İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır. Bu nedenle hayat boyu gerçekleştirmiş olduğu en temel faaliyetlerden biri iletişim kurmaktır. Aslında hepimiz yaşantımızda anlamak ve anlaşılmak için etkili iletişime ihtiyaç duyarız. Etkili iletişim sayesinde hayatımız çok daha kolay bir hal alır. Peki etkili iletişim nedir,  etkili iletişim teknikleri nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar!

etkili iletişim nedir?
etkili iletişim nedir?

 

 İletişim Nedir?

İletişim, kişiler arasında duygu, düşünce, bilgi ve haberlerin akla gelebilecek her türlü biçim ve yolla kişiden kişiye karşılıklı olarak aktarılmasıdır. Daha basit bir tabirle insan ya da insan grubu arasında gerçekleşen duygu düşünce ve bilgi alışverişidir. İletişim, insan hayatının olmazsa olmazıdır.

İnsanın varoluşuyla başlayan iletişim, tarihi süreç içerisinde insan hayatının en belirgin özelliği haline gelmiştir. İletişim sayesinde insanlar arası ilişkiler kurulmuş ve güçlendirilmiştir. İnsanın doğası gereği sosyal bir varlık olduğundan bahsetmiştik. Bundan dolayı insan, çevresiyle sürekli iletişim halinde olma ihtiyacı duyar. Bu, insanın ruhsal ve bedensel sağlığı için oldukça gereklidir.

etkili iletişim nedir?
etkili iletişim nedir?

İletişim Çeşitleri Nelerdir?

İletişim kavramını pek çok şekilde sınıflandırabiliriz. Fakat genel olarak iletişim 4 grupta toplanır:

1-) Kişi içi iletişim:

Bireyin kendisiyle olan iletişimidir. Bu iletişimde birey duygularının, ihtiyaçlarının farkına varır ve iç gözlem yapar.

2-) Kişilerarası iletişim:

İki veya daha fazla kişi arasında geçen iletişimdir. Kişiler duygu ve düşüncelerini birbirlerine aktarıp yorumlayarak iletişimi sürdürürler.

3-) Sözlü iletişim:

Bireylerin dil aracılığıyla gerçekleştirdiği iletişim türüdür. Sözlü iletişimin iyi bir şekilde gerçekleşebilmesi için alıcının dinleme, algılama ve empati yeteneklerinin gelişmiş olması gerekir.

4-) Sözlü olmayan iletişim:

Bireylerin sözcükler olmadan birbirlerini ve çevrelerini anlamlandırma sürecine denir. Beden dili, jest ve mimikler bu iletişim türünde ön plandadır.

etkili iletişim nedir?
etkili iletişim nedir?

Etkili İletişim Nedir?

İletişim kavramından kısaca bahsettik. Peki etkili iletişim nedir? Şimdi buna bir bakalım.

Etkili iletişimi, vermek istediğimiz mesajı konuşma becerimizi ve beden dilimizi kullanarak karşı tarafa en net şekilde aktarmak olarak tanımlayabiliriz. Etkili iletişim mutlu bir yaşam için anahtar niteliğindedir. Çünkü mutlu bir yaşamın sırrı sağlıklı ilişkiler kurmaktan geçer.

Sağlıklı ilişkiler kurmanın en önemli yollarından biriyse etkili iletişimdir. Etkili iletişim sayesinde kendimizi doğru bir şekilde ifade edebiliriz.

Bu günlük yaşantımız için oldukça önemlidir. Fakat etkili iletişimin faydaları günlük yaşantımızla sınırlı değildir. İyi bir iletişim kurduğumuz takdirde meslek hayatımızda da başarıyı yakalamamız bir o kadar kolay olacaktır. Kısacası etkili iletişim, bizim hem sosyal hem bireysel anlamdaki başarımızı etkileyen çok önemli bir faktördür.

Etkili iletişimin önemini günümüzde artan iletişim sorunlarıyla birlikte daha çok fark ediyoruz. Bazen iletişim hatalarından dolayı anlamadığımızı ve anlaşılmadığımızı düşünüyoruz. Bunun sonucunda da çeşitli sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu sorunları aşmak ve bu konuda iyi olabilmek için ilk olarak iletişim becerilerimizi geliştirmemiz gerekmektedir.

etkili iletişim nedir?
etkili iletişim nedir?

Etkili İletişim Becerileri

Etkili iletişim nedir? sorusunu yukarıda cevaplamıştık. Etkili iletişimi gerçekleştirebilmek için iletişim becerilerimizi geliştirmeye ihtiyaç duyarız. İletişim becerileri hem çalışma hem de sosyal hayatımızda bizi öne çıkaran etmenlerin başında gelir. İş mülakatlarında, derslerde veya sunum yaparken etkili iletişim becerilerine sahip olmak bize çok büyük  katkı sağlar. Ayrıca iletişim becerilerimiz ne kadar gelişmiş olursa insanlarla diyaloglarımız da bir o kadar etkin olur.

