Herkese merhaba! Bu yazımızda son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz  ve günlük yaşantımızda yaygın olarak kullandığımız yapay zeka kavramını ele alacağız. Yapay zeka nedir, nasıl çalışır ve kullanım alanları nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar!

yapay zeka nedir?
yapay zeka nedir?

 

Yapay Zeka Nedir?

Yakın gelecekte hayatımızın her anında rol oynayacağı öngörülen yapay zekayı kısaca insan beyninin yapısının ve düşünme sisteminin kopya edilmesi olarak tanımlayabiliriz. Yapay zeka teknolojisi sayesinde bir bilgisayar programını insan gibi düşünebilecek hale getirmek mümkün. Nitekim yapılan yazılımlarla insan zihninin öğrenme, karar verme, problem çözme gibi yetilerinin makine, bilgisayar veya robotlar tarafından taklit edilmesi sağlanıyor.

yapay zeka nedir?
yapay zeka nedir?

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay zeka nedir sorusunu cevapladığımıza göre şimdi de yapay zeka nasıl çalışır sorusuna yanıt arayalım. Bilindiği üzere insan zekasının en önemli özelliği öğrenebilme kabiliyetidir. İnsan, deneyimleyerek veya birinin öğretmesi sonucunda öğrenir. Bu nedenle yapay zeka tasarlanırken bağımsız bir şekilde öğrenme gerçekleştiren ve öğrendikleriyle sorunlar karşısında çözüm üreten algoritmalar ortaya konulur. Yani yapay zeka öğrenen yazılımlardan oluşur. Temelinde ise makine öğrenmesi(machine learning) yer alır.

Makine öğrenmesi supervised( denetimli) ve unsupervised(denetimsiz) olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Denetimli öğrenmede bilgisayara belli veriler verilir. Daha sonra öğrenme aşamasında bilgisayar bu kontrollü verilerden çıkarımlar yapar ve elde ettiği yeni bilgiler ışığında karşılaştığı problemlere çözüm üretir. Denetimsiz öğrenmede ise bilgisayara belirli bir veri grubu verilmez. Fazla miktarda ve karışık veriler verilir. Bilgisayar bu verileri birçok açıdan karşılaştırır, inceler, sınıflandırır ve bu çok miktarda veriyi ilişkilendirir. Bu sayede makine öğrenmesi gerçekleştirilmiş olur. Denetimsiz öğrenmeye verilebilecek en iyi örneklerden birisi Google fotoğraflardır. Albümlere baktığınızda yüzler, araçlar, hayvanlar diye sınıflandırıldığını görürsünüz. İşte bu sınıflandırma denetimsiz makine öğrenmesi sayesinde gerçekleştirilir.

yapay zeka nedir?
yapay zeka nedir?

Yapay Zeka Nasıl Ortaya Çıktı?

Yapay zeka fikri ilk kez antik mısır döneminde ortaya çıkmıştır. Modern çağda ise bu kavram ilk olarak Alan Mathison Turing tarafından 2. Dünya Savaşı sırasında ortaya atılmıştır. Turing, “Makineler düşünebilir mi?” sorusuyla aslında yapay zeka kavramının yapı taşlarını oluşturmuştur. 1965 yılına gelindiğinde ise, Stanford Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. John McCarthy “Yapay zeka nedir?, Nasıl çalışır?” gibi soruların cevaplarına yanıt aramaya başlamıştır ve McCarthy bu yönde çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.

yapay zeka nedir?
yapay zeka nedir?

Yapay Zekanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Yapay zeka bizler pek farkında olmasakta hayatımızın hemen hemen her alanında karşımıza çıkmaktadır. Eğitimden ticarete, sağlıktan güvenliğe kadar birçok farklı alanda kullanılan bu sistemin uygulama alanlarına ayrıntılı olarak bakacak olursak;

  •  Sesli Arama- Sesli Asistanlar

Akıllı telefon kullanan herkesin yakından tanıdığı bir sistem olan sesli arama ve sesli asistanlar güzel bir yapay zeka örneğidir. Öyleki bu sistem vermiş olduğunuz komutları kolaylıkla algılayıp yerine getirebiliyor. Siri, Google Asistan, Amazon Alexa gibi uygulamalar bu teknoloji ile yapılıyor.

