Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Endüstri mühendisliği birçok farklı alana evrilebiliyor. Satın alma uzmanı, üretim planlama mühendisi, otomasyon mühendisliği, IT iş analistliği, proje yönetimi bu alanlardan birkaçı. Endüstri mühendisliği ile birlikte anılan mühendisliklerden birisi de iş geliştirme uzmanı veya iş geliştirme mühendisi. Gelin iş geilştirme mühendisi nedir, ne yapar hep birlikte inceleyelim.

Endüstri Mühendisliğindeki İş Pozisyonları ile alakalı yazımız içerisinde Endüstri Mühendisliği ve iş alanları ile alakalı daha  geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Geliştirmek Nedir Ne Demek?

İş Geliştirme alanını, iş geliştirme uzmanı ne iş yapar konusunu iyi kavrayabilmek için kuşkusuz geliştirmek nedir ne demektir bunu ilk etapta bilmeliyiz. Geliştirmek, kurulu ve yapılan herhangi bir şeyin, daha üst seviyeye taşınması, özelliklerinin ve mevcut durumunun güçlendirilmesi olarak ifade edilebilir. Geliştirmek hayatın her alanında kişisel-topluluksal, yapısal ve yüzeysel bulunduğu gibi iş hayatında da bulunmaktadır.

İş Geliştirme Uzmanı/İş Geliştirme Mühendisi Nedir?

İş geliştirme uzmanı, bir ürün veya hizmeti pazarda güçlendirmeye çalışan, farklı pazarlara taşımaya çalışan ve bu hedefler doğrultusunda stratejiler belirleyen sorumlu kişidir diyebiliriz. Bu sorumlulukları içerisinde temel amacı, kurum için alınan aksiyonlarda potansiyel müşteriler ile bağlantı kurmak, müşterilerin ihtiyaç duyabileceği ürün veya hizmeti tanımlayıp bunun için çalışmalar yapmak başlıca görevleri arasındadır. Bu misyonlar dahilinde çalışmalar sürdürüp, aksiyonlar alır.

Gelişimin ve iyileştirmenin sürekli olması gerektiğini göz önüne bulundurduğumuzda, kurumlar için iş geliştirme uzmanı önemli bir yere sahip oluyor.

İş Geliştirme Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir önceki paragrafta iş geliştirme uzmanı ne iş yapar konusu ile alakalı genel bir bilgiye sahip olmuştuk. İş geliştirme uzmanı nedir dediğimizde, zaten bu konu direk aklımza gelmekte. Peki daha detaylı olarak iş geliştirme uzmanı ne iş yapar?

 • Kurum misyon ve vizyonuna uygun hizmet veya ürün iyileştirilmesi, bunun mükemmelleştirilmesi ile ilgili çalışma yapar.
 • Şirketlerin ve kurumların ayakta kalabilmesi, ürün veya hizmetlerini arz edebilmesi için pazar araştırması yapar, mevcut pazarlarda payını arttırmaya çalışır.
 • Satın alanacak hizmet veya ürünler için fırsat araştırması yapar.
 • Müşterilerle iletişim sonucunda ihtiyaca yönelik ürün veya hizmet üretimi ve mevcut işleyişin geliştirilmesi ile iyileştirilmesinde rol oynar.
 • Kurum ihtiyacına göre finansal düzenlemelere katkı sağlar.

Iş Geliştirme Nedir Nasıl Yapılır? (Business Development)

İş geliştirme nedir nasıl yapılır sorusunun cevabı, iş geliştirme uzmanı ne iş yapar ile birebir bağdaşmakta ama tabiiki bu süreç bazı belli başlı prosesler üzerinden bilimsel olarak ilerlemekte. Bunlar; fırsat arama, fizibilite, iş planı oluşturma ve uygulamadır.

İş Geliştirme Uzmanı tekniklerden yararlanır
İş Geliştirme Uzmanı tekniklerden yararlanır
 • Fırsat Arama, pazar içinde rekabet üstünlüğünü sağlamak veya pazar içerisindeki payı genişletmek amacıyla sektör ve rakip işleyişlerini, hareketlerini analiz ederek, kurum adına doğru hamleleri araştırmayı hedefler. Bu sayede sektör bazlı elde edilen fırsatlarda doğru hamleler uygulayarak pazar içerisinde güçlenmeyi, gelişmeyi misyon edinir.
 • Fizibilite, elde edilen ve uygulanması düşünülen fırsatların uygulanabilirliğini, doğruluğunu ölçerek daha rasyonel yaklaşımı gösteren bir aşamadır. Bu kısımda kurum lehine araştırmalar yapılarak, maliyet analizleri yapılır. Bu aşama içerisinde diğer departmanlardan olan pazarlama, insan kaynakları, lojistik gibi kurumun ana hattını oluşturan departmanlar yer alır.
 • İş Planı, yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda rasyonel yaklaşımı ilerleterek durumun pragmatik olarak hazırlanmasına yardımcı olur. Bu kısımda tabiiki mali ve hukuki onaylar öncelik alınır.
 • Uygulama/Proje Uygulama, koordinasyonun asıl başladığı ve durumun somut olarak döküldüğü aşamadır.

Iş Geliştirme Amacı Nedir?

