Biyomimikri Nedir?

Biyomimikri doğadan öğrenen; doğanın formlarını, süreçlerini ve sistemlerini model alan, doğadaki tasarım prensiplerini kullanarak sürdürülebilir çözümler geliştiren inovasyon disiplinidir.

Biyomimikri ile sadece doğanın geliştirdiği çözümler değil; tasarım stratejilerimekanizmalar ve sistemler de temel alınır. Temelinde doğa vardır ve doğadaki kusursuz işleyişin taklit edilmesi ile sürdürülebilir tasarımlar yapılabilir. Gücünü doğallıktan alan süreç, insanın çevreye duyarlı projeler üretebilmesini sağlar.

biyomimikri

Teknoloji, mühendislik, tasarım gibi birçok disiplin, ilham almak için gün geçtikçe daha çok doğaya yöneliyor. Biyotaklit, ya da Biyomimikri, doğadan ipucu alarak daha sürdürülebilir, kullanışlı, güvenilir ve mantıklı sistemler üretmeyi amaçlıyor.

Biyomimikri Örnekleri Nelerdir?

Dünyada sayısız biyomimetik tasarım örneği var. En dikkate değer olanlardan bazıları şunlardır:

 • İnsan ağırlığını destekleyebilen tırmanma paletleri, geko kertenkelesi gibi canlıların ayaklarının biyomekaniğinin taklit edilmesi sonucu tasarlanmış ürünlerdendir.
 • Ünlü Japon hızlı treninin aerodinamiği bir kuş gagasının şeklinden esinlenmiştir. Ayrıca birçok hızlı tren de aynı mantıkla üretiliyor.
 • 1903’te Wright kardeşlerin ürettiği ilk uçan makine, havada uçan güvercinlerden ilham aldı.
 • Mimarlık alanında pasif soğutma yapıları tasarlamak için termit höyüklerinden esinlenilmiştir.
 • Köpekbalığı derilerine dair yapılan araştırmalar, özellikle kaliteli mayoların yanı sıra uçak gövdelerinde kullanılan verniklere ilham olmuştur.

Biyomimikri Uygulama Alanları ve Perspektifleri Nelerdir?

Üretimden tasarıma, iş süreçlerinde sürdürülebilir büyümeye, kârlılıktan rekabetçiliğe kadar pek çok noktada farkındalık yaratan disiplin olarak biyomimikri bilimi; günümüzde daha fazla ön plana çıkıyor. Özellikle günümüz çevre sorunlarına temelden çözümler üretme anlamında çok önemli olan bu bilim gelecek iş dünyasına da şekil verecek gibi gözüküyor.

Münih Olimpiyat Stadı ve Yusufçuğun Kanatları

Yusufçuğun milimetrenin 3000’de 1’i kalınlığındaki kanatları bu kadar ince olmasına rağmen dayanıklılığıyla dikkat çeker. Dayanaklı olma sebebiyse kanatlarının bine yakın bölmelerden oluşması. Bu bölmeler sayesinde uçarken yırtılmalar yaşanmamaktadır. Münih Olimpiyat stadının çatısı da aynı yöntemle inşa edilmiştir.

 

Teleskoplar ve Arı Peteği

Teleskoplarda altıgen şeklindeki aynaları kullanırlar. Bu şekil geniş bir görüş alanı, yüksek kalite ve genel yapının kuvvetli olmasını sağlıyor. Tıpkı peteklerinde olduğu gibi arıların da gözleri altıgenlerden oluşuyor ve incelemelerde arılar ve peteklerinden yararlanılmıştır.

Kuşların Gagası ve Hızlı Trenler

Yalıçapkınlarının gagalarından ilham alınarak, gaganın şeklini aerodinamiğe uyarlanmıştır. Yalıçapkınlarının ince gagalarını taklit edecek şekilde yeniden tasarlanan hızlı trenler, çok daha sessiz bir şekilde hareket ediyor ve  aynı zamanda daha verimli çalışarak daha yüksek bir performans da sergiliyor.

 

Lotus Bitkisi ve Dış Cephe Kaplama Malzemesi

Lotus bitkisi üzerinde yapılan  araştırmalarda bitkinin kendi kendini temizleyen bir yapısının olduğu fark edilmiştir.  Bu özelliği araştırmacılara ilham kaynağı olmuş ve LOTUSAN adında, 5 yıl kendisini temiz tutacağı garantisi verilen dış cephe malzemesi üretilmiştir.

Diken Otu Bitkisi ve Velcro Bağı

İsveçli mühendis Georges de Mestral, diken otu meyvelerinden esinlenerek tekstilde, endüstriyel tasarımda ve birçok alanda kullanılan velcro bağını icat etti.

Biyomimikri nedir?

İlaçlar ile deniz kestanesi

Avustralyalı araştırmacılar, deniz kestanelerinin kendi çevrelerinde sert bir dış kabuk oluşturma özelliğine odaklandı. Bilim insanları, ilaç ve aşı proteinlerini çevre sıcaklığındaki değişikliklerden korumak için örnek aldı.

 Doğadan ilham almak için dahi olmaya gerek yok.

Biyomimikri’nin Faydaları Nelerdir?

Tasarımda biyomimikri kullanmanın birçok faydası vardır. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Geliştirilmiş verimlilik: Doğa milyonlarca yıldır var ve bu süre zarfında yüksek verimli olacak şekilde gelişti. Biyomimikri, bu verimlilikten yararlanarak hayatın her alanında daha verimli tasarımlara yol açar.
 • Daha az atık: Doğanın modellerine dayalı ürünler veya süreçler tasarlarken çok daha az atık üretilir. Bunun nedeni, doğanın malzeme kullanımını zaten mükemmel hale getirmesi ve aşırı veya gereksiz özelliklere güvenmemesidir.
 • Sürdürülebilirlik: Biyomimikri, var olan en sürdürülebilir tasarım felsefelerinden biridir. Halihazırda mevcut olan kaynakları kullanmaya dayanır ve çevre dostu ürünler ve süreçler yaratmayı ve yenilenemeyen kaynaklara olan bağımlılığımızı azaltmayı amaçlar.
 • Yenilik: Doğa, nihai yenilikçidir ve biyomimikri, yeni ve yenilikçi tasarımlar yaratmak için bundan yararlanır. Doğanın sorunları nasıl çözdüğünü inceleyerek karmaşık tasarım sorunlarına kendi benzersiz çözümlerimizi geliştirir.
 • Tasarım çeşitliliği: Biyomimikri, daha önce görülmemiş ölçeklerde ve hızlarda inovasyon ve tasarımın elde edilmesini sağlar.
 • Yerel ekonomi üzerinde olumlu etki: Biyomimikriden ilham alan birçok yenilik, küçük işletmeler ve yerel zanaatkarlar tarafından yaratılmaktadır. Bu ürün ve süreçler başarılı olduğunda yerel ekonomiyi olumlu etkiler.

Son yazıma Buradan göz atabilirsiniz!


Zeynep SEFA

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win