Herkese merhaba… Bugünkü yazımızda çoğumuzun çocukluğundan itibaren büyük yer edinmiş Disney’in yeni platformu Disney Plus hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Disney hayranlarının uzun zamandır beklediği platform içerikleri, fiyat tahminleri gibi bir çok konuda bilgi aşağıda yazmaktadır. Merak ettikleriniz aşağıdan bulabilirsiniz…İyi okumalar…

Disney ne zaman ve nasıl kuruldu?

Disney, Amerikalı girişimci, animatör, yazar, film yapımcısı ve seslendirme sanatçısı olan Walter Elias Disney tarafından 16 Ekim 1923’de Los Angeles’da kuruldu. Dünyadaki en prestijli ödüllerden ödül kazanan başarılı bir girişimci olan Walter Disney, oluşturduğu başarılı hikayesine çocukluğunda çizime olan ilgisi ile başlamıştır. İlgisini dersler ile destekleyerek 18 yaşında illüstratör olmuştur.

disney plus

Daha sonrasında 1920’lerde Kalifornya’ya taşınarak 1923’de kardeşi Roy ile “Disney Brothers Studio”yu kurdu. İlk ve en büyük başarısını Ub Iwerks ile 1928’de oluşturmuş oldukları “Mickey Mouse” ile elde etti. Oluşturdukları ve geliştirmeye devam ettikleri bu karakter ilk yıllarında bile başarı getirmiştir. Zamanla stüdyosunu daha da büyüten ve çeşitler karikatürler ve animasyonlar yapan Walter Disney, stüdyo başarıları ile kalmayıp 1950’lerde Kaliforniya’da “Disney Eğlence Parkı”nı kurarak eğlence parkı endüstrisinde büyük bir imza atmıştır.

Başarılı girişimci olan Disney, etrafındaki kişilerden alınan bilgilere göre özel hayatında utangaç, kendini beğenmiş ve güvensiz bir insan olarak kaydedilse de tüm dünya tarafından yaptığı işler ve sunduğu hizmet sayesinde sıcak ve samimi olarak benimsendi. Ayrıca bir çok girişimcinin ve eğlence sektöründe çalışan insanların örnek aldığı başarılı bir insan olan Mr. Disney 1966’da akciğer kanserinden vefat etti.

Walter Disney’in öldükten sonra bizlere miras bıraktığı ve günümüze kadar oldukça gelişmiş bir şekilde gelen Disney’i bugünkü yazımızda detaylıca inceleyeceğiz.

Disney’e ait başarılı yapımlar nelerdir?

Disney geliştiği yıllar içimde bünyesine oldukça başarılı olan başka eğlence şirketleri katmıştır. Bu yüzden başarılı yapım yelpazesi oldukça geniştir. Bu filmleri hasılat ve IMDb puanlarına göre sıralamak gerekirse liste şöyle ilerler:

Avengers: Endgame

(IMDb: 8.4/ Hasılat: 2.790.216.000 dolar)

Avengers serisinden olan bu film Marvel hayranları tarafından oldukça yüksek gişe ile karşılanan bir film olmuştur. Film 2.482.631 kişi tarafından seyredilerek en çok izlenen 4. film oldu. Filmin konusu ise Avengers’ın daha önce var olduğunu bilmedikleri bölgeler, kahramanlar ve evrenlerin varlığını öğrenen ekip, Thanos’un kurduğu bu çarpık dengeyi değiştirmek ve kendilerinden alınanı geri getirmek için hayatlarının en büyük mücadelesine girişirler.

The Lion King

(IMDb: 8.5/ Hasılat: 987.483.777 dolar)

Çocukluğumuzun en sevilen masallarından biri olan Aslan Kral’ın film versiyonu olan bu yapımın konusu güç için savaşan iki aslan kardeşin ve daha yavru olan ve hayatı anlamaya çalışan ancak iki kardeşin arasında kalan Simba arasında geçmektedir. Verdiği mesajlarla oldukça güçlü olan bu filmin ses efektlerinden animasyonlarına kadar bütün detaylarıyla hem seyirci hem de eleştirmenler tarafından beğenilmiştir. Ve bu durum da en yüksek gişeye sahip animasyon filmi rekorunu elinde tutmaktadır.

