Teknolojinin gelişmesi ile reel para birimlerinden sanal (kripto) para birimine geçişler başladığından dolayı, günümüzde veri madenciliği olayı çıktı. Veri madenciliğini insanlar yaparken ekran kartlarını kullandıkları için günümüzde ekran kartı fiyatları birkaç yıl öncesine nazaran ciddi bir artış gösterdi. Bu nedenle piyasada ekran kartı bulmak oldukça zor bir hal aldı. Oyun severler alternatif bir yol bulma çabasına iten bu durum: GeForce NOW, Xcloud, Amazon Luna ve Google Stadia gibi bulut oyun platformlarının oyunculuğun geleceğinde nasıl bir yer edinebileceğine inceleyeceğiz.

Her şeyin evrildiği bu çağda oyun sektöründe yeni nesile geçiş yapıldı. Konsol oyunlarında (Xbox ve Sony); PC tarafından ise NVIDIA ve AMD gelişmiş yeni nesil kartlar sundu piyasaya. Gelecekteki en büyük alternatif halini alacak bulut oyun platformları gelişmeye hızla devam ediyor.

Nokia‘nın yaptığı hataya düşmek istemeyen şirketler şimdiden bulut oyun platformlarına yatırım yapmaya başladırlar.  NVIDIA => GeForce NOW, Xbox => Xcloud, Amazon => Amazon Luna ve Google => Google Stadia platformları gelişmeye devam ediyor.

 

Bulut Oyun Plartformu Nedir?

Bulut oyunculuk, oynadığımız oyunların uzaktaki bir sunucu tarafından çalıştırıldığı ve sonrasında bizim bilgisayarımıza, telefonumuza veya tabletimize aktarıldığı bir sistemdir. Bu  terimini daha iyi anlamak için önce bulut bilişimi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bulut Oyun Platformları

 • Amazon Luna
 • GeForce NOW
 • Google Stadia
 • Xcloud

Amazon Luna

Öncelikle sistem, şu an için ülkemizde hizmet vermiyor. Amazon, oyun sektöründe de attığı adımlar ile gelişmeye devam eden önemli bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Bulut oyun platformları arasında önemli bir yere sahip olabilecek Amazon Luna, Amazon’un sunucularından güç alarak kullanıcılara kaliteli bir deneyim yaşatmaya çalışıyor. Hizmet bünyesinde Luna+ kanalı için aylık 5.99 dolar ücretlendirme isteniyor. Aynı zamanda sistem üzerinde geliştiriciler tarafından açılan kanallara ayrı abone olup oyunlarını oynayabiliyorsunuz. Ubisoft ile yapılan anlaşma sonrası Ubisoft’un sistemde kendine özel kanalı olacak ve yeni çıkan oyunlar çıktığı gibi Luna’da yer alacak. Ubisoft kanalının abonelik ücreti ise 14.99 dolar. Hizmetin kendine ait bir kontrolcüsü de bulunmakta.

GeForce NOW

GeForce Now Nvidia tarafından sunulan üç bulut oyun servisinin kullandığı bir markadır. Uzaktaki güçlü donanıma sahip bir bilgisayarın hızlı internet bağlantısıyla yönlendirilmesi ve bilgisayardan gelen görüntünün oyuncuya aktarılması prensibiyle çalışır. Eskiden Nvidia GRID olarak bilinen GeForce Now’ın Nvidia Shield sürümü, 2013’te beta olarak piyasaya sürüldü ve Nvidia, 30 Eylül 2015’te ismini resmen açıkladı. Abonelik süresi boyunca Nvidia sunucularında, video akışı yoluyla abonelere ulaştırılır.

GeForce Now, Türkiye’de hizmet vermek amacıyla Nvidia ve Turkcell ortaklığa varmıştır. Bu ortaklık neticesinde GeForce Now, Türkiye’de Turkcell tarafından sağlanan sunucu desteğiyle yine Turkcell’e ait bulut tabanlı oyun servisi Gameplus adıyla hizmet vermeye başlamıştır.

