Günümüzde dil öğrenmenin ne kadar önemli olduğundan bahsetmeme bile gerek yok diye düşünüyorum. Hepimiz bu konunun fazlasıyla farkındayız ve kendimizi geliştirmek için yeni yöntemler arıyoruz. Evde olduğumuz şu karantina günlerinde eğer siz de fazladan pratiğe ihtiyaç duyuyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımda sizlere daha önce kullanıp yararını gördüğüm birkaç dil öğrenme uygulamasından bahsetmek istiyorum.

1. News in Levels

      News in Levels dünyada meydana gelen güncel haberleri İngilizce olarak size sunuyor. Aynı habere üç farklı seviyede ulaşabiliyorsunuz. Kolay, orta ve zor olmak üzere kendinize uygun seviyeyi seçebiliyor olmanız anlaşılabilir bir okuma yapmanızı sağlıyor. Ayrıca haberi sesli olarak dinleme özelliği de mümkün. Bu sayede hem okuma hem de dinleme becerinizi geliştirebiliyorsunuz. Ben bu uygulamayla okuma yaptıktan sonra bilmediğim kelimeleri not alarak kelime defteri oluşturuyorum. Böylece kelime bilgimi arttırmış oluyorum.

2. Beelinguapp

       Beelinguapp içerisinde bulunan birçok sesli kitapla dinleme yaparak dil öğrenmenizi sağlayan eğlenceli bir uygulama. Seviyenize göre kitap seçip bir yandan dinlerken bir yandan da yazıları takip edebiliyorsunuz. Ayrıca kitap bittikten sonra uygulamanın size sorduğu birkaç soru ile anlayıp anlamadığınızı rahatlıkla fark ediyorsunuz. Benim bu uygulamada en sevdiğim özellik içerisinde kendinize özel bir kelime defteri oluşturabiliyor olmanız. Üstelik eğer uygulamanın premium halini kullanırsanız kelime kartları oluşturup kelime pratiği yapmanız da mümkün.

3. Lyrics Training

       Müzik dinleyerek İngilizce öğrenmeye ne dersiniz? Lyrics Training sayesinde sevdiğiniz şarkıları dinlerken bir yandan da dilinizi geliştirmek mümkün. İçerisinde bulunan iki farklı seçenekten “Karaoke” modu ile şarkıları dinlerken sözlerini takip edebilir veya “Multiple Choice” modu ile sözlerde boş bırakılan kısımları doldurabilirsiniz. Hem yeni şarkılar keşfetmek hem de dinleyerek dil öğrenme açısından bu uygulama benim favorim oldu. Kesinlikle bir şans vermenizi öneririm.

4. BBC Learning English

       Uygulama içerisinde bulunan birçok ilgi çekici video ile dinleyerek öğrenmenize katkı sağlıyor. Ayrıca videoların kategorize edilmiş oluşu kendi ihtiyacınıza uygun içeriğe ulaşmanızı kolaylaştırıyor. Diğer uygulamalarından farklı olarak içerisinde bazı gramer konu anlatımları, telaffuz bilgisi ve kelime öğrenme bölümleri de bulunuyor. Özellikle içerisindeki videoların fazla uzun olmaması ve pratik bilgiler içermesi nedeniyle BBC Learning English benim dil öğrenirken fazlaca kullandığım uygulamalardan birisi oldu diyebilirim.

5. Speaky

       Speaky birçoğumuzun korkulu rüyası olan “Anlıyorum ama konuşamıyorum.” derdine çözüm olacak etkili bir uygulama. Bu uygulama sayesinde birçok farklı dilden insanla tanışıp dil öğrenmek çok kolay. Uygulamanın ana amacı kendi ana dilinizi öğretirken, başka diller öğrenmek diyebiliriz. Örneğin siz Türkçe bilen ve İngilizce öğrenmek isteyen birisiyseniz, uygulama ana sayfanıza İngilizce bilen ve Türkçe öğrenmek isteyen birilerini çıkartıyor. Siz de onlara mesaj atarak konuşabiliyor, bir bakıma öğretirken öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca diyalog halindeyken bir kelimeyi yanlış yazdığınızda ya da gramer hatası yaptığınızda karşınızdaki kişinin bunu düzeltebiliyor oluşu hatalarınızı görmeyi daha kolay hale getiriyor. Karşınızda gerçek bir insanın olması dil öğrenirken bir yandan da farklı yaşam tarzları hakkında bilgi edinmenize yardımcı oluyor. Elbette her uygulamada olduğu gibi bu uygulamayı da amacının dışında kullanan insanlar bulunuyor fakat sayılarının çok çok az olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yine de kullanırken dikkatli olmanızı öneririm.

Yazımda bahsettiğim uygulamalar sayesinde gün içerisinde çok vakit harcamadan pratik yapabilir, eğlenerek dil öğrenebilirsiniz. Ayrıca yine bu konuda size faydalı olabilecek “Karantina günlerinde, İngilizce geliştirmek” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kendinizi geliştirdiğiniz keyifli günler olması dileğiyle 🙂


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win