Hepimizin bildiği kötü karakterlerin başında gelen Joker ‘in aslında kötü olmadığını ve toplumu yani bizleri yansıttığını biliyor muydunuz? Biz insanların içimizde bastırdığımız kötü yanlarımızın dışa vurulmuş hali. Bir sosyopattan psikopata dönüşümü.

Joker'in zamana göre değişimi
Joker’in Evrimi

Joker Kim?

Aslında buna verilecek net bir cevap yok. Joker’in hikayesi farklı varyasyonlara dayanıyor. Bunlardan bazıları:

  • Yüzündeki yaraları eşini mutlu etmek için yaptığını ve eşinin dayanamayıp onu terk etmesinden sonra makyaj yapmaya başladığını, bunun sonucunda hayatta hiçbir şeyi ciddiye almama durumu onu bu hale getiriyor.  Why so serious? “The Dark Knight
  • Bozuk toplum yapısını, insanların empatiden yoksun olmasını ve sınıf ayrımı gibi sebepler karakterimizi şekillendiriyor. Toplumun psikopatlık duygusunu bir bedende şekillendiriyor. “Joker”

Joker’in İdeolojisi

Joker, üst düzey yöneticilerin kendi çıkarları uğruna insanları sindirmesi düzenine karşı. Bu düzene başkaldırırken elini kana bulamaktan çekinmeyen bir sosyopat. Bu kanıya şu sözü ile destekleyebiliriz:

“Biliyor musun neyi fark ettim, her şey plana göre gittiğinde kimse paniklemiyor. Plan korkunç olsa bile…”

The Dark Knight / Christopher Nolan

Gündemden şöyle örnek verebiliriz: Bu süreci 3000 kişi ölecek dediğimizde toplum paniklemiyor, lakin bu süreci kestiremiyoruz her şey olabilir dendiğinde toplumda bir kriz patlak veriyor. Önünü göremediği zaman toplum, önüne çıkanı ezip geçiyor.

Çizgi romanlardan ilerlemeye devam edersek: Toplumlarda en etik kişi olarak Superman’i gösterebiliriz. Tam bir iyilik timsali, içinde kötülük barındırmayan kişi. Joker ‘in tezi ise: En iyilerin bile içindeki kötülüğün açığa çıkması için tek bir kötü gün yeterlidir. Ortaya çıkansa…

Injustice Gods Among Us

En büyük düşmanı Batman olan Joker aslında Batman’in taban tabanına zıddıdır. Batman, kuralları temsil ediyor; ederken de savaşıyor lakin kendi kurallarıyla. Joker’se ona bu yüce görevi kim verdiğini en büyük kötünün o olduğunu düşünüyor, çünkü insanların yaşayışlarına müdahale ediyor. Bunu yaparken kimseden emir almıyor. Batman’in güçler birliğini (yasama, yürütme, yargı) tek başına elinde tutmasının asıl kötülük olduğunu savunup ve “bu dünyada yaşamanın tek mantıklı yolu kuralsızlık.” (The Dark Knight) İlkesini benimsiyor ve onunla çatışmaya başlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_ChPTKPzB4I

İki karakterin savaşından ziyade iyi ve kötünün mücadelesini yansıtıyorlar. Bazen iyiliği temsil eden Batman’in kötü olması ve kötülüğün saf hali olan Joker’in eylemlerinin iyi olması gibi ironiler de karşılıyor bizi.

Yin ve Yang
İyiliğin içinde, kötülük; kötülüğün içinde iyiliği temsil eden Yin ve Yang, ikisinin sonsuza kadar savaşmasıdır. (Çin Felsefesi: Taoizm)

O meşhur müziği sizlerle paylaşmasam olmazdı. İyi dinlemeler…


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win