  • Yüz Tanıma

Yapay zekanın güvenlik alanındaki en önemli kullanım alanlarından birisi şüphesiz yüz tanıma sistemidir. Bu sistem sayesinde çeşitli alanlarda oluşabilecek güvenlik sorunlarının ve siber saldırıların en aza indirilmesi başarılmıştır.

  • Sağlık Sektörü

Yapay zekanın yaygınlaşmasıyla birlikte sağlık sektöründe ciddi gelişmeler yaşanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde hastanın tıbbi geçmişi ve genetik profili net bir şekilde görülmektedir. Böylece hastaya uygun tedavi yöntemi belirlenip uygun ilaçlar verilmektedir. Ayrıca yapay zeka hastalıkların erken teşhisinde de önemli bir rol oynamaktadır.

  • Otomotiv

Son dönemde oldukça revaçta olan otonom sürüş sistemine sahip araçlar ileri seviye yapay zeka ürünüdür. Bu sistem sürücüye araç kontrolünü kısmen- tamamen bırakabilme, yolculuk süresince uyuma ve buna benzer birçok aktiviteyi yapma olanağı sağlıyor.  Altuğ Demirden’e göre:

“Yapay zekanın otomotiv uygulamalarındaki en değerli yönü, sürekli kendi kendine öğrenmesi ve yolda gezinmek için kullandığı kuralları ayarlamasıdır. Her araç, trafiğin geri kalanında öğrendiği bilgileri sağlamaktadır. Sonuç, gittikçe öğrenen, kendi kendini süren araçların sanal bir sinir ağı olmaktadır.”

  •  Oyunlar

Bilgisayar oyunları yapay zekanın en çok kullanıldığı alanlardan biridir. Bu teknolojinin oyunlarda kullanımını basit bir şekilde anlatacak olursak, oyun oynarken sizin dışınızda otomatik olarak gerçekleşen olayların tümüdür diyebiliriz. Gün geçtikçe ilerleyen oyun teknolojisinin yapay zeka ile birlikte hayal bile edilemeyecek boyutlara ulaşılacağı düşünülüyor.

  • Seyir ve Müzik Önerileri

Netflix , Spotify gibi uygulamaların bizlerin zevkine özel listeleri nasıl hazırladığını hiç düşündünüz mü? Yapay zeka teknolojisinin kullanıldığı bu uygulamalar daha önce dinlenen şarkıların veya izlenen filmlerin türlerine göre bizlere tavsiyelerde bulunmaktadır.

  •  E- Ticaret

Yapay zeka, online alışverişlerde kullanıcıların isteklerine göre hatta istekleriyle alakalı sonuçları listeleme imkanı sağlıyor. Her gün satıcılara milyonlarca etkileşim sağlayan bu teknoloji müşterilere de kolaylık sağlıyor. Böylece hem zamandan tasarruf hem de müşteri memnuniyeti elde edilmiş oluyor.

yapay zeka nedir?
yapay zeka nedir?

Yapay zeka gün geçtikçe ilerlemeye devam ediyor. Kimi bilim insanları yapay zekanın hayatımızı kolaylaştıran bir teknoloji olduğu görüşündeyken, kimilerine göre ise insanlıktan sonra dünyanın yeni sahibi olacağı iddia ediliyor. Stephen Hawking ve Elon Musk gibi önemli isimlerin yapay zekanın oluşturacağı tehlikeler hakkında birçok görüşü bulunmaktadır. Bu teorilerle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz YAPAY ZEKÂ İNSANLARIN YERİNİ ALABİLİR Mİ?   başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Video Önerisi! https://youtu.be/r2dQgdktUJg

Yazı Önerisi! 2021 Yılında İzlenebilecek Yapay Zeka Dizileri

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
3
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win