Big book with yin-yang and taoism family reading, tiny people. Yin yang Taoism, Daoism and Confucianism, Taoism Chinese philosophy concept. Bright vibrant violet vector isolated illustration

Feng Shui Nedir, Nasıl Yapılır?

Feng Shui’nin ne olduğunu anlamak için Çin kültürüne aşina olmak ve tarihini iyi bilmek gerekir. Elimizdeki bilgileri toparladığımızda ise karşımıza çıkan hikaye bizi antik Çin zamanlarına kadar götürüyor. O zamanlarda yaşayan Çin imparatorları, ölümden sonraki yaşama inandıkları için, gömülmek için en iyi yerleri ararlardı. Bu aramalar için uzmanlarla çalışan imparatorlar, bilginlerin de yardımıyla enerjisi en uygun yerleri seçmeye çalışmışlardır. Çalışmalar sırasında. enerji rüzgara benzetilmiş, görülmeyen fakat hissedilebilen bir şey olduğuna karar vermişlerdir. Enerjiyi düzenlemeye çalışırken koyduklara kurallara Feng Shui adını verdiler ve imparatorların isteği üzerine Feng Shui kurallarını yaşam alanlarında da kullanmaya başladılar.

Bireyin canlı ve cansız varlıklarla olan ilişkini temel alan Feng Shui’nin, kurallarına uygun bir şekilde uygulandığında insanlara aşk, eğitim, para, ilişkiler ve kariyer konularında şans getirdiğine inanılır. Bu kurallarla tasarlanmış mekanlarda pozitif enerjinin ön planda olduğu gözlemlenmiştir.

Feng Shui

Feng Shui’nin Temel Kuralları Nelerdir?

CHİ: Çinliler tarafından Ejderha’nın kozmik nefesi olarak ele alınan Chi kavramı, bilimsel olarak da kabul görmüş, görünmeyen ve sürekli olarak etrafta dolaşan sessiz ve güçlü enerjiye verilen addır. Canlı cansız her türlü varlığı canlı kabul görülür ve her ‘canlı’nın chi enerjisine sahip olduğu düşünülür. Yani bu inanışa göre hayvanlardan bitkilere, binalardan kaldırım taşlarına kadar aklınıza gelebilecek her türlü varlığın bir chi enerjisi vardır.

YİN-YANG: Geceyi, olumsuzu ve tüketimi sembolize eden Yin ve karşıtı gündüzü, olumluyu ve üretimi temsil eden Yang birlikte bir bütünü oluşturur. Hayatın döngüsünü özetleyen sembol, birbiri ile çalışan ve devam eden devinimin göstergesidir. Güneş ve ay ile de sembolize edilir.

BEŞ ELEMENT: Çinlilerin inanışına göre evlende beş adet element bulunur ve çevremizdeki her şey bu beş elementten oluşur. Feng Shui’nin temelinde yatan ve birçok kurala yön verir ve büyük bir öneme sahiptir. Bu elementler toprak, ateş, metal, su ve ahşaptır. Yaşam, bu beş elementin birbiriyle olan ilişkilerine göre şekillenir ve yaratıcı, yıpratıcı özelliklerine göre analiz edilir.

BAGUA YÖN HARİTASI: Feng Shui’nin en temel öğretisidir. Odayı 9 ayrı mekana ayıran pusulanın içerdiği her bir yön ayrı bir özelliği temsil eder ve o özelliği güçlendirdiğine inanılır.

Feng Shui: Bagua Yön Haritası

Feng Shui Ev Nasıl Olmalı?

Gereksiz Eşyalardan Kurtulun

Feng Shui ev dahil olmak üzere içinde bulunan her şeyin bir enerjisi olduğuna inandığı için, fazla eşyanın ev içinde negatif bir enerji uyandırdığına inanır. Fazla ve gereksiz eşya bulunan odaların daha karanlık, bunaltıcı ve huzursuz hissettirmesini bu durumla özetleyebiliriz. Ne kadar az eşya, o kadar güzel enerji!

Evin Girişini Davetkar Bir Alana Çevirin

Evin giriş kapısı Feng Shui için çok önemli bir yere sahip. Evin yönünün bile giriş kapısından alınması, enerji giriş çıkışları için çok önemli bir referans noktası. Evin girişinde ayna bulunmalı mı? gibi sorulara gerek kalmadan biz söyleyelim. Evin girişinde ayna bulunması, misafirler ve enerji girişi için olumsuz bir hava yaratır. Basit bir mantıkla, eve girerken kapıyı görmeniz size evden çıkma hissiyatı uyandıracağı gibi, enerji için de aynı şey geçerlidir. Bu yüzden evin girişinde ayna olmamalı, gereksiz eşyalara yer verilmemeli, karşılama için ferah bir alana yer açılmalıdır.

Feng Shui: Ayna Kullanımı

Mekanlarınıza Uygun Renkler Seçin

Renklerin Feng Shui’de özel olarak beş elementten alındığını biliyor muydunuz? Her elementin temsil ettiği renklere göre, mekanlara dağıtılması oldukça önemlidir. Evin yönlerinin şifalarına göre enerji yükselten renklerin seçilmesi oldukça önemlidir. Dekorasyon ve renk seçimi ile evinize bereket katmak için daha çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz 🙂

Elementleri Temsil Eden Renk Skalaları

Minimal Tasarıma Özen Gösterin

Saat, ayna, çanlar veya süs eşyaları gibi küçük objeler bile evin enerjisini değiştirebilir. Fazla obje kullanımından kaçının ve Chinin evinizin içinde rahatça gezinebilmesine olanak verin. Evin enerji akışı için evinizi bol bol havalandırmaya özen gösterin. Çicekler ve sakin, huzurlu müziklerle atmosferinizi daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz!

Feng Shui: Minimal Tasarım

Feng Shui’de Evin Bereket Köşesi Neresidir?

Evin giriş kapısının Feng Shui için önemli bir referans noktası olduğunu söylemiştik. Evin bereket noktasını bulmak da bu sayede daha kolay bir hale geliyor. Evinizin bereket köşesini bulmak için, sırtınızı evin giriş kapısına verin, karşı sol köşenizin bereket köşesi olduğunu göreceksiniz. Bu yöntemi kendi odanız veya bereketlendirmek istediğiniz bir odaya da yapabilirsiniz. Koyacağınız nesnelerin, renklerin ve kokuların da evinizi bereketlendireceğini unutmayın 🙂

Evimizin enerjisini düzenlemeyi öğrenmişken, iç dünyamızdaki enerjiyi de temizlemeyi öğrenmek için Stres Nedir? Stresle Baş Etme Yöntemleri Nelerdir? adlı yazımıza göz atmayı unutmayın!

 

 

 

 


İrem BAYDAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win