Holographic display isometric neon, digital futuristic technology, user interface development design, building mobile application, big data processing, cyber security isometric vector illustration

Günümüzde, dijitalleşen ve büyüyen dünyamızda artık çevremizi kuşkusuz internet ve türevleri sarıyor… Ve biz, bu dünyada yeni bir dijital dünya oluşturuyoruz. Bu dijital dünyayı temsil eden ve görsellik ile bütünleşen dijital tasarım nedir gelin hep birlikte biraz inceleyelim!

Dijital Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Dijital Dünya - Dijital Tasarım Nedir
Dijital Dünya – Dijital Tasarım Nedir

Türk Dil Kurum’u tarafından ”Verilerin bir ekran üzerinde elektronik olarak gösterilmesi” olarak tanımlanan dijital kelimesi, uzun yıllardır hepimizin odağı haline gelmiştir. Artık haberleri gazetelerden değil de web sitelerden okumamız, marka reklamlarını afiş şeklinde reklam panolarında değilde sosyal medyada görmemiz dijitalleşmenin kendini en net ortaya koyuşudur.

Bu sebeple dijital kelimesini hem tasarım ile bağdaştırırken bunun bakmış olduğumuz ekrandan ötede olmadığını fark etmeli ve dijital tasarımı bu çerçeveler içerisinde düşünmeliyiz. Dijital tasarım nedir dediğimizde, yapılan bir tasarımın ekran üzerinde elektronik olarak gösterilmesi diyebiliriz.

Dijital Tasarım Nedir? Dijital Grafik Tasarım Nedir?

Dijital tasarım, fizikselin dışında yer aldığımız bu internet dünyasında web sitelerde kullanılan içerikler, temalar; sosyal medya sitelerinde gördüğünüz şablon ve tasarımlar, kullandığımız aygıtlarda yer alan app tasarımları vb. gibi birçok gördüğünüz materyali içerisine almaktadır.

Dijital Tasarım Nedir
Dijital Tasarım Nedir

Dijital tasarımın tarihine baktığımızda da muhtemelen icat edilen ilk dijital bilgisayarı baz alabiliriz. Yani 1945 yılından beri bir dijitallik bizimle birlikte ve her geçen günde gerek içeriklerin zenginleşmesiyle, gerek farklı kombinasyonlardaki tasarımların oluşmasıyla gelişmeye devam ediyor.

Dijital tasarımı bugün grafik tasarım ile özdeşleştirebiliriz. Grafik tasarımcı bugün bir kitabı, reklamı, sosyal medya şablonunu vb. gibi şeyleri tasarlarken tabiiki de dijital dünyanın içerisinde kendine yer ediniyor ve dijital tasarım nedir sorusunu kendimize sorduğumuzda grafik tasarım ile birlikte anmamıza sebep olabiliyor. Bu sebeple bir grafik tasarım fiziksel ve dijital ortak çalışırken, dijital tasarım bunun bir kolu gibi düşünebiliriz.

Dijital Medya Tasarımı Nedir?/Dijital Tasarım Nedir?

Dijital Medya-Dijital Tasarım Nedir

Dijital medya tasarımı bir markanın dijital dünya içerisinde, müşterileriyle ve sosyal medya ile yaptığı iletişimi, bunun dijital tasarımını, paylaşımlarını ve tüm hareketlerini kapsamaktadır. Sosyal medya içerisinde ve internette gördüğümüz bir marka iletişimlerini sağlamaktadır. Bunun için ise dikkat çekici ve markayı yansıtan bir dijital medya tasarımı/dijital tasarım gerekmektedir.

Yapılan iletişimler ve dijital medya tasarımı çerçevesinde yapılan tüm aksiyonlar, markanın doğru hedef kitleye ulaşması ve varlığını sürdürmesi yönünden önemlidir.

Grafik Tasarım Programları Nelerdir?/Dijital Tasarım Uygulamaları

Piyasada birçok grafik tasarım ve dijital tasarım programı bulunmakta ama daha önce de bir yazımızda bahsettiğimiz gibi, bir marka varki piyasayı hemen hemen ele geçirmiş durumda. Bu yazı için ”Dijital Tasarımda Süreç ve Kullanılabilecek Programlar” yazımızı okuyarak genel bir grafik tasarımcının yazdığı yazıyla genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Grafik tasarım yani dijital tasarım programları içerisinde;

 • Corel Draw
 • Adobe Illustrator (Ai)
 • Adobe InDesign
 • Adobe Photoshop (Ps)
 • 3DS Max
 • Adobe Flash ve ActionScript
 • Free Hand
 • Adobe Dreamweawer

gibi programlar bulunmaktadır. Corel Draw, genellikle baskı yapmak için kullanılan bir program olsa da Adobe’nin programları

 • Adobe Photoshop
 • Adobe Illustrator
 • Adobe Premier Pro
 • Adobe After Effects

hemen hemen sektöründe tamamında hakim kılınan ve herkes tarafından bilinen programlardır. Dijital tasarım nedir sorusu içerisinde akıllara gelen firmalarda kuşkusuz yıllardır süre gelen Adobe’tur.

Grafik Tasarım Programları Nasıl Öğrenilir?

 • Programın dinamiklerini öğrenin, teknik bilgi edinin.
 • Bol bol araştırın ve izleyin.
 • Pratik yapmaya özen gösterin.
 • Pratik yaptığınız dosyaları arşivleyin, kendinize ait bir klasör oluşturun.
 • Başkalarının yaptığı  çalışmalara göz atın, inceleyin.
 • Kendinize materyal depolayın.
 • Defter tutun, öğrendiğiniz ve sizin için spesifik olan bilgileri not alın.
 • Kısa yollara hakim olun.

