Herkese merhaba, bu yazımızda endüstri mühendislerinin ve endüstri mühendisi adaylarının keyifle izleyeceği 10 filmi sizler için derledik. İyi okumalar!

endüstri mühendisi
endüstri mühendisi

 

1- Gung Ho

IMDB Puanı: 5,9

Tür: Dram, Komedi

Bir endüstri mühendisinin izlemesi gereken filmlerden ilki, 1986 yapımı Oscar ödüllü yönetmen Ron Howard’ın yönettiği, başrollerini Michael Keaton ve Gedde Watanabe’nin paylaştığı Gung Ho! Film, küçük bir Amerikan kasabasında terk edilmiş bir fabrikanın Japon otomobil şirketi tarafından satın alınıp üretime başlamasını konu ediniyor. Bu film Japonların nasıl daha iyi ürünler yaptığının görülmesi açısından bir endüstri mühendisi için önem arz etmekte. Kültürel çatışmanın nelere sebep olduğunu göreceğiniz bu film ayrıca sizi düşündürdüğü kadar güldürecektir de.

 

2- Risky Business

IMDB Puanı: 6.7

Tür: Dram, Komedi

1983 yapımı Risky Business filminin yapımcılığı ve yönetmenliği Paul Brickman’a ait. Başrollerinde Tom Cruise, Rebecca De Mornay ve Joe Pantoliano’yu gördüğümüz bu film çalışkan, sorumluluk sahibi üniversiteli bir gencin ailesinin şehir dışına çıkmasıyla başından geçen olayları anlatıyor. Genç bir girişimcinin neler yaşadığını görmemizi sağlayan bu filmi aslında Thomas W. Gilligan’ın şu sözleriyle özetleyebiliriz:

“Genç bir girişimci iş geliştirmede karlılık ve tuzakları keşfeder.”

3- Trading Places

IMDB puanı: 7.4

Tür: Komedi

Trading Places; 1981 yapımı, başrollerinde Eddie Murphy, Dan Aykroyd ve Ralph Bellamy gibi birbirinden ünlü oyuncuları izleme şansı veren bir komedi filmi. Yönetmenliğini Peter Strickland’ın üstlendiği bu filmde Duke&Duke isimli finans şirketi sahiplerinin çalışkan, dürüst ve oldukça uyumlu çalışanları Louise ile kanunsuz işlerde bulunan Billy’nin yer değiştirmeleri halinde Billy’nin başarılı bir iş insanına, Louise’in ise büyük bir suçluya dönüşeceği yönünde iddiaya girmeleri üzerine gelişen bir dizi olay anlatılıyor. Bu sosyal deney sonrasında Louise’in bütün hayatı mahvolurken Billy’nin ise hızla başarıya ulaştığına tanıklık ediyoruz. Başarılı bir iş insanının ve azılı bir suçlunun oluşturulmasında kişilere sunulan olanakların ve toplumsal koşulların ne denli etkili olduğunu gözler önüne seren bu filmden endüstri mühendisi adayı olan herkesin oldukça güzel çıkarımlar yapacağını düşünüyoruz.

4- Wall Street

IMDB Puanı: 7,3

Tür: Dram, Suç

1987 yapımı Wall Street filminin yönetmen koltuğunda Oliver Stone oturuyor. Başrollerde ise Michael Douglas, Charlie Sheen ve Darly Hannah’ı görüyoruz. Film genç bir borsacı olan Bud Fox’un( Charlie Sheen), büyük ve gözünü para hırsı almış bir adama ( Douglas) babası sayesinde öğrendiği bir bilgiyle gittikçe hayatının değişmesini konu alıyor. Film, 80’li yılların iş dünyasını ayrıntılarıyla görme fırsatı sağlarken iş dünyasının arka planında gerçekleşen olaylara mercek tutması bakımından önem arz ediyor.

 

5- The Wizard of Oz

IMDB Puanı: 8.2

Tür: Fantastik, Macera

1939 yapımı, başrollerini Judy Garland, Frank Morgan ve Ray Bolger’ın üstlendiği bu film sinema tarihinin en önemli fantastik yapımlarından biri olarak kabul ediliyor. Film orijinalinde 1900 yılında L. Frank Baum tarafından yazılan masala dayanıyor.  Yönetmen koltuğunda Victor Fleming’in oturduğu film oz büyücüsü Dorothy Gale’nin maceralarını konu ediniyor. Dorothy halası ve amcası ile birlikte Kansas’ta bir çiftlikte yaşar. Çoğu zaman evdeki yaşantının bir yolculuktan daha komplike olabileceğini anlatan bu filmi aslında bir kendini tanıma ve büyüme rüyası olarak tanımlayabiliriz. Filmde Emarald şehrinin sanayi devrimine yer veriliyor.  Savaş ile sanayi arasındaki ilişkiden de bahseden bu filmde ayrıca üretim metotları hakkında çok önemli dipnotlar bulacaksınız.

