NFT, son yılların en ilgi çekici dijital verilerinden biridir. Klasikleşmiş kripto paralardan çok daha farklı bir uygulamaya sahip olan NFT’ler, dijital ortamda ürettiğiniz pek çok eseri ilgilendirebilecek bir kavramdır. Spordan , müziğe ve sanal gayrimenkule kadar oldukça çeşitli ögelere dayanan dijital varlıklar, milyonlarca dolara satılarak dikkatleri çekiyor. Bu yazımda ‘ NFT ‘ hakkında merak edilen noktaları anlatacağım. Hadi başlayalım.

NFT Nedir?

 NFT’nin açılımı Non Fungible Token’dir. Türkçe karşılığı ile “Değiştirilemeyen Token”  ya da “Değişmesi mümkün olmayan para” olarak tercüme edilebilir. NFT, aslında bir kripto para birimidir. Fakat bu tanımda söz konusu para, bildiğimiz tanımların dışında değerli olan herhangi bir varlık olabilir. Yani NFT, bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlıktır. NFT sayılabilecek varlıklar; herhangi bir sanat eseri, video, tweet, bir internet sayfası, görseller, sosyal medyada oluşturduğunuz hikâyeler ve daha pek çoğu olabilir. Tüm bu dijital varlıklar, gerekli şartları sağladıklarında birer NFT olma özelliği taşıyabilir.

NFT kavramını normal şartlarda koleksiyon değerine sahip olabilecek bir varlığın dijital dünyadaki yansımaları olarak da tanımlamak mümkündür. Mesela 1990’lı yıllarda son derece popüler olan ve koleksiyonları yapılan taso ve futbol kartları, bu varlıklara güzel birer örnek olabilir. NFT’nin dijital para birimlerinden farkı, tüm NFT’lerin birbirinden farklı şekilde tasarlanıyor olmasıdır. Bu özellik, onları özgün ve değiştirilemez kılar.

NFT
Google NFT

NFT teknolojisi, müzik, oyun, film ve benzeri sanat eserlerinin değiştirilmesini ya da taklit edilmesini zorlaştırması bakımından daha da popüler bir hale geldi. Blok zincirindeki bir para birimini ifade eden token, Ethereum ya da Bitcoin gibi kripto para birimlerinde takas edilebilirken NFT coin edilemez. Çünkü  kopyalanması mümkün olmayan dijital bir imzaya sahiptir.

NFT Ne İşe Yarar?

NFT’ler, diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi blok zinciri (blockchain) üzerinde bulunur. Diğer bir ifade ile NFT’ler tümüyle dijital nitelikli varlıklardır. Peki, bu durumda NFT ne işe yarar? NFT’leri şu şekilde düşünebilirsiniz: Nasıl kripto paraların ya da Bitcoin’in bir para karşılığı var ise NFT’lerin de dijital ortamda oluşturulan birtakım karşılıkları vardır. Bunlar bir sanat formu, fotoğraf, edebi bir yazı ve daha pek çok nitelikte eser olabilir. NFT’nin değeri, eşsiz olmasından gelir. Yani bir NFT aldığınız zaman başka hiç kimsede olmayan dijital bir varlığa sahip olmuş olursunuz. NFT sahibi olmayı, kendinize dijital ortamda orijinal bir kod edinmek gibi düşünebilirsiniz.

NFT
Google NFT

NFT Nasıl Yapılır?

NFT, genel olarak CryptoKitties geliştiricilerinin oluşturduğu Ethereum ile uyumlu bir kod olan ERC-721 standardı ile oluşturulur. Bunun haricinde, yeni geliştirilmiş bir diğer standart ise ERC-1155’tir. Bu yeni standart, yeni fırsatlarla birlikte çalışabilme imkânı da sunar. Bu da eşsiz varlıklar olan NFT’lerin blok zincirlerinin birbirleri ile uyumlu olması ve farklı uygulamalar arasında kolayca transfer edilebilmesi anlamına gelir.
 
İlk NFT’ler, Ethereum tabanlı olarak 2015 dolaylarında ortaya çıktı. CryptoKitties ise ilk defa 2017 yılında değiştirilemeyen token teknolojisi sayesinde adını duyurdu. O zamandan beri NFT endüstrisi hızla büyümektedir. Değiştirilemeyen jeton olarak da nitelendirilebilen NFT; OpenSea, Nifty Gateway ve SuperRare gibi pazarlarda alınıp satılabilir.
 
