team man and women talking speech bubble vector illustration

Diksiyon nasıl geliştirilir? Diksiyon geliştirme yolları nelerdir? Bu yazımızda sizlere hiçbir ücret ödemeden diksiyon geliştirmek için öneriler sunuyoruz.

Hepimiz etkili konuşmalar yapan bireyler olmak ve kolaylıkla anlaşılmak isteriz. Bu nedenle söz konusu özellikle de topluluk önünde konuşmak olunca düzgün bir diksiyona sahip olmak en önemli unsurlardan biridir. Çünkü birçok insan için bozuk bir diksiyon özgüven kaybına ve etkili iletişim kuramamaya neden olabilir. Başta eğitim ve iş hayatı olmak üzere kurduğumuz ilişkilerde ve yaptığımız sunumlarda bizi öne geçirecek etkili faktörlerden biri doğru diksiyon ve güçlü hitabet yeteneğidir.

diksiyon nasıl geliştirilir

Diksiyon Nedir?

Diksiyon, seslerin doğru bir şekilde ahenkle çıkarılması ve vurguların düzgün yapılmasıyla güzel ve dil bilgisi kurallarına uygun olarak konuşma biçimidir. Ses tonunun ayarlanmasından konuşma hızımıza kadar birçok unsura bağlıdır. Noktalama işaretlerine uygun olarak, doğru nefes alma ve bekleme süreleri ile cümlelerin aralarına “…ııı, …şey, …aaa” gibi gereksiz sesleri katmadan anlaşılır ve doğru telaffuzla konuşmaktır.

Karşı tarafa kendini dinletme ve inandırıcılığı arttırmada düzgün bir diksiyonun önemi tartışılmaz bir gerçektir. Tam bu noktada aklımıza diksiyon nasıl geliştirilir sorusu gelebilir. Alınacak doğru bir eğitim ve kazanılacak birikimler ile diksiyonumuzu geliştirmek mümkündür.

diksiyon nasıl geliştirilirDiksiyon Nasıl Geliştirilir? Diksiyon Düzeltmek İçin Ne Yapılmalı?

Dil becerileri, telaffuz, akıcı konuşma ve ses tonu gibi farklı birçok bileşen diksiyonumuzu oluşturmada etkilidir. Geliştirme sürecinde her birine ayrı ayrı ve özenle değinilmelidir. Fakat sanıldığının aksine bu süreç korkulacak kadar meşakkatli değildir. Hatta evde yapabileceğiniz basit egzersizler ve Youtube’dan alabileceğiniz ücretsiz dersler ile çalışarak kısa sürede gözle görülür sonuçlar alabileceğinizin garantisini dahi verebiliriz.

diksiyon nasıl geliştirilir

Diksiyon Geliştirme Yöntemleri/Konuşmayı Geliştirmek İçin Ne Yapmalı?

  • Dudak Egzersizleri Yapmak: Sesleri doğru çıkartmak için dudak egzersizlerinden faydalanmak etkili bir yöntemdir. Özellikle de sesli bir şekilde harfleri yavaş yavaş saymak ve her biri için dudağımızı iyice kasarak ağzımıza şekil vermek faydalı olacaktır. Bu egzersizde 1-2 dakika boyunca gayret göstererek acele etmeden harflerin seslendirilmesi gerekir.
  • Ses Kaydı Alarak Kendimizi Dinlemek: Kendi olağan konuşmamıza odaklanmak hatalarımızı belirlememize ve daha kolay düzeltmemize yardımcı olur. Bu nedenle kısa konuşmalar yaparak kendimizi ses kaydına almak ve daha sonra vurgularımızı, tonlamalarımızı analiz etmek için bu ses kayıtlarını dinlemek diksiyonumuzu düzeltmek için çok faydalıdır.
  • Ağızda Kalem İle Çalışma Yapmak: Bu yöntemde yapmamız gereken sadece bir kalem alıp dişlerimizin arasına sıkıştırmak. Daha sonra zorlandığımız ya da yanlış telaffuz ettiğimiz kelimeleri ağzımızda bir kalem varken seslendirmeye çalışıyoruz. Bu çalışma diksiyon nasıl geliştirilir dendiğinde akla gelen ilk ve en başarılı egzersizlerden birisidir.
  • Tekerlemeler Söylemek: Evde diksiyon çalışmaları yapmak isteyenlere bir diğer önerimiz diksiyon tekerlemeleri söylemek olabilir. Tekerlemeler başta dudak tembelliği olmak üzere benzer sorunları aşmada oldukça başarılıdır. Aynı zamanda eğlenceli bir oyun olan bu yöntem için tekerleme örneklerine aşağıdaki İnstagram paylaşımımızdan da ulaşabilirsiniz.

Diksiyon Geliştirmek için Youtube Kanalı Önerileri

Diksiyon düzeltme sürecinde kullanacağınız egzersizlerin yanı sıra konuyla ilgili ayrıntılı bilgi ve eğitim veren Youtube kanallarından da faydalanabilirsiniz. İşte sizler için önerdiğimiz 3 diksiyon kanalı!

1-Diksiyon TV-Mennan Şahin

Evde ücretsiz yollardan diksiyonunu düzeltmek isteyenler için Mennan Şahin’in Diksiyon TV kanalı güzel bir kaynak olabilir. Kaliteli içerikleri ve etkileyici ses tonu ile güzel konuşma ve düzgün diksiyon hakkındaki önemli bilgileri bizlere sunan bu kanala göz atmanızı öneririz. Üstelik içeriklerin yaklaşık 10 dakikalık kısa videolar ile sunulması da kanalın en sevdiğimiz yönlerinden birisi oldu diyebiliriz.

2-Tufan Yakar İle Diksiyon Eğitimi

Haber spikeri Tufan Yakar’ın tecrübelerini ve paylaşımlarını aktardığı kanalındaki diksiyon eğitimi serisi de bir diğer önerimiz. Kendini geliştirmeyi kafasına koymuş ve diksiyon eğitimine adım atmak isteyenlerin severek takip edebileceği yaklaşık 30 videolu bu eğitim içeriğinden faydalanabilirsiniz.

3-Diksiyon-Eray Özden Akça

Konuşma kusurları için çözümlerden yaygın yapılan konuşma hatalarına kadar birçok farklı içeriğe ulaşabileceğiniz bir diğer Youtube kanalı tavsiyemiz, Diksiyon- Eray Özden Akça. Diksiyon nasıl geliştirilir, nerden başlamak gerekir diye düşünenler için güzel bir başlangıç olabilir. Bu kanalda sizi sıkmayacak kadar kısa fakat aynı zamanda çok yararlı içerikler bulabilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgiler ve yaptığınız uygulamalar ile diksiyon adına size oldukça katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

 

Düzgün bir diksiyon etkili iletişimin olmazsa olmazlarındandır. İletişimimizi anlaşılır kılar ve özellikle topluluk önünde yapılan konuşmalarda dinleyicilerin dikkatle konuşmaya odaklanmalarında oldukça etkilidir. Bunlara ek olarak yapılan araştırmalar düzgün diksiyonun karşı tarafa güven duygusu ve inandırıcılık aşıladığını da söylemektedir. Çünkü düzgün diksiyon konuşmacının özgüvenli olmasında doğrudan etkilidir.

 

Yazı Önerisi: Ön Yargılarla Gölgede Bırakılmış Kadın Bilim İnsanları

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win