Merhaba arkadaşlar, bugünkü yazımızda yazılım alanına ufak bir giriş yapıp dünyada sıkça kullanılan C# programlama dilinden bahsedeceğiz.  Pek çok kullanım alanı olan ve yazılımcılara büyük avantajlar sağlayan bu program diline biraz daha yakından bakalım…

Ortaya Çıkışı ve Geliştirilmesi

C# ,  Microsoft tarafından .NET Teknolojisi için geliştirilmiş olup 2000 yılında piyasaya sürülen yeni nesil bir programlama dilidir. Dilin tasarlanmasına Pascal, Delphi derleyicileri ve J++ programlama dilinin tasarımlarıyla tanınmış Anders Hejlsberg öncülük etmiştir.

Peki C# ‘ ı bu kadar popüler kılan nedir? Gelin hep beraber inceleyelim…

Neden C# Programlama ?

C# , C++ ve Java’dan etkilenmiş ve özellikle C++ programlama dilinde yapılabilinecekleri daha ileriye taşımıştır. Nesne tabanlı bir programlama dili olmasından dolayı yapılabilecekler çok fazladır ve programcıya da oldukça kolaylık sağlar. Bütün nesne sınıfları, içinde zaten mevcuttur ve programcının tek yapması gereken gerekli kodu girmektir.

C# , orta seviyeli bir programlama dili olarak kabul görmektedir. Bu seviye konuşma diline olan yakınlığa göre karar verilir. Örneğin C# , Visual Basic diline göre konuşma diline daha yakın olduğundan dolayı C# orta seviyeliyken; Visual Basic yüksek seviyeli bir dildir.

C# ‘ın kullanım oranını bu kadar artıran özelliklerinden biri de hata ayıklama oranının yüksek olmasıdır. Hata ayıklayıcısı oldukça hızlıdır. Aynı zamanda C# , güçlü tipleme kontrolü, dizin sınırlar kontrolü, tanımlanmamış değişkenlerin kullanım tespiti ve otomatik artık veri toplama gibi özelliklere sahiptir.

Bütün bu söylediklerimizi özetleyecek olursak, C# programlama dili en basit işlevli fonksiyondan işletim sistemini kullanan en teferruatlısına kadar hepsini kapsamaktadır ve bütün bu avantajlar C# ‘ın dünya genelinde yaygın kullanımının sebebidir.

Peki C# ile neler yapabiliriz?

Console uygulamaları, form uygulamaları, web uygulamaları, mobil programlama, web servis yazılımı, dil oluşturma, fatura ve muhasebe sistemleri, otomasyon sistemleri, 2D/3D oyunlar, paralel programlama, katmanlı mimari projeleri, PLC/Arduino/PIC programlama, barkod sistemleri, gömülü sistemler, görüntü işleme, parmak izi okuma sistemleri, şifreleme ve sıralama algoritmaları, veri tabanlı sistemler, mesajlaşma sistemleri…

Sıklıkla adını duymuş olduğumuz Doping Hafıza isimli online eğitim platformu, Rent a Car diye bilinen araç kiralama platformu ve liselerde , üniversitelerde kullanılmakta olan öğrenci kayıt sistemleri yine C# programlama dili sayesinde geliştirilmiştir.

Yani C# programlama dilini birçok alanda birçok uygulama için kullanmak mümkündür.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza C# ‘ ı tanıtmak ve özellikle yazılıma merakı olanlara bir ışık tutmaya çalıştık.

Son yazımız için: Özgür Hareket Olanağı – Linux


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win