Merhaba arkadaşlar! Bu yazımızda EFT ( Emotional Freedom Techniques) konusunu ele alacağız. İnsan vücudunda kan ve lenf sistemleri bulunduğu gibi aynı zamanda enerji sistemi de bulunmaktadır. Bu enerji sisteminde oluşan tıkanmalar ise kişide duygusal ve fiziksel problemlere yol açmaktadır. Öyleyse gelin bu gibi durumlarda enerjinin düzenlenmesini ve olumsuz duygulardan arınmayı sağlayan EFT tekniğini hep birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar!

EFT Tekniği Nedir?
EFT Tekniği Nedir?

EFT Tekniği Nedir?

EFT, Türkçe açılımıyla Duygusal Özgürleşme Tekniği; üzüntü, endişe, öfke gibi olumsuz hislerden, korkulardan, bağımlılıklardan arınmayı sağlayan çok etkili bir yöntemdir. Bizler her ne kadar farkında olmasakta geçmişte yaşadığımız olaylar bilinçaltımızda yer eder ve bunlar ilerleyen zamanlarda olumsuz duygular olarak karşımıza çıkar. Örneğin geçmişte bir olay yaşıyoruz, olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen aklımıza her geldiğinde kendimizi kötü hissediyoruz. İşte tam da bu noktada EFT devreye giriyor. EFT tekniği sayesinde geçmiş bir olayın üzerimizde bıraktığı tüm olumsuz duygular bilincimizden ve bilinçaltımızdan tamamen siliniyor ve kalıcı bir iyileşme sağlanabiliyor.

 

EFT Tekniği Nasıl Ortaya Çıktı?

EFT tekniğinin kökeni doğu tıbbına dayanır. Bu yöntemi iğnesiz akupunktur olarak nitelendirebiliriz. İlk olarak 1980’lerde klinik psikolog Dr. Roger Callahan tarafından keşfedilmiştir. Callahan, Mary adındaki su fobisi olan bir hastasına 2 yıl boyunca bilinen tüm tedavi yöntemlerini uygulamış fakat hiçbir sonuç alamamıştır. Yaptığı terapi seanslarından birinde Mary midesinin bulandığını söyleyince Callahan, mide meridyeninin bağlı olduğu gözaltı bölgesine parmak uçlarıyla hafif vuruşlar yapmıştır. Birkaç dakikalık küçük vuruşlardan sonra Mary rahatladığını ve bulantısının durduğunu söylemiştir. Seans sonrasında Mary ile yakınlarda bir havuza gittiklerinde ise Mary tüm fobisinin kaybolduğunu söyleyip yüzüne su serpmeye başlamıştır. Mary’nin bu fobiye bağlı tüm korkuları, ağrıları ve mide bulantısı o gün tamamen son bulmuş ve bir daha tekrarlamamıştır.

Bu olay üzerine Callahan, doğu tıbbını araştırmış ve olumsuz anıların ve travmaların neden olduğu duyguların insan bedenindeki enerji akışını nagatif olarak etkilediğini gözlemlemiştir. Daha sonrasında yaptığı çalışmalar sonucunda vücudumuz üzerindeki enerji kanallarının başlangıç noktalarına küçük vuruşlar yapıldığında çok olumlu sonuçların ortaya çıktığını fark etmiştir. Dr. Roger Callahan keşfettiği bu yeni terapi yöntemine ” Düşünce Alanı Terapisi” anlamına gelen TFT (Thought Field Therapy) adını vermiştir. 1990’lı yıllara gelindiğinde ise Stanford’lu bir mühendis ve aynı zamanda NLP uzmanı olan Gary Craig, bu yöntemi geliştirip daha da basitleştirerek EFT tekniğini bulmuştur.

“Bütün olumsuz duyguların nedeni, vücudun enerji sisteminin bozulmasıdır.” Gary H.Craig

 

EFT Tekniği Ne İşe Yarar?