Daha detaylı bilgi için Grafik Tasarıma Başlayanlara 8 Önemli Tavsiye yazımıza göz atabilirsiniz.

Dijital Tasarım Nasıl Yapılır?

Dijital tasarım nedir sorusunun yanında kesinlikle nasıl yapılır sorusuda sorulmaktadır. Dijital tasarım, yani grafik tasarım her şeyden önce program öğrenmek ve bunlarla pratik yapmak ile yapılır. Yukarıda bahsettiğimiz programlar üzerinden program dinamiklerini öğrenerek ve kendinizi geliştirerek tecrübe ve katma değer sağlayabilirsiniz.

Ayrıca grafik tasarım videolarımız için ManhattanGrafik kanalına göz atabilirsiniz.

Grafik ve Animasyon Ne Demek?

Grafik TDK’ya göre ”Biçim, desen veya çizgilerle gösterme” anlamına gelirken, animasyon ”Canlandırma” anlamına geliyor.

Dijital tasarım nedir sorusu içerisinde çokça duyduğumuz grafik ve animasyon, dijital dünyanın olmazsa olmazlarındandır. İnternette gördüğünüz, programlar aracılığıyla  yapılmış görsel ve oynaya materyallere animasyon diyebiliriz. Tabiki piyasa içerisinde animasyon tarafına ve grafik tarafına ağırlık veren tasarımcılar bulunmakta. İki tarafında markaların dijital dünya içerisindeki iletişimlerini sağlama ve güçlendirme açısından önemi oldukça büyük.

Grafik ve Animasyon Kursu Nedir?

Grafik ve animasyon kursları piyasa içerisinde bulunan dijital tasarım ile ilgilenen ve grafik tasarımcılar için en önemli içeriklerdendir. İnternette birçok bununla alakalı video ve yazı bulunmasıyla birlikte, vizyonunuzun gelişmesi ve teknik becerilerinizin artması için önemli kurslardır.

İçerik olarak, özellikle Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Premier Pro Adobe, After Effects gibi programların sıklıkla yer aldığı grafik ve animasyon kursları, dijital tasarım ile ilgilenenler için oldukça hayati bir önem taşır diyebiliriz.

Bunun için size verebileceğimiz tavsiyeler, YouTube ve Udemy platformlarında öğrenmeye çalıştığınız program dahilinde çalışmalar yaparak videolar izlemenizdir. Öneri olarak sitemiz bünyesinde bulunan grafik tasarım konulu, Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator özelinde çalışan ManhattanGrafik kanalına göz atabilirsiniz.

Grafik Tasarım Kursu Ne Kadar Sürer?

Grafik tasarım kursları daha çok YouTube ve Udemy içerisinde bulabileceğiniz içeriklerdir. Bu içerikler birlikte dijital tasarıma olan yeteneğinizin üzerine koyabilir ve daha iyi çalışmalar yapabilmek için bilgiler edinebilirsiniz. Grafik tasarım kursları içeriğine göre değişkenlik gösterse de, bir programa hakim olmak için çok fazla deneme yapmanız gerekmektedir.

Udemy içerisinde 12 saatlik kurslar bile bulunmaktadır. Yaptığınız denemelere ve çalışmalara göre öğrenme sürecinizi hızlandırabilir, daha kısa süreye sahip olan bir kursu daha verimli bitirerek tecrübeye sahip olabilirsiniz.

Insan Merkezli Tasarım Nedir?/Kullanıcı Odaklı Tasarım Nedir?

Daha önceki yazılarımızda (Ergonomi Nedir Ne İşe Yarar? Ergonomi Nedir Kısaca Göz Atalım! – 2021 TheManhattan) ergonomik tasarımdan bahsetmiştik. Ergonomik tasarım kısaca insan odaklı, kullanışı ve algılanışı kolay olan tasarımlardır. Bu sebeple insan merkezli tasarım nedir sorusunun cevabı kuşkusuz ergonomik tasarım olacaktır. Yapılan her tasarım, dijitalde veya fizikselde, insanlar tarafından algılanışı basit, kullanımı kolay ve farkedilir olmalıdır.

Dijital Tasarım Maaş Skalası

Dijital tasarım dünyası içerisinde grafik tasarımcılar, motion grafikerler farklı sektörlerde birçok firmada çalışmaktadır. Ülkemizde kamu sektöründe çalışan bir tasarımcı 3000 TL civarında maaş alırken özel sektör için Dijital Tasarımcı maaşları asgari ücret ile 4000 TL arasında değişebilmektedir.

Bir tasarımcının ürettiği içeriğe göre, işten kazandığının serbest piyasada değişken olduğunu düşünürsek, bir logo tasarlamanın fiyatının 100,000$ olabileceğini düşününüz. Bu sebeple çalıştığınız sektör ve yıllar boyunca size kattıklarıyla tecrübelerinizin önemi büyük ve maaşınızı ya da değerinizi belirlemektedir.

Bu sebeple maaş skalası diye bahsettiğimiz şey ucu açıktır. Freelancer grafikerler için maaş gibi bir şey söz konusu olmadığı için, kamuda ve şirketlerde çalışan grafikerler için bu miktarın ortalama 4,000TL civarı olduğunu düşünebiliriz.

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
3
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win