Merhaba bugün sizlere, bu dönemde çok revaçta olan bir sektör ile alakalı araştırmalarımlarımı aktarmak istiyorum. Dijital pazarlama.

Dijital pazarlamanın ne olduğunu bilmek için öncelikle pazarlama nedir buna değinelim. Pazarlama, bir malın, bir ürünün veya hizmetin satışını arttırmak için alınan aksiyondur diyebiliriz. Daha çok sözlü olarak ifade ettiğimiz bu iş ile alakalı duyduğum bir sözüde sizlerle paylaşmak istiyorum. ”Anlatım pazarlarken, avantaj satar”. Yani bununla birlikte biz anlatarak pazarlamış ve ürünün öne çıkan özelliği ile satmış oluyoruz.

Dijital Pazarlama

Bir önceki paragrafta yüzeysel olarak pazarlamadan bahsetmiştim. Şimdi ise dijital pazarlama nedir buna değinmek istiyorum.

Dijital pazarlama, eloktronik ortamda tanıtım yapabileceğiniz ve günümüz medyası içerisinde kanallar kullanarak, internet kullanıcılarını daha çok hedef alarak, daha net ve güçlü bir şekilde yapılan pazarlama yöntemidir diyebiliriz.

Peki nedir bu kanallar?

Bu kanallar geçtiğimiz yıllarda televizyon ağırlıklıyken, bugün gelinen nokta da SEO, mobil, e-ticaret, mailing ve sosyal medya olarak sıralanabilir. Yani ilk dijital pazarlama TV ile başlarken, açık ara şuan web ve mobilde artmış oldu. Bunun sebebi de hepimizin bildiği gibi geniş kitle imkanı ve Big Data’yı doğru kullanma olarak söyleyebiliriz.

Big Data

Bunun yanında hepimizin haberdar olduğu ”Big Data” (Büyük Veri), yani tüm dijital verilerin bir yerde toplandığı ve sürekli büyümeye devam ettiği kavramın içerisinde olduğu bir havuzdan da beslenmektedir. Bu ilişkilerin tümünde 3V ”Volume, Velocity and Variety” ilkeleri benimsenmektedir. Yani bilgi hacmi, aktarım hızları ve bunların çeşitliliği…

Daha önce Big Data’ya kısaca değindiğimiz yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Dijital Pazarlama ve Big Data İlişkisi

Biliyorsunuz ki günümüz de süregelen bir tartışma daha var. Bilgilerimizin çalınması. İnternette yaptığımız her arama, sosyal medya mecralarında yazdığımız her yorum, mesaj, konuştuğumuz ve adını geçirdiğimiz her şey bugün internet ortamında karşımıza çıkabiliyor. Tüm bu bilgiler tamamen Big Data’ya aktarılırken, pazarlama stratejisi olarak gözüken bu etkinlik, ihtiyacımız olan ve satın almayı düşündüğümüz ürünleri internet çerezleri sayesinde sağda solda, izlediğimiz videolarda reklam olarak karşımıza çıkartıyor.

Günümüzde dijital pazarlama uygulamalarını artık sürekli görebiliyoruz ve bunun birçok örneği ile de her an karşılaşıyoruz. Hiç kuşkusuz dijital pazarlamayı iyi yapan şirketlerde her zaman pazarda bir adım öne çıkabiliyor. Pandemi sürecinde de gördük ki, çok hızlı bir şekilde ilerleyen dijitallik, daha da artarak büyük bir ivme kazanıyor.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win