Toy Story 4

(IMDb:7.7/ Hasılat:1.061.700.000 dolar)

İlk filmi ile çok fazla insanın ilgisini çekmeyi başaran bu film 7’den 70’e bir çok insanın odalarından çıkmadan önce oyuncaklarını kontrol etmesini sağlayan eğlenceli bir animasyondur. Konusu, oyuncak koleksiyonu yapmayı çok seven ve koleksiyonuna düşkün Andy’nin oyuncakları arasında geçmektedir. Aslında oyuncaklar cansız varlıklar olarak bilinse de onlarında kendi aralarındaki yaşamı konu alan film 4’lü film serisiyle çoğu insanın bıkmadan izlediği serilerden biridir.

Captain Marvel

(IMDb:6.8/Hasılat:820.9 milyon dolar)

Çizgi romandan uyarlanan ve Marvel Serisinin sevilen filmlerinden biri olan bu yapım 2019 yılında vizyona girmiştir ve hasılatı ve ve aldığı güzel yorumlarla başarısını kanıtlamıştır. Filmin konusu süper güçlere sahip, güzel bir kadın olarak dünyaya düşen Carol Danvers’ın etrafında dönmektedir. Gezegen keşfedildikçe içinde yeni gizemler ortaya çıkan bu film sürükleyici ve heyecan vericidir.

Spider-Man: No Way Home

(IMDb: 8.7/ Hasılat: 1.5 milyar dolar)

Tom Holland’ın başrolünde bulunduğu serinin şimdilik son filmi olan bu yapım özellikle 3 Spider-Man’i de bir araya toplayarak hayranlarını oldukça mutlu eden bir film olmuştur. Filmin konusu ise Peter’ın kimliğini tüm dünya öğrenince her şeyin birbirine karışması sonucu Peter soluğu Dr Strange’in yanında alır ve tüm dünyanın onu unutması için bir büyü yaparlarken işler çığırından çıkar. Ve tüm evrenlerin birbirine karışmasına sebep olan bu film nostaljik esintileriyle de seyircileri duygusallaştıran anlar yaşatır.

Frozen II

(IMDb:6.8 / Hasılat:1.325 milyar dolar )

Frozen serisiyle ilk olarak 2014 yılında buluşan seyirci oldukça beğenmiş ve ikinci film sabırsızlıkla beklemiştir. İkinci film 2019 yılında seyirciyle buluşmuştur. Coşkuyla karşılanan bu film maalesef ilk filmi kadar beğeni toplayamamıştır. Frozen serisi, filmleri kadar Idina Meznel tarafından seslendirilen şarkılarıyla da beğeni toplayan bir film olmuştur. Konusu yıllardır güçlerinden korktuğu için insanlardan uzak duran Elsa ve onun kardeşine çok bağlı ve arkadaş canlısı kız kardeşi Anna etrafında geçmektedir. Kristoff, Olaf ve Sven ile yolları kesişen kardeşlerin macerası oldukça sürükleyicidir.

Aladdin

(IMDb:6.9 / Hasılat:1.051 milyar dolar )

Sırada bizi yine çocukluğumuzun vazgeçilmez masallarından bir olan Aladdin karşılamaktadır. Yıllardır masal şeklinde duyduğumuz ya da çizgi film olarak izlediğimiz bu film 2019 yılında sonunda sevdiğimiz oyuncularla beyaz perdeye gelmiştir. Will Smith’in harika neşesi, Mena Massoud’un hayalimizdeki Aladdin’i yansıtan oyunculuğu ve Naomi Scott’un eşsiz sesiyle birleşen bu film seyircinin oldukça beğenisini toplayan bir film olmuştur. Kostümleri, insanları, grafikleri, Arap ülkeleri esintisi ve daha bir çok başarılı unsuruyla beğenilen bu filmin konusu bir şekilde yolu lambadaki cinle kesişen Aladdin’in etrafında dönmektedir. Cinin verdiği 3 dilek hakkı sonucu dünyası değişen Aladdin kendi dünyasıyla birlikte tüm dünyayı da değiştirecek olaylar yaşamaktadır.

