1990 yılında İlk IoT[1] cihazı olarak değerlendirilen John Romkey, ekim ayında düzenlenen INTEROP konferansı için internet üzerinden açılıp kapatılabilen bir tost makinesi projesi yaptı. Interop Başkanı Dan Lynch, Romkey’e, “Net üzerinde tost makinesini getirmeyi başardı” diye söz verdi. Ekmek kızartma makinesi, TCP / IP ağı ile bir bilgisayara bağlandı. Daha sonra gücü açmak için bir bilgi tabanı (SNMP MIB) kullanılarak bağlantı sağlandı. Bulut Bilişimi temeli de böylece atıldı.

Ekmek kızartma makinesini nasıl bilgisayardan yönetebilirim diye düşünüyor. Sonra uzaktan kontrol edebilecek hale getiriyor. Bunun sonucunda ilk IoT meydana getiriyor.

Gelişen dünya düzeninde Endüstrü 4.0’da insan faktörünü ortadan kaldıran en büyük etken internettir. Sistemlerin ve makinelerin kendi başlarına yani derin öğrenme[2] kullanarak verilen görevleri istenilen düzeyde veyahut daha kaliteli bir biçimde gerçekleştirebilirler. Bunları meydana getirirken ise elindeki ve elde ettikleri argümanları bir yerde bekletmeleri gerekir.

Bilgilerin depolandığı yer her makine yanına konmaktansa, bir yerden bütün makineler verilerini alma ve gönderme işlemi yaparak daha kolay bir algoritma ile işlerini yürütmektedir.

Bulut diyince aklınıza ne geliyor? Veri depolama, google drive, icloud… liste böyle uzar gider. Lakin işler o kadar basit değil.

Bana göre bulut diyince aklıma, muazzam bir bilgisayar geliyor. Milyon GB RAM’i olan, Milyar TB Harddiski olan çok güçlü bir bilgisayar. Şöyle örnek vereyim:

“520MB ram’iniz, 75GB harddiskiniz olsun, Peki GTA 5’i ultra yüksek grafiklerde oynamak istiyoruz. Fiziksel olarak imkansız bir olay. Bulut burda devreye giriyor, internet bağlantısı olan bilgisayarımızda bulut hizmeti alıyoruz ve bilgisayarımızda normal bir klasör açar gibi bir klasör açıyoruz. O klasör bizim yeni sanal bilgisarımız. 97 XP oluyor bize OYUN BİLGİSARI ve istediğimiz oyunu kuruyoruz ve oyun başlıyor… ”

Bir sürü Bulut Hizmeti sağlayan şirket var lakin piyasayı belirleyen 4 şirket var.

  1. Amazon Web Services
  2. Microsoft Azure
  3. IBM Bluemix
  4. Google Cloud

1.Amazon Web Services

Amazon demir başı çekendir ve işi başlatandır. Amazon Web Services (AWS), dünyanın en kapsamlı ve en yaygın kullanılan bulut platformudur ve dünya çapındaki veri merkezlerinden 165’i aşkın tam özellikli hizmet sunar. En hızlı büyüyen startup’lar, en büyük kuruluşlar ve önde gelen devlet kurumlarının dahil olduğu milyonlarca müşteri; altyapılarını güçlendirmek, daha çevik olmak ve maliyetleri azaltmak için AWS’ye güveniyor. Amazon gelirlerinin çoğunu %80’lik bir kısmını buluttan geri kalanı ise e-ticaret ve diğerlerinden kazanmaktadır.

Kulandığımız Netfilix veri deposu olarak çoğunlukla AWS kullanmaktadır.

2. Microsoft Azure

Microsoft Azure, geniş kapsamlı özellikler barındıran büyük bir bulut platformudur, yani Windows Server işletim sisteminin özelleştirilmiş bir sürümüdür. Dolayısıyla Azure teknolojisine de işletim sistemi diyebiliriz. 

3. IBM Bluemix

Google Cloud, Google firmasının Google arama motoru ve Youtube gibi sitelerin de kullandığı sunucu altyapı hizmetlerini son kullanıcıya sunduğu bir bulut bilgi platformudur. Basit web sitelerinden kompleks uygulamalara kadar çeşitli tipte yazılım Google Cloud üzerinden geliştirilebilir. 

4. Google Cloud

Bu pazara giren en son giren Google Cloud’dur. Hala gelişmekte olan bir bulut hizmetidir.

İlerleyen zamanlarda Dört Bulut şirketini detaylı bir şekilde ele alacağız, bunlar sadece ön bilgi niteliğindedir.


[1] Nesnelerin interneti (Internet of Things, kısaca IoT), fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. Nesnelerin tekil anahtar (unique identifier) ile işaretlenerek İnternet altyapısı üzerinden birlikte çalışabilmesi ve bu sayede küçük parçaların toplamından daha büyük değerler oluşturulması öngörülmüştür.

[2]Bir veya daha fazla gizli katman içeren yapay sinir ağları ve benzeri makine öğrenme algoritmalarını kapsayan çalışma alanıdır.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win