Günümüzde şirketlerin tamamının kullanmaya başladığı ve son yıllarda ciddi şekilde popüler olmaya başlayan ERP, pandemininde başlaması ve artması ile birlikte vazgeçilmez olacak. Şirketlerin ana sistemini oluşturan ERP nedir, ERP açılımı nedir ve ERP nerelerde kullanılır gelin hep birlikte bilgi sahibi olalım!

ERP Nedir? ERP nin Açılımı Nedir?

”Kurumsal kaynak planlama” açılımına sahip olan ERP son yıllarda şirketlerin gözdesi olmaya devam ediyor. ERP nin açılımı nedir sorusuna verebileceğimiz cevap tamamiyle bu olsada, ERP bir kurumsal planlama aracıdır.

Daha önceden bazı büyük şirketlerin içerisinde bulunan bu sistem, pandemi ve evden çalışma kültürü ile birlikte artık tüm şirketlerde ve kurumlarda olmaya başladı.

Gelecek yıllarda ise kobi ve orta ölçekli kurumlarda da görmeye başlayacağımız ERP sistemi, genel olarak bir şirketin günlük işleri ve Excel’de tutması gereken verilerin ortak bir sistem içerisinde major hatalardan arınmış haliyle bulunması anlamına geliyor.

ERP Nedir

Tedarik, ürün tasarımı, malzeme yönetimi, müşteri yönetimi, ürün yönetimi, finans yönetimi ve maliyet gibi konularda hizmet verebilen bu sistem genel yapısı itibariyle iş yerlerinin ciddi paralar ödediği bir bilgisayar yazılımı haline geldi.

ERP Nedir Nerelerde Kullanılır?

ERP Sistemleri işletme yapısı içerisinde ticari anlamda işletme yapısına sahip olan tüm kurumlarda kullanılabiliyor. Peki ERP nedir nerelerde kullanılır sorusuna tüm işletmeler cevabı verilebilir mi? Bilgi ve işleme ihtiyaç duyan, bir marketten holdinge, bir hastaneden vakıfa kadar tüm işletmeler bu sistemi kullanabilir.

ERP Neden Önemlidir? ERP Neden Gereklidir?

Önceki senelerde işletmeler verilerini Excel üzerinde tutuyor ve işliyorlardı. Bu hem fazla iş yükü olması, hem ortak bir sistem olmaması adına hatalarında bol olmasına neden olabiliyor. İşletmeler ERP sistemlerine verilerini düzenli ve iyi işlenebilir olması adına kullanıyor. Yani anlık olarak birkaç farklı departmanın prosesleri, iş emirlerini, satış-pazarlama süreçlerini takip edebildiğini düşünün… ERP neden gereklidir için büyük bir şirket adına cevap olmaktadır.

Bu sistemler geliştirilebilir ve şirkete uygun özelleştirilebilir olması sebebiyle oldukça kullanılıyor.

ERP Nedir | ERP nin açılımı nedir?

ERP Modülleri Nelerdir? ERP Yazılımlarinin Temel Modülleri Nelerdir?

ERP içerisinde hazır modüller bulunmaktadır. Hazır modüllerin yani ERP yazılımlarının temel modüllerinin yanı sıra yanı sıra şirketlerin özel isteklerine göre düzenlenebilir ve kişiselleştirilebilir modüllerde yazılımcılar tarafından uygulanabilmektedir.

 • Stok Yönetimi
 • Cari Yönetimi
 • Tedarik Yönetimi
 • Satış Yönetimi
 • Finans Yönetimi
 • Genel Muhasebe
 • Depo Yönetimi
 • Üretim Yönetimi
 • Dış Ticaret Yönetimi
 • Proje Yönetimi
 • Bütçe Yönetimi
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Mobil ERP ve İş Zekası Uygulamaları

  ERP Nedir | ERP Nedir Nerelerde Kullanılır?
  ERP Nedir | ERP Nedir Nerelerde Kullanılır?

Stok Yönetimi

İşletmenin ihtiyacına göre detay ve özelliklerinde yer aldığı stok kartlarının tanımlanmasıyla, stok yönetiminin rahat bir şekilde uygulanmasını sağlar.

Cari Yönetimi

İşletmenizin bünyesinde bulunan tüm paydaşlarınızın verileri ve işlem detaylarını tek bir ortamda toplamanızı sağlayan modüldür.