1- İyi Bir Dinleyici Olmak

Sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsak ilk olarak iyi bir dinleyici olmak durumundayız. İyi bir dinleyici karşındakini sessizce dinlemekten daha fazlasını yapar. Sorularıyla ve jest-mimikleriyle konuşmacıyı yönlendirir. Konuya karşı ilgili olduğunu karşı tarafa hissettirir ve konuyla alakalı sorular sorarak bu süreci aktif bir hale getirir.

2- Net ve Anlaşılır Olmak

Anlattığımız konunun insanlar tarafından daha iyi bir şekilde dinlenilmesini istiyorsak lafı dolandırmadan, net bir şekilde söylememiz gerekmektedir. Diğer türlü insanlar konudan uzaklaşacak ve kafalarında bir sürü soru işareti kalacaktır.

3- Beden Dilini Doğru Kullanmak

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; iletişimde, kullanılan kelimeler aynı kalmak koşuluyla, kelimeler %10, ses %30 ve beden dili de %60 oranında rol oynuyor. Yani bu demek oluyor ki etkili iletişim kurmada beden dili oldukça etkili bir yöntem. Beden dilini etkin kullanmak istiyorsak duruşumuza, jest ve mimiklerimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Ayrıca konuşma esnasında karşımızdaki kişiyle sık sık göz teması kurmaya da özen göstermeliyiz.

4- Ses Tonu

Ses tonu etkili iletişimin önemli bir aracıdır. Herkesin kendine özgü bir ses tonu vardır. Yani ses tonu, karşı tarafa karakterimiz hakkında detaylar verir. Tok ve sakin bir ses tonuyla konuşmak bizi olgun ve deneyimli biri olarak gösterirken, katı ve yüksek bir ses tonuyla konuşmak tam tersi etki yaratır.

5-  Ben Merkezci Olmamak

İletişimde dikkat etmemiz gereken en önemli püf noktalardan biri ben merkezci olmamaktır. Eğer konuşmamızda hep kendimizi merkeze alırsak, o anlatımdan ve iletişimden sağlıklı bir sonuç ortaya çıkmayacaktır. Çünkü hep kendi hikayelerimizden bahsedersek karşımızdaki kişi bir noktadan sonra sıkılmaya başlayacaktır.

etkili iletişim nedir?
etkili iletişim nedir?

 

Etkili İletişim Teknikleri

  • Samimi Olmak: Eğer insanlara samimi bir şekilde davranırsak ve bunu içten bir şekilde gösterirsek iletişimimiz daha sağlıklı bir hal alır. Bunun için insanlara karşı ses tonumuzu yumuşak bir şekilde kullanmak, beden dilimizi, jest ve mimiklerimizi olumlu bir şekilde kullanmak çok önemli. Yani genel olarak olumlu bir tavır sergilediğimizde ortaya samimi bir iletişim çıkacaktır.
  • İfadeleri doğru kullanmak: İletmek istediğimiz mesajı açık ve net bir şekilde karşımızdaki kişiye iletmek için kullandığımız ifadelere ve telaffuza dikkat etmemiz gerekmektedir. Düzgün bir diksiyona sahip olmak bu nedenle çok önemlidir. Diksiyonla alakalı ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz Diksiyon Nasıl Geliştirilir? Tavsiyeler ve 3 Youtube Kanalı Önerisi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Önyargılı Olmamak: Ön yargılarımız hayatımızın her alanında bize engel olur. Sağlıklı bir iletişim için ön yargılarımızdan kurtulmamız gerekmektedir. Ön yargılardan kurtulmak için karşımızdaki kişiyle empati yapmayı deneyebiliriz.
  • Kişiye İsmiyle Hitap Etmek: Her ne kadar küçük bir etken gibi gözükse de karşımızdaki kişiye ismiyle hitap etmek ona saygı duyduğumuzu gösterir. Ayrıca karşımızdaki kişiyle herhangi bir iletişim kopukluğu olmamasını sağlar.
  • Açık ve Net Olmak: Çoğu zaman konu dışına çıkmak ve fazla ayrıntı vermek iletişim kopukluklarına neden olmaktadır. Sağlıklı bir iletişim için olabildiğince açık ve net olmalıyız.

 

etkili iletişim nedir?
etkili iletişim nedir?

Video Önerisi! https://youtu.be/uO7AyVI0qJ4


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
3
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win