 

6- The Social Network

IMDB Puanı:7,8

Tür: Dram, Tarihi Kurgu

Yönetmenliğini David Fincher’in yaptığı ve senaryosunu Aaron Sorkin’in kaleme aldığı 2010 yapımı The Social Network filmi 21. Yüzyılın en iyi filmleri arasında gösteriliyor. Aynı zamanda filmin 3 Oscar ödülü bulunmakta. Başrollerini Jesse Eisenberg, Justin Timberlake ve Andrew Garfield’ın paylaştığı bu filmin senaryosu ve kurgusuyla oldukça dikkat çektiğini söyleyebiliriz.  Film ,tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir kitleye sahip olan sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu  Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsünü konu ediniyor. Girişimcilikle ilgili çok önemli dipnotlar bulacağınız bu filmde ayrıca sosyal medya uygulamalarının en popülerlerinden olan  Facebook’un oluşum öyküsünü, ardında bulunan gerçekleri ve bizlere sunduğu pozitif ve negatif etkileri göreceksiniz. İş dünyası profesyonelleri ve girişimciler tarafından önerilen bu filmi tüm endüstri mühendisi ve endüstri mühendisi adaylarının keyifle izleyeceğini düşünüyoruz!

“ Facebook ve sosyal medyanın çıkış zamanlarından bir hikaye. Hikaye, harika bir fikir gücünü ve onun karlılığını anlatıyor. Dünyadaki bazı girişimcilikle ilgili zorlukları da iyi anlatıyor”

-Bob Dammon

7- Up in the Air

IMDB Puanı: 7,5

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Yönetmen koltuğunda Jason Reitman’ın oturduğu 2009 yapımı bu filmin başrollerinde ise George Clooney, Vera Farmiga ve Anna Kendrick’i görüyoruz. Clooney’i başrolde Bingham rolünde izliyoruz. Şirket küçültme departmanında uzman olan Ryan Bingham’ın işsizlik ve kriz ortamında çalışanları işten çıkarması gerekmektedir. Krizin etkilerini net bir şekilde görmemizi sağlayan bu filmin izlemesi keyifli ve akıcılığı güzel olduğunu söyleyebiliriz.

“ Organizasyonlar ne kadar karışık, kompleks veya teknolojik olarak gelişmiş olursa olsun, liderlere bunun insanlarla alakalı olduğunu ‘şeylerle’ alakalı olmadığını anlatıyor.”

-Judy D. Olian

 

8-  Patton

IMDB Puanı:8

Tür: Tarihi Drama, Savaş

Film, 2. Dünya Savaşı esnasında Afrika’da tank komutanlığı yapan General George S. Patton’un yaşadıklarını konu ediniyor. Askeri dehası ve liderlik özelliği yüksek olan General Patton’u izlediğimiz bu film, bir endüstri mühendisinin kendisine liderlik konusunda önemli çıkarımlar yapacağı türden. 1970 yapımı olan Patton’un başrollerinde George C. Scoot, Karl Malden ve Michael Bates’i görüyoruz. Yönetmenliğini ise Oscar ödüllü  Franklin J. Schaffner’ın üstlendiği bu etkileyici filmin izlenmesi gereken filmlerden olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

9- Inside Job

IMDB Puanı: 8,2

Tür: Suç, Belgesel

Oscar adaylığı bulunan yönetmen Charles Ferguson, Inside Job filmi ile dünyada çok büyük etkileri olan 2008 finansal krizini konu alıyor. Filmde bu krizin nedenleri ve krizin perde arkasındaki gerçekler gözler önüne serilmiş. Film, endüstri mühendisi adaylarına çalışmak istediği denetim şirketleri, finansal kurumlar, bankalar ve sigorta şirketleri hakkında birçok önemli bilgi edinme fırsatı sağlıyor. Küresel ekonomi ve liberalleşme gibi birçok konuya mercek tutan bu filmin kesinlikle izlenmeye değer olduğunu düşünüyoruz.

 

10- 12 Angry Men

IMDB Puanı: 8,9

Tür: Dram

1957 yapımı, Sidney Lumet’in başyapıtı olan 12 Angry Men, sinema tarihinin en önemli filmleri arasında gösterilmektedir. Film, babasının cinayetiyle suçlanan bir gencin davasında yer alan ve çok farklı toplumsal kesimlerden gelen 12 jüri üyesinin karar alma sürecini anlatıyor. Grup karar verme, fikir alış-verişi ve fikir birliği gibi birçok konuda bilgi veren bu filmi tüm endüstri mühendisi adaylarının izlemesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

 

 

Yazı Önerisi! : Cam Tavan Sendromu; Potansiyelinizin Önündeki Görünmez Engeller

Video Önerisi! : https://youtu.be/j58zcYd1BM4


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win