Google Stadia

Kasım 2019’da çıkışını yaptı. Google Stadia, diğer platformlardan farklı olarak bir kütüphane sistemi yerine hizmetten yararlanarak oynamak istediğiniz oyunu Stadia için satın almanızı istiyor. Yani Google Stadia oyunları ayrı olarak satılıyor. Stadia’nın öne çıkan özelliklerinden biri de kendine ait bir kontrolcüsünün olması. Bu kontrolcü sayesinde Stadia ekosisteminde uyumlu bir oyun deneyimine sahip olabiliyorsunuz. Stadia, dizüstü, masaüstü, mobil cihazların hepsinde çalışabiliyor. Servisin pro paketinde 4K 60 FPS’ye kadar destek sunulmakta.

Xcloud

Bulut Oyun

Diğer üreticilerin yaptığı gibi bulut sektöründeki liderliğini kullanarak bulut oyunculuk arenasında pazar edinmeyi planlıyor. Şirketin yakın zaman içerisinde beta testlerine başladığı xCloud’u deneyimleme fırsatımız olmadı fakat arkasında son zamanlarda oyun dünyasında hızlıca yer edinmeye çalışan firmanın, oldukça dolgun oyun kütüphanesiyle beraber rekabetçi bir servis olarak sunacağını düşünüyoruz.

GameHub nedir?

 

Yüksek güç gerektiren oyunları düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarınızda indirmeden tarayıcınız üzerinde oynamaya olanak sağlayan bir bulut platformu olarak dikkat çekiyor. [1]

İnternet Hızı

Bulut oyun platformlarını kullanmak için Stabil bir internet bağlantınız olması gerekmektedir. Ülkemizde özellikle en fazla şikayet edilen husus İnternet bağlantısı olduğundan dolayı bu hizmetleri kullanmadan önce çeşitli şüpheler oluşabiliyor. Çoğu platform, 1080p hizmet için minimum 20-25 Mbps civarında internet hızı istemekte. Türkiye için 2020 yılında ortalama İnternet hızı 27.86 Mbps olarak karşımıza çıkıyor. Bu da demek oluyor ki eğer hızınız ortalamaya yakınsa 1080p hizmet alabilirsiniz.

Tabii ki de gecikme değerleri ve hızınızın sabitliği de büyük önem taşımakta. Bu yüzden sunucular büyük önem taşıyor. Bulut oyun platformlarının Türkiye tarafında açtığı sunucular sayesinde gecikme en aza inebilir ancak her platform Türkiye için sunucu açma girişiminde bulunmuyor bu da ülkemizdeki kullanımlarda gecikmeye yol açıyor. Mümkün olan en az gecikme ve en yüksek ve sabit İnternet hızıyla deneyiminizi arttırabilirsiniz. [2]

Bulut oyunculuk faydaları

 • Fazladan cihaz satın alma zorunluluğu ortadan kalkıyor.
 • İnternet bağlantısı olan her yerde ve neredeyse her cihazdan erişim mümkün.
 • Oyunlar çok daha kolay elde edilen ve deneyimlenen bir eğlence aracı haline geliyor.
 • Oyun sektörü geniş kitlelere yayılabiliyor.

Bulut oyunculuk zararları

 • Birçok platformun şu an için Türkiye’de yer almıyor.
 • Fiyatlandırma çoğu platform için şu an söz konusu değil. (Dolar ve Euro kuru)
 • Türkiye’de internet bağlantıları stabil değil ve gecikme sorunu mevcut.
 • Şirketler, Türkiye’de sunucu açmadıkça gecikme sorunu ortadan kalkamıyor.
 • Bazı şirketler, ekstra abonelik ve cihaz desteği ile ekstra masraf çıkartabiliyor.

 

Bulut oyun servisleri her ne kadar kulağa hoş gelse de maalesef ki yüksek abonelik ücretleri ve ek maliyetler nedeniyle şimdilik ülkemizde pek makul bir seçenek olarak durmuyorlar. Bu servisleri kullanabilmek için gereken yüksek hızlı internet paketleri de ülkemizde oldukça yüksek ücretlendirmeye sahip. İnternet parası, abonelik parası, VPN ücreti derken ortalama bir hesap yaptığınızda neredeyse taksitle bilgisayar alabiliyorsunuz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win