NFT’nizi muhafaza etmek ve koleksiyon oluşturmak istediğinizde Trust Wallet gibi cüzdan uygulamalarını kullanabilirsiniz. Böylece kullandığınız diğer blockchain tokenlar ile NFT’niz de belirli bir adres üzerinde yer alır. Ayrıca NFT’ler, sahibinin izni dışında kopyalanamaz ya da transferi yapılamaz.
NFT
Google NFT

NFT’lere Neden Yatırım Yapmalıyız?

Birçok kişi, çevrimiçi topluluğun parçası olmak için NFT dünyasını satın alıyor. Belirli NFT’lere sahip olmak sizin özel içeriklere ve canlı etkinliklere erişmenizi sağlıyor. Dijital yatırımcılar, kısa sürede olacağını umdukları büyük miktarda para kazanmak için NFT pazarlarını kullanıyor.

Tek bir NFT birden çok kez satın alınabilir ya da satılabilir. Ancak alıcı, her satışta orijinal sahibine ya da yaratıcısına bir telif ücreti ödemek zorundadır. Ayrıca sosyal medya hesaplarında belirli bir zenginlik göstermek için de NFT’ler kullanılıyor.

NFT pazarında Cryptopunks, Bored Ape Yacht Club ve Cool Cats gibi sanat koleksiyonları yer alıyor.

Bu koleksiyonların her biri 10.000 adet dijital sanat eseri ile sınırlı. Her gün binlerce NFT sanat eseri satılıyor. Christie’s veya Sotheby’s tarafından bir müzayedede bulunan geleneksel sanat eserleri gibi, eser ne kadar nadir olursa, alabileceği fiyat o kadar yüksek oluyor.

Bir Cryptopunks 472 milyon Euro’nun üzerinde satılarak rekor kırdı. Bu sanat eseri, gelecekte NFT satışlarının potansiyelini gösteriyor.Her ne kadar ilk NFT 2014 yılında üretilmiş olsa da; 2021’in NFTler için bir dönüm noktası olduğunu söyleyebiliriz. 2021 yılında NFTlerin toplam satış hacimi 12 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz hafta ise NFT satışları 292 milyon dolar  olarak öne çıktı.

NFT
Google NFT

NFT Coinler Nelerdir?

Birkaç ay içinde, NFT token projeleri marjinal kripto unsurlardan, bireyler ve şirketler tarafından kriptolardan para kazanmak için kullanılan dikkat çekici fon toplama araçlarına dönüştü. Sonuç olarak, NFT token artık her türlü günlük konuşmalarda değinilen bir kısaltma halini aldı. Hadi birlikte bazı coinlere göz atalım.

The Sandbox (Sand) : 2011 yılında kurulan Hong Kong merkezli NFT tabanlı oyun girişimi The Sandbox, günümüzün en çok konuşulan projelerinden biri haline geldi. The Sandbox, kullanıcılarının metaverse içinde oluşturdukları oyunlar ile birlikte gelir elde etmelerine olanak sağlıyor. 

Theta Network (Theta) : Theta, çevrimiçi videolarla etkileşim biçimimizi değiştirmeyi amaçlıyor. Ekosistem, daha iyi akış deneyimlerini kolaylaştırmak için bilgi işlem kaynaklarını sağladıkları için kullanıcıları Theta Fuel (TFUEL) ile ödüllendiriyor. Bu devrim niteliğindeki akışlı Blockchain çözümü, Samsung ve Sony gibi yatırımcıların dikkatini çekti.

Axie Infinity  : Şimdi muhtemelen dünyanın en popüler NFT oyunu olan Axie Infinity‘nin dünyasına giriyoruz. Axie Infinity, oyna-kazan ekonomisi sayesinde dünya çapında binlerce kişiye ciddi para sağlayan bir oyna-kazan savaş oyunudur. Oyunda, oyuncular oyun içi ödülleri olarak SLP alırlar.

NFT
Google NFT

Sanırım  dijitalleşen dünyada anılarımız da dahil olmak üzere her şeyi görmeye başlayacağız. İşte bunun en büyük adımı belki de NFT’ler sayesinde olağan akışından daha da hızlı gerçekleşecek. Resimler , fotoğraflar , oyunlar , müzik ve daha birçok şey… Bakalım bu dijitalleşmenin neresinde yer alacağız. Hep birlikte yaşayıp, göreceğiz. Bu yazımda NFT hakkında merak edilen noktalara değinmeye çalıştım umarım hepimiz için faydalı olmuştur. Mutlu günler…

Video önerisi : Barış Özcan 

 


Cemal UÇAR

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win