Herkese merhaba, bu yazımızda günlük hayatta sıkça kullandığımız fakat etkilerini pek fazla bilmediğimiz bir kavram olan bilinçaltından bahsedeceğiz. Hepimiz hayatımızı en verimli ve en anlamlı şekilde yaşamak isteriz. Bunun için yapmamız gereken şey bilinçaltımızın mucizevi gücünü ortaya çıkarmaktır. O hâlde gelin bilinçaltı nedir? Bilinçaltı gücümüzü nasıl ortaya çıkarabiliriz? gibi sorulara yanıt bulacağımız yazımıza hep birlikte göz atalım. Keyifli okumalar!

bilinçaltı nedir?
bilinçaltı nedir?

Bilinçaltı Nedir?

Bilinçli zihne doğduğumuz andan itibaren sahip oluruz. Bilinçaltımız ise anne karnına düştüğümüz andan itibaren gelişmeye başlar. Bilinçaltımızı dev bir hafıza deposu olarak düşünebiliriz. Bilinçaltımız, hem negatif hem pozitif tüm düşünceleri arşivinde tutar ve kayıt altına alır. Şu anımızda hangi olasılıkları yaşıyorsak bunların tüm sebebi bilinçaltımızdaki o kayıtlarda saklıdır. Peki daha detaylı olarak bilinçaltı nedir?

Bizler günlük hayatımızı zihnimizle yani bilincimizle sürdürürüz fakat aslında zihnimizi etkileyen, tutumlarımızı, düşüncelerimizi ve inançlarımızı etkileyen bizim belki de hiç farkında olmadığımız bilinçaltımızdır. Bilinçaltı nedir sorusunun bir diğer cevabına bilinçaltının içimizdeki bir hazine sandığı olmasıdır, diyebiliriz. Eğer içimizdeki bu zenginliği ortaya çıkarıp, bilinçaltımızı kontrol etmeyi başarabilirsek hem zihinsel hem de bedensel olarak iyileşme sağlayabiliriz.

bilinçaltı nedir?
bilinçaltı nedir?

Bilinçaltı Gücünü Nasıl Ortaya Çıkarırız?

İçimizde sınırsız bir güç ve bilgelik kaynağı bulunmaktadır. Bu güç bize ilham verir ve bizi yönlