Askeri istihbarat ve haberleşme üstünlüğü, savaşların kazanılmasında doğrudan etkili olmuştur. Bu üstünlüğü kazanmak isteyen devletler çeşitli silah ve teknoloji ile tedbir almışlardır. Elektronik Harp de bu tedbirlerin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Elektronik Harp Nedir? Ne İş Yapar?

Elektronik Harp (Electronic Warfare) Sistemi; Elektronik Destek (ED), Elektronik Taarruz (ET) ve Elektronik Savunma (ES) olarak üç işlev içerip elektromanyetik tayfın müttefik güçlerce en verimli şekilde faydalanılıp düşman frekans bantlarına sızıp karıştırma, istihbarat değeri taşıyan verilerin ele geçirilmesi aynı zamanda elektromanyetik tayfı düşman unsurlarını yanıltmak, düşman spektrumunu engellemek gibi teknikler kullanır.

 

Örneğin : Karşılıklı savaşan iki avcı uçağımız olsun ve bu uçaklardan biri Elektronik Harp Sistemine sahip olsun radarları açık olan bu uçaklar birbirlerini radar üzerinden tanımlayabilirler fakat elektronik harp sistemine sahip uçak, kendi konumunu sinyal karıştırarak sahte hedefler oluşturabilecektir.

Elektronik Harp Aldatması

Elektronik Harp Tarihi

Elektronik Harp Sistemlerini ilk olarak 1905 yılında Rus-Japon savaşında telsiz sinyallerinin karıştırılmasıyla görmekteyiz. Aynı zamanda ilk profesyonel kullanım 5 Haziran 1967, Altı Gün Savaşı olarak bilinen Arap-İsrail savaşında İsrail devleti tarafından Mısır Hava Kuvvetlerine karşı kullanılmıştır.

Elektronik Destek Sistemleri (ED)

Elektronik Harp’in en önemli fonksiyonudur. Bu ünite elektromanyetik tayfın pasif kullanılarak; istihbarat bilgilerinin toplanması, casus dinlemesi, düşman birliklerinin konumlarının ve stratejilerinin deşifre edilmesi gibi verilerin ortaya çıkarılmasını sağlar.

Günümüzde bu ünitelere yapay zeka modülleri eklenerek düşman birliklerinin daha çabuk analiz edilip savaş anında taktik-karar mekanizmasının daha hızlı çalışması sağlanır.

 

Örnek vermek gerekirse Türkiye Cumhuriyetinin meşru müdafaa hakkı sonucu doğan Bahar Kalkanı Harekatında Suriye hava sahasının Rus hava savunma sistemleri ile kapatılmasına rağmen Elektronik Harp Sistemleri ve SİHA/İHA’lar Rus destekli Esed milislerini sahada kör etmiştir. Yabancı basında da büyük yankı uyandıran bu olayın Elektronik Harp Sistemleri sayesinde gerçekleştiği söylenmektedir.

Kaynak: Bloomberg, Forbes

 

Elektronik Destek Sİstemleri

 

Elektronik Taarruz Sistemleri (ET)

Savaş alanlarında düşman birliklerinin elektronik haberleşmelerini kısıtlamak ve düşman frekans aralığında sinyal bozmasının yanında karadan konuşlu erken ihbar radarı, hava savunma sistemlerini kör eder. Aynı zamanda günümüzde çok yeni gelişen yönlendirilmiş enerji silahlarının kullanımından da bahsedebiliriz. Bu ünitenin en önemli özelliği ise kendisinin ve dost birliklerinin askeri unsurlarını korumak için dört farklı “aldatma” yaparak düşman birliklerini yanlış bilgilendirebilmektedir.

Aldatma Yöntemleri

  • Sahte Hedef Aldatması : Özellikle erken uyarı radarlarına karşı etkilidir. Radar operatörleri bu aldatma nedeniyle düşman unsurun gerçek bir hedef olup olmadığını çözümleyemez.
  •  Menzil Aldatması (Range Deception): Darbe Doppler radarları, hedefin mesafesini izlemek için menzil kapısı (Range Gate) kullanmaktadır. Menzil aldatma karıştırması, menzil kapısı devrelerinin zafiyetinden yararlanarak yapılmaktadır. Radardan arka arkaya gelen darbeler alınarak, bu darbelerin genişliği arttırılarak belirli bir miktar zaman gecikmesiyle radara geri gönderilmektedir. Radar, gönderilen bu aldatıcı sinyali kendi sinyali zannederek mesafe kapısını aldatma sinyali üzerine oturtmaktadır. Böylece mesafe kapısı uçak üzerinden sahte bir hedefe doğru çekilmiş olur ve farkında olmaksızın radar gerçek hedefin takip yeteneğini kaybetmektedir.
  • Hız Aldatması (Velocity Deception): Radarların hız kapısı sistemlerindeki zafiyetlerin kullanılmasıyla yapılır. Düşman radarlarına müttefik unsurların hızı konusunda sahte bilgi gönderilir.
  • Açı Aldatması (Angle Deception): Radarların açı takibini bozmayı amaçlayan sistemlerdir.

 

Elektronik Taarruz Sistemleri

 

Elektronik Savunma Sistemleri (ES)

Günümüzde çoğu askeri unsur yüksek teknoloji elektronik aksamlı olduğu için bu unsurları elektronik taarruza karşı korumamız gerekir. Bunun en kolay yolu üretilen cihazların elektronik taarruza karşı “Anti-Jammer” olarak üretilmesidir.