İş geliştirmenin temel amacı her zaman kurumu, uygulanan prosesi daha rekabet edilebilir kılmakmaktır. Eksiklerini iyileştirmek, eksikleri yoksa bile müşteriye daha uygun hale getirerek pazar içerisinde yüksek güce sahip olması amacıyla uygulanmaktadır.

Bu amaç doğrultusunda kurumlar sektör bakılmaksızın rekabet gücünü dahada yükseltmek isteyecektir. Bu doğrultuda çalışmalar yaparak fırsat kovalamayı, yakalanan fırsatları en hızlı ve doğru şekilde analiz ederek hayata geçirmeyi misyon edinirler.

Iş Geliştirme Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Gerekli?

Günümüzde departmanlar içerisinde farklı mühendislik dallarından personeller görev yapabiliyor. Yani bir makine mühendisinin pazarlamacıya evrildiği gibi, bir bilgisayar mühendisi CEO olarak görev alabiliyor. Kısaca her mühendis, her mühendis olabiliyor. Fakat burada farklı mühendislik alanlarında eğitim almış kişileri göz önüne aldığımız zaman uygun olan tabiki Endüstri Mühendisi oluyor.

Endüstri Mühendisi bildiğiniz gibi birçok farklı alanda ders alan ve sözde tüm mühendisliklerin karması denilen bir alan. Endüstri Mühendisliği Nedir? İş İmkanları nelerdir?  yazımızda da belirttiğimiz gibi sektör içerisinde birçok farklı pozisyonda yer almakta. Aldığı eğitimler ve donanımı açısından bölüm olarak Endüstri Mühendisliği Bölümü bi hayli öne çıkmakta.

İş Geliştirme Uzmanı Ne İş Yapar başlığında da bahsettiğimiz gibi kritik kararların alınmasında rol oynayan, bilgi birikimi ve donanıma sahip olması açısından önemli bir yere sahiptir.

Iş Geliştirme Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Kariyer.net verilerine göre İş Geliştirme Uzmanı poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar 166 kişinin bilgisi verilerek hesaplanmıştır;

 

Kıdemli İş Geliştirme Uzmanı 7.850 TL 8.360 TL 9.540 TL
İş Geliştirme Uzmanı 3.930 TL 6.230 TL 9.720 TL
İş Geliştirme Uzmanı Yardımcısı 3.820 TL 4.740 TL 5.890 TL

İş Geliştirme Yöntemleri Nelerdir?

İş geliştirme prosesleri içerisinde kullanılan belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bilimsel olarak yaklaşım sergilediğimizde iş geliştirme yöntemleri içerisinde başlıca öne çıkan teknikler aşağıda verilmektedir.

 • Levey Kuramı
 • Simülasyon Yöntemi
 • Filtre Yöntemi
 • Yenilenen Seri Teknikler
 • SWOT Analizi
 • Kapalı Kutu Yöntemi
 • Osborn Yöntemi
 • Biçimsellik Yöntemi

Levey Kuramı

Koşullu çağrışım yöntemi olarak da bilinen bu kuram içerisinde tüm fikirler eleştiriye kapalı olarak bir araya getirilir ve ardından üretim aşamasına geçilir.

Simülasyon Yöntemi

Yapılacak geliştirilmelerin veya hedeflerin dijital ortamda denenmesine dayanır. Arena, Promodel, ProcessModel, Delmia gibi yazılımlar aracılığıyla yapılan bu sanal denemeler, aksiyon öncesinde gözlemlenerek sürecin geliştirilmesinde rol oynamakta.

Filtre Yöntemi

İsminden de anlaşılacağı gibi ortaya konan fikir ve görüşlerin, süzgeçten geçirilip minimum seviyeye inilmesini amaçlayan bir yöntem olmakla birlikte, fikirlere karşılık gelen anti tezlerin tartışılmasıyla yapılır.

Yenilenen Seri Teknikler

Geliştirilecek durum için yüksek kar ya da fayda sağlamayan görüşlerin direkt olarak elenmesini konu alan bir tekniktir.

SWOT Analizi

Güçlü yönlerin, zayıf yönlerin, fırsatların ve tehditlerin hep birlikte analiz edilmesini konu alan bir teknik olmasıyla birlikte iş geliştirme de sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Bu sayede yapılacak geliştirmenin ve analizin olağan durumunu rahat bir şekilde gözlemleyebiliriz.

Ayrıca SWOT Analizini geniş çaplı konu alan yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Kapalı Kutu Yöntemi

Mevcut ya da olası ihtiyaçların neler olduğunu ele alan bir yöntem olmakla birlikte bu ihtiyaçların nasıl değiştirileceğini, yenilik durumuna göre konumlandıran bir yöntemdir.

Osborn Yöntemi

Yeni perspektifler ve çözümler geliştirmek için önceden tanımlanmış bir anket kullanarak mevcut bir ürünü veya süreci analiz eden bir yöntemdir.

Biçimsellik Yöntemi

Geliştirilme de ve doğrulanamda kullanılan matematiksel yöntemler bütünüdür.

 

Bahsedildiği üzere iş geliştirme uzmanı, iş geliştirme uzmanı ne iş yapar ve iş geliştirme nasıl yapılır-amacı nedir gibi konulara değinmeye çalıştık. Bir şirketi göz önüne aldığımızda iş geliştirme prosedürü sürekliliği olan bir mekanizmadır ve kurumu ileriyi taşımak adına önem arz etmektedir.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win