Star Wars Serisi

(IMDb:8.5(ortalama)/ Hasılat:10.25 milyar dolar(tüm filmler) )

Kurgusal bir uzay galaksisinde geçen bu film uzaylı ırkları ve sahiplerinin emirlerini yerine getiren robotların etrafında geçiyor. 9 filmden oluşan bu seri, sırası biraz karışık şekilde ilerleyen bir yapımdır. Kronolojik olarak hangi sıra ile izlenir derseniz hayranlara göre olan bu listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Karayip Korsanları Üçlemesi

(IMDb:7.3 / Hasılat:962 milyon dolar )

Johnny Deep’in ikonik karakterlerinden birini içeren bu film çokça sevilen bir macera filmidir. Konusu Karayip Korsanları, esas olarak asi Barbossa, son derece bağımsız Elizabeth Swann ve onun mülayim ama tatlı Will Turner ile yolları kesiştiği için Scallywag korsan Jack Sparrow’un maceralarını anlatmaktadır.

 

Disney+ nedir?

Disney kendisinin gelecekte yerini sağlamlaştıracak ve öngörülene göre eğlence kategorisi pazarının öncülerinden biri yapacak yeni projesini 2019’da duyurdu. Disney Plus ilk olarak Amerika, Kanada ve Hollanda’da kullanıcılarla buluştu. İçeriğinde bünyesinde bulunan tüm şirketlerin yapımları, kendi eski ve şuanda ürettiği yapımları bulunan bu platform dünyaca ünlü yapımlarında lisansını alarak çok güçlü bir rakip olarak listelere girdi.

Disney Plus’ın içeriğinde neler var?

Dediğimiz gibi içerisinde bir çok dizi ve film bulunuyor. Özellikle gişe rekorları kıran efsanevi yapımlar olan Star Wars, Marvel gibi yapımlar için kurulan bu platformda tıpkı diğer yayın platformları gibi kendi içeriklerini de hala üretmeye devam ediyor. Disney Plus’ın yeni yapımlarının çoğu şirketin büyük bütçeli yapımlarına dayanıyor.

Disney, Netflix’e büyük rakip olarak piyasaya girse de Netflix’den en büyük farkı yayınladığı yeni dizilerin ve şovların tüm bölümlerini aynı anda yayınlamayacak. Haftalık olarak seyirci ile buluşacak. CNET verilerine göre Disney Plus’ın içinde yaklaşık olarak 500 film ve 7500 dizi var.

Disney Plus hangi ülkelerde var?

Kasım 2019’da ilk olarak ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zellanda, Porto Riko’da yayına başlayan platform daha sonrasında 2020 yılı ile birlikte birçok Avrupa ülkesinde lansmanını yaptı. Bu Avrupa ülkelerinde Korona yüzünden yayına geç başlasa da lansmanını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.
Asya’ya ilk olarak Nisan 2020’de Hindistan’da başladı. Ve sonrasında Singapur, Güney Kore ve Hong Kong ile hizmetine devam etti.
Aşağıda Disney+’ın hizmet verdiği tüm ülkeler aşağıda yazmaktadır:
-Kanada                    -Channel Islands                               -Kosta Rika
-Hollanda                 -Man Adası                                       -Ekvador
-ABD                        -Hindistan                                         -El Salvador
-Avustralya              -Fransa                                              -Guatemala
-Yeni Zelanda          -Monako                                           -Honduras
-Porto Riko              -Wallis ve Futuna                              -Meksika
-Avusturya              -Yeni Kaledonya                                -Nikaragua
-Almanya                -French West Indies                          -Panama
-İrlanda                   -Fransız Guyanası                             -Paraguay

-İtalya                      -Japonya                                          -Peru
-İspanya                  -Endonezya                                      -Uruguay
-İsviçre                    -Belçika                                            -Venezuela
-Birleşik Krallık        -Danimarka                                     -Singapur
-Finlandiya              -Grönland                                       -Malezya
-İzlanda                   -Lüksemburg                                  -Tayland

-Norveç                  -Portekiz                                          -Tayvan
– İsveç                    -Réunion                                          -Hong Kong
-Mayotte               -Mauritius                                         -Güney Kore
-Arjantin                -Bolivya                                             -Filipinler
– Brezilya               -Karayipler
-Şili                        -Kolombiya

Bu yaz gelmesi beklenen ülkeler:
-Andorra
-Bulgaristan
-Çek Cumhuriyeti
-Yunanistan
-Macaristan
-İsrail
– Lihtenştayn
– Polonya
– Romanya
-Güney Afrika
-Türkiye

Disney Plus’ın yeni ve popüler dizileri nelerdir?