EFT tekniği; hem psikolojik problemlerle hem de fiziksel ağrılarla baş etmede kullanılır. Başlıca özellikleri şunlardır:

 • EFT, vücutta endofrin salınımını sağladığı için sakinleştirici etkisi vardır.
 • EFT, kalıcı bir yöntemdir. Bu yöntem uygulandıktan sonra yaşanılan olumsuz duygular geri gelmez.
 • Kas gerginliği ve eklem ağrılarını tedavi edebilir.
 • Uyku problemini çözer.
 • EFT sayesinde kronik ağrılar tedavi edilebilir.
 • Fobilerle (su, uçak, yükseklik, köpek vb.) baş etmede etkilidir.
 • Endişe ve depresyon tedavisinde kullanılır.
 • Odaklanma ve koordinasyonla ilgili problemleri çözer.
 • Bağımlılıklarla( sigara, alkol vb.) baş etmede etkili bir yöntemdir.
 • EFT herkese etki eder. Etki etmemesi mümkün değildir.

EFT’nin kurucusu Gary Graig’in dediği gibi:

“EFT’yi her şeyde deneyin.”

EFT Nasıl Uygulanır?

Vücudumuzun belirli noktalarında enerji meridyenleri bulunur. Negatif düşünceler, kaygı, nefret, suçluluk gibi duygular ise ilgili meridyenlerde tıkanmaya sebep olur.  EFT tekniği ile vücudumuzdaki enerji meridyeni noktalarına vuruş ve olumlamalar ile tıkanmış enerji dağıtılır ve denge sağlanır.

EFT tekniği beş temel adımdan oluşur;

1-Sorunu tanımlamak gerekir: İlk olarak kişi çözmek istediği sorunu düşünür. Odaklanma açısından bir sorun düşünülmesi daha etkili olacaktır.
2- Başlangıç yoğunluğu test edilmelidir: Kişi sorununun yoğunluğunu 0 ile 10 arasında derecelendirmelidir. Amacımız EFT’yi tekrar tekrar uygulayarak durumu sıfıra indirgemek.

3- Kurulum: Her dokunma turuna başlamadan önce, basit bir hatırlatma ifadesine karar verilmelidir. Bu ifade kişinin durumu kabul etmesini ve sorunun büyüklüğüne rağmen kendini kabul etmesini içerir. En yaygın kullanılan hatırlatma ifadesi şöyledir: “ ….. sorunum olmasına rağmen kendimi derinden ve tamamen kabul ediyorum.”

4- Sekans: Bu adımda kişi seçtiği ifadeyi tekrarlarken vücuttaki enerji meridyen noktalarına dokunur.

5- Bitiş yoğunluğu test edilmelidir: Sorunu yoğunluğu yine 0 -10 arasında sıralanmalıdır. İdeal olarak yapılan uygulama sonrasında sorun iyileşmiş olacaktır. Yoğunluk 0 noktasına ulaşana kadar işlem tekrarlanmalıdır.

Ayrıca camlar ve saatler mekanik ve elektromanyetik açıdan EFT’yi etkileyebileceğinden EFT’ye başlamadan önce saatleri çıkarmak faydalı olacaktır.

EFT Noktaları Nelerdir?

EFT noktalarına dokunulduğunda iki veya üç parmak ucu kullanılmalı ve her noktada yaklaşık beş kez tekrarlanmalıdır.

Vuruş Noktaları;

 • Başın üst kısmının ortası
 • Kaşın hemen başlangıcı
 • Her iki gözün dış kenar kemiği
 • Göz altındaki kemik üzeri
 • Burnun altı: Burun ve üst dudak arasındaki nokta
 • Alt dudağının altında çene kıvrımının ortası
 • Köprücük kemiğinin hemen altı
 • Kolun altı: Vücudun yanında koltukaltının yaklaşık 4 parmak altında

El İçin;

 • Baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve küçük parmak noktası
 • Gamut noktası: Elin üstünde yüzük ve küçük parmak arasındaki ayrımın ortalama 2 cm üzerinde
 • Arkadaş noktası: Elin yumruk yapıldığında, elin dış yanında oluşan kıvrımın hemen üstünde

Sizler de tüm olumsuz duygularınızın tesirinden kurtulmak ve tam anlamıyla özgürleşmek isterseniz EFT tekniğinden yararlanabilirsiniz 🙂

Bilinçaltını konu alan yazıma göz atmak isterseniz 🙂 Bilinçaltı Nedir? Bilinçaltı Gücünü Nasıl Ortaya Çıkarırız?

Yazı Önerisi!NLP (Nörolinguistik Programlama ) Nedir? Teknikleri Nelerdir?


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win