Zaman değişiyor, teknoloji değişiyor ve hayatımıza yeni cihazlar yerini bulup insan yükünü azaltıyor. Bu yazımı seri olarak yazmayı hedefliyorum. Drone hakkında ilk yazımı oluşumu ve gelişimini sonrasını ise teknik bilgilerden bahsedeceğim.

Drone Tarihi

Drone’lar hayatımıza ilk 1916 yılında mühendis olan Archibald Low sayesinde girdi. Uzaktan kumanda ile çalışan cihazlar günümüze göre oldukça hantal olsa da zamanında devrim niteliğinde bir buluştu. İnsansız hava aracı (İHA) olarak kullanıldığından 2. Dünya Savaşı’nda önemi iyice arttı. Merkezi İstihbarat Teşkilatı tarafından yaklaşık 50 yıl önce casus drone ları geliştirmeye başlamıştı.

Toplumda İHA merakı nereden başladı?

İnsansız hava araçlarının zayiat maliyetidir. Ordularda yetiştirilmesi en maliyetli personel gruplarından birisi pilotlardır. Bir pilotun yetişmesi çok büyük maliyetlere ve zamana karşılık gelir. Bu sebeple hava aracıyla zayiatıyla birlikte yetişmiş personelin de zayi olması ordular için hem maddi hem de kabiliyet olarak büyük kayıptır. İHA’lar zarar görüp imha olsa bile pilotlar sağ kaldıkları için ordular zarardan kâr sağlamak için bu yola başvurdular. İHA’lar tarihte birçok kez düşman hava savunma unsurlarının oyalanmasında, asıl taarruz unsurlarının ateş hattını geçebilmesi için yem olarak kullanılmasında çok büyük rol oynamışlardır.

Türkiye’de Popüler Olması

Türkiye’de bu cihaz 2000’li yıllara denk gelse de halk tarafından 2010’dan sonra popülerliği arttı. Günümüzde uçurtmalar yerini drone lara bıraktı.

Türkiye ulusal, uluslararası yarışmalarda drone kategorisinde devlet destekte bulunduğu için liseler ve lisans öğrencilerinin büyük ilgi alanına girmekte. Lisansüstü öğrenciler iste daha çok İHA üzerinden savunma sanayiye doğru uğraşmaktadır.

Drone Kullanım Alanları Nelerdir?

  1. Gazetecilik ve Show dünyası,
  2. Pazarlama,
  3. Spor,
  4. Seyehat,
  5. Tarım,
  6. Kargo,
  7. Yarış,
  8. Acil Yardım bunları sayarak arttırabiliriz.

Şu anda en fazla satış gerçekleştiren Drone markaları ARDrone ve DJIPhantom. Bu markaların piyasaya önceden girmiş olmaları da, çok satmalarının en büyük nedenlerinden. Bazı yasalar bu ürünlerin kullanılmasını engellese de, aşağıda bahsedilen alanlarda çekeceği kayıtlarla çığır açma potansiyeli yüksek.

Teknofest

Teknofest, Türkiye’de öğrencilere yarışma düzeyinde en çok yardım eden organizasyondur. Drone kategorisinde binlerce kişi başvurmaktadır. Yarışmada kullanılan drone lar genellikle raspberry pi 3+ kullanılmaktadır. Bu mini cihazlar linux tabanlı ve açık kaynak yazılım ile çalışır.

 

Tek bir drone’u kullanmak kolaylaşınca insanlar bu sefer sürü dronelarına merak saldı ve ortaya 2000 drone’un tır kaldırması çıktı.

https://www.youtube.com/watch?v=SGuR1-BXqeg

Bu konun devam yazısı olarak biz öğrencilerin kendimiz nasıl drone yapabiliriz hakkında bilgi vereceğiz.

 

YouTube’dan videomuzu izlemek isterseniz, Youtube kanalımıza bekleriz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win