Elektronik savunma yapmanın en etkili yolu “Görünmezlik (Stealth)” teknolojisidir. Soğuk savaşın başlangıcından günümüze hala yatırım yapılan bu teknoloji, elektromanyetik ve metalurjik teknikler kullanarak radar ve termal izleri minimuma indirmeyi amaçlamaktadır.

Elektronik Savunma Sistemleri

 

Türkiye’nin Elektronik Harp Sistemleri

KUZGUN

ASELSAN özgün ürünü KUZGUN Kızılötesi İz Ölçüm Sistemi, askeri ve sivil platformların “kızılötesi imzası” olarak tanımlanan kızılötesi bantlardaki ışınım karakteristiklerini belirlemek için geliştirilmiş bir sistemdir. Sistem, karşı tedbir amaçlı kızılötesi dekoyların imzalarını da elde etmek için kullanılabilmektedir.

​KUZGUN Sistemi; içerdiği yüksek çözünürlüklü radyometrik ölçüm cihazları ve kullanım amacına özel, gelişmiş yazılımları ile kısa dalgadan uzun dalgaya kadar kızılötesi bantlarda veri toplama, toplanan verilerin sahada ön analizi, veri indirgeme, detaylı veri analizi, veri depolama ve arşivleme kabiliyetlerine sahiptir. Gerekli olması halinde sabit bir yerleşkede de veri indirgeme, detaylı veri analizi ve veri arşivleme işlemleri yapılabilmektedir.​

KUZGUN

KORAL

KORAL, her biri 8×8 askeri taktik araç üzerine entegre edilmiş bir adet radar elektronik destek sistemi ve dört adet radar elektronik taarruz sisteminden oluşuyor. KORAL Radar ED Sistemi, yüksek doğrulukla hedef bulma, otomatik ve operatör kontrollü tehdit kimliklendirme, yüksek parametre ölçüm doğruluğu (RF, PRI, PW), geniş frekans ve yön kapsaması, otomatik ve operatör kontrollü tehdit karıştırma ile çoklu hedef karıştırma ve aldatma yeteneği özelliklerine sahip.

Menzil ve teknik kabiliyetleri, stratejik bir program olmasından dolayı kesin olarak bilinmemektedir.

KORAL Nasıl Çalışır?
KORAL Nasıl Çalışır?

MİLKAR

MİLKAR-3A3 Mobil V/UHF Elektronik Taarruz Sistemi, farklı platformlarda V/UHF frekans bandında haberleşme yapan hedef muhabere sistemlerine Elektronik Taarruz (ET) uygulanması amacıyla geliştirilmiştir. Hedef V/UHF bandı haberleşmesinin engellenmesi, geciktirilmesi veya yanlış bilgi iletimine sebep olunarak dost birliklere taktik sahada avantaj sağlanması amacıyla kullanılmaktadır.

MİLKAR-3A3

MEHPOD

Muharip uçakların radar güdümlü tehditlere karşı hayatta kalabilme kabiliyetini arttırmak amacıyla milli olarak geliştirilmiş bir Elektronik Harp Kendini Koruma POD Sistemidir.

MEHPOD

REDET-II

REDET-II Elektronik Harp Sisteminin savunma ve saldırı olmak üzere iki temel görevi vardır. Savunma kısmında Koral ile birlikte çalışan REDET sistemi, öncelikli olarak Koral’ın neye saldırıp neye saldırmaması gerektiğini tayin etmektedir. Muharebe sahasındaki tüm sinyalleri, frekansları ve radyo dalgalarını takip eden sistem, bu dalga ve frekansları kendi bünyesindeki dijital kütüphanede diğer verilerle kıyaslamaktadır. Bu neticede hangi radyo sinyalinin düşmana ait, hangi sinyallerin karadaki telsiz hattına ait, ya da hangilerinin havadaki dost savaş uçaklarına ait olduğu gibi tüm kritik bilgileri tespit etme yeteneğine sahiptir. REDET sistemi, tüm bunları tespit edip güvenli bir veri oluşturduktan sonra bu bilgiyi Koral sistemi ile paylaşmaktadır. Böylece Koral, REDET’ten aldığı verilere göre düşman birliklerine elektronik karşı saldırı yapabilir hale gelmektedir.

REDET-II

HAVA SOJ

Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve radar karıştırma yeteneğine sahip olan HAVA SOJ, düşman hava savunma sistemini etkisiz hâle getirerek, bir taarruz anında hava kuvvetleri harekâtının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

HAVA SOJ

KARAKULAK

ASELSAN tarafından geliştirilen KARAKULAK Sistemi; HF frekans bandı içerisinde tarama yapılması, algılanan haberleşme yayınlarının yönlerinin kestirilmesi, yerlerinin belirlenmesi, dinlenmesi, parametrelerinin çıkarılması ve kaydedilmesi işlevlerini yerine getiren bir Elektronik Harp (EH) Sistemidir. Sistemde, sayısal harita altyapısı üzerinde yer belirleme yeteneği bulunmakta olup sahadaki iki veya daha fazla sistemle, seçilecek uygun haberleşme altyapısı ile koordinasyonu sağlayarak hedefe ait yer belirleme yapılabiliyor. (SSB)

ASELSAN KARAKULAK
ASELSAN KARAKULAK

Günümüzde Elektronik Harp teknolojilerine yapılan yatırımdan da anlaşılacağı üzere kuşkusuz yakın zamanda dünyamızın geleceğine yön verecek bir teknoloji olacaktır.

İHA (Drone) yazımıza göz atmak isterseniz : İnsansız Hava Aracı (İHA) – Drone

 

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win