Snowdrop

Başrollerini Blackpink’den Jisoo ve Jung Hae In’in paylaştığı ve Güney Kore’nin de önde gelen isimlerin oynadığı bu dizi şuan sedece Asya ülkelerinde yayınlanmasına rağmen en çok izlenen Disney Plus yapımları arasında dünya genelinde ilk 5’de, Asya’da ise 1. sırada yer almaktadır. Hatta dizi bazı Koreli vatandaşlar tarafından konusu gereği linçlense de başarısı ile birçok eleştirmenin beğenisini kazanmıştır.

Dizinin konusu 1980’lerde Kuzey casusu olan ve Güney’e bir görev için gelen Im Soo-Ho ve İngiliz Edebiyatı öğrencisi Eun Young-Ro arasında başlayan hikayenin siyasi olaylar yüzünden ülkenin karışması sonucu ortaya çıkan olaylar etrafında dönmektedir. Başrollerin kimyası, çekim stüdyolarının gerçekçiliği ve en önemlisi akıcı hikaye sayesinde birçok izleyicinin ve eleştirmenlerin beğenisini almıştır.

Hawkeye

Disney’in dünya çapında 1 numaralı dizilerinden biri olan bu dizi bir Marvel Studio yapımıdır. Başrollerini Hailee Steinfeld ve Jeremy Renner’ın paylaştığı bu yapım bir çok kişi tarafından oldukça sevilmiştir. Konusu ise başrol kızı olan Kate, henüz küçük yaşlardayken, babasının o kadar da iyi biri olmadığına tanıklık eder. Bunun ardından artık ona saygı duymamaya ve onu yakından takip etmeye başlar. Kate Bishop, Ant-Man’in kızı ile birlikte Young Avengers isimli gruba katıldığında gerçek bir süper kahraman dönüşür.

 

Loki

“Avengers: Endgame” filminde büyük bir güce sahip Tesseract ile ortadan kaybolan Loki kaçışının anahtarı olan Tesseract’ı kullanarak uzay ve zaman arası bir yolculuğa çıkar. Kendini çeşitli tehlikelerin ortasında bulan Loki TVA (Time Variance Authority) tarafından yakalanır. Ve çeşitli maceralar anlatan bu dizi 6 bölümdür.

Disney Plus kaç TL?

Disney Plus’ın aylık ücreti 34,99 TL olacak.

14 Haziran’da Türkiye yayınlarına başlayacak Disney +’ın yıllık fiyatı ise 340,90 TL olacağı açıklandı.

Disney Plus Türkiye’de var mı?

Disney 4 artık televizyon kanallarındaki yayınını durdurduğunu 21 Mart’ta duyurdu. Artık Disney Plus eski içerikleri ve yeni projeleriyle 14 Haziran’da Türkiye yayınlarına başlayacağını duyurdu.

Disney Plus Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Disney 4 artık televizyon kanallarındaki yayınını durdurduğunu 21 Mart’ta duyurdu. Artık Disney Plus eski içerikleri ve yeni projeleriyle 14 Haziran’da Türkiye yayınlarına başlayacağını duyurdu. RTÜK ile yapılan görüşmeler sonucu 10 yıllık lisans alan Disney Plus 2022’de artık Türkiye’de.

Disney Plus’a nasıl giriş yapılır?

2022 yaz aylarında hizmete girecek Disney Plus’a nasıl giriş yapılır aşağıda aşamalar ile yazmaktadır.
1- İnternet tarayıcınıza www. disneyplus.com.tr yazın
2- Sign Up/ Üye ol butonuna tıklayın.
3- Mail adresinizi girin ve kendinize bir şifre oluşturun.
4-Üyelik tipinizi seçin ve sonra ödeme şeklinizi belirleyin.
5- Artık Disney Plus kullanıcısısınız…

 

Bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win