Sanal bir ortamda alışveriş imkanı sunan e-ticaret siteleri, fiziksel marketlerin yanı sıra sayamayacağımız kadar ürünü belkide bizlere sunabilirler. Bu da bizlerin daha hızlı bir şekilde, fiziksel bir çaba olmadan tüketebileceğimiz anlamına gelmektedir. Yani e-ticaret siteleri özellikle pandemi dönemi içerisinde FMCG sektörüne büyük bir yardım sağlamakta, sektörün dinamizim ve gücünden oldukça yararlanmaktadır. Ürünlerini satmak isteyen firmalar, tüketicilere de kaliteli bir hizmet verebilmek ve rekabetçi piyasa içerisinde yer almaya çalışmaktadır.

E-Ticaretin Pandemi Döneminde 4 ülke içerisinde artışı. 4 ülke içerisinde de en çok Türkiye'de artış yaşanmıştır.
E-Ticaretin Pandemi Döneminde 4 ülke içerisinde artışı. 4 ülke içerisinde de en çok Türkiye’de artış yaşanmıştır.

FMCG ve Lojistik İlişkisi

FMCG’nin Hızlı Tüketim Ürünleri anlamına geldiğinden bahsetmiştik. FMCG Nedir sorusunda yer vermemiz gereken en önemli ilişkilerden bir tanesi de FMCG ve Lojistik ilişkisidir. Ürünler hızlı tüketildiği ve tekrar tekrar yenilendiği gibi piyasada birçok şirket bulunmaktadır. Bu şirketler dünya genelinde birçok ülkede üretim yaptıkları gibi, bunları tüketici ile en kolay ve en hızlı şekilde buluşturmayı amaçlamaktadırlar. Bu kısımda ise üretim yapan şirketlerin iş birliği yaptığı lojistik şirketleri devreye girmektedir.

Lojistik şirketleri, en uygun fiyata, en hızlı şekilde ve ürünlerin raf ömrünü göz önüne alarak, tüketicilerin memnuniyetini sağlamayı hedeflerler. Hızlı değişen ve gelişen dinamik bir sektör içerisinde, gerek bizzat tüketiciye ulaşım sağlayarak, gerek süper marketler gibi satıcı firmalara lojistik destek sağlayarak kuşkusuz dönen çark içerisinde çok büyük rol oynamaktadırlar.

FMCG Markaları Nedir?/FMCG Şirketleri (İlk 10 Şirket) 

2020 verilerine göre dünya çapında gelirler ve karlar göz önüne alarak ilk 10 şirket listelenmiştir.

  1. Nestle AG
  2. Johnson & Johnson
  3. Pepsi Co
  4. Procter & Gamble (P&G)
  5. Unilever
  6. AB InBev
  7. JBS
  8. Coca Cola
  9. Philip Morris
  10. L’Oréal S.A.

FMCG Sektöründe Maaşlar

FMCG Sektörü içerisinde maaşlar aşağıdaki gibidir;

Görevler Maaşlar
Mağaza müdürü 8500 TL
Mağaza müdür yardımcısı 4800 TL
Mühendis maaşları 4800-15500TL
Teknisyen maaşları 3100-12800 TL
Çağrı merkezi 2500- 8200 TL

FMCG Sektörü Ürünleri Nelerdir?/Hızlı Tüketim Ürünleri Nelerdir?

Adından da anlaşılabileceği gibi bu ürünler hızlı şekilde satılan ve tüketilen ürünlerdir. Süper markete gittiğiniz de karşımıza çıkan, raflarda görebildiğimiz tüm ürünler bu sektör içerisinde yer almaktadır.
Paketlenmiş tüketim malları olarak da adlandırılan hızlı tüketim malları, yüksek devir hızına, düşük fiyatlara veya kısa raf ömrüne sahip ürünlerdir. Tüketici harcamalarının yarısından fazlasını oluşturan hızlı tüketim malları, düşük kar marjları ve büyük satış miktarları ile karakterize edilir. Bu gruba giren ürünler arasında örneğin alkolsüz içecekler, tuvalet kağıdı veya süt ürünleri bulunur.

FMCG Sektöründe Çalışmak, Neden FMCG sektörü?

FMCG Sektörü bahsettiğimiz gibi süreklilik isteyen ve rekabetin çokça fazla olduğu bir sektördür. Bu sebeple de FMCG sektöründe çalışmak bir o kadar da zor ve disiplin gerektirmektedir.

Market içerisinde gösterdiğiniz pazarlama başarınızı sürekli hale getirmek ve bu ürünlerin devamlılığı sağlamak bir marka kültürü içerisinde bulunmanızı ve bilgi ile tecrübe ile harmanlanmış bir çalışma becerisi size getirecektir.

FMCG Sektörü Pazarı/FMCG Nedir
FMCG Sektörü Pazarı/FMCG Nedir

Görselde de görüldüğü gibi büyük pazar içerisindeki rekabette hangi konumda bulunduysanız bulunun, dinamik ve acemi ruhunuzu kaybetmeden güçlü bir şekilde çalışmak bu sektör içerisinde sizi tutunabilir hale mutlaka getirecektir.

Ürünü ürettiğiniz noktadan mağazaya getirdiğiniz noktaya kadar, onun bulunduğu yerin dizaynı ve diğer ürünlerle rekabeti, geniş bir proses gerektirmekte ve daima canlı, pazardan haberdar halde kalmanızı istemektedir.

Okuma önerimiz: Dikkat Çeken Satış ve Pazarlama Teknikleri


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win