Tedarik Yönetimi

Tedarik Yönetimi Modülünde, talep-tekliften ürün kabulüne kadar tüm süreçlerinizi kontrol altında tutarak tedarik süreçlerini oluşturabilir, yönetebilir ve izleyebilirsiniz.

Satış Yönetimi

Satış Yönetimi Uygulamaları birbiri ile entegre çalışan alt modülleri ile tüm satış süreçlerinizi kontrol altında tutmanızı sağlar.

Finans Yönetimi

Finansal kaynaklarını en iyi şekilde planlayarak işletmeyi hazır ve kararlı tutmayı sağlar.

Genel Muhasebe

Mevzuat değişikliklerinin anlık olarak izlenebildiği genel muhasebe işlemlerinizi kolay bir şekilde işlemeyi sağlar.

Depo Yönetimi

Depo ve hücre tanımlamalarınızı yaparak, tüm operasyonlarınızı depo ve hücre bazında gerçekleştirebilirsiniz.

Üretim Yönetimi

Üretim aşamalarınızı kolay ve etkili biçimde yönetebilir, üretimin her anından haberdar olabilirsiniz. Böylece iş etüdü gibi uygulamaları ve proses standartları açısından bilgi sahibi olmanız ve işletmenin verimliliği açısından uygulamalarda bulunmak adına önemlidir.

Dış Ticaret Yönetimi

Dış Tİcaret Yönetimi ihracat süreçlerinizi ve sevkiyatlarını kontrol altında tutmanızı sağlar.

Proje Yönetimi

Proje bazlı iş yapan işletmelerde tüm süreçlerin proje bazında takip edilmesi ve yönetilmesini sağlamaktadır.

Bütçe Yönetimi

Bütçe Yönetimi Modülü gelir ve giderlerinizi önceden planlamanızı sağlar.

İnsan Kaynakları Yönetimi

Bu modül, işletmelerin en temel yapı taşlarını oluşturan personelleri en iyi şeklide yönetebilmeyi ve takip edebilmeyi sağlar.

Mobil ERP ve İş Zekası Uygulamaları

Sunulan modüllerin mobil telefon ve diğer akıllı cihazlara entegre ederek tüm iş süreçlerinin mobil teknolojiler üzerinden de kolayca takip edilmesini sağlar.

B2B Business to Business | ERP Nedir

ERP Yazılımları Nelerdir? ERP Modelleri Nelerdir?

ERP sistemlerini üreten birçok farklı şirket olsada pazara hakim olan iki farklı ERP yazılım şirketi bulunmakta. Canias ERP ve SAP ERP. ERP Nedir sorusuna karşılık her zaman karşımıza bu iki yazılım şirketi çıksada Canias ve SAP servis sağlayıcısıdır.

Şirketlerin birçoğu bu iki ERP servis sağlayıcısı tarafından domine edilmekte diyebiliriz. Tabii tercihe ve verimliliğe göre bunların isimleri değişebilmekte fakat fazlasıyla duyduğumuz iki tanesi Canias ve SAP olacaktır.

ERP Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kurumsal kaynak planlaması (ERP) sayesinde hatalı girişler, veri kaybı gibi işletme için olumsuzluk teşkil edecek durumlar önlenmiş olur. Bu sisteme hakim ve sistemi iyi işleyecek çalışanların olması da oldukça önemli olacaktır. ERP Sertifikası ne işe yarar sorusuna karşılık olarak, sistemi iyi tanıyan, verileri iyi ve doğru işleyebilen kişilerin sahip olması adına bir sertifikadır.

Canias ERP’deki 5 Önemli Modül ve Kullanım Alanları

Canias ERP daha öncede bahsettiğimiz gibi ERP yazılımları içerisinde en çok kullanılanlardan birisi. Canias ERP içerisinde kullanılan bazı önemli modüller sizinle:

 • BAST01: Ana Uygulamalar
 • SALT01: Sipariş açma, irsaliye, fatura vb.
 • INT01: Depo/Stok İşlemi
 • BAST02: Malzeme Ana Kartları
 • HCTM: İnsan Kaynakları Uygulamaları

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: VERİ MADENCİLİĞİNİN ARDINDAKİ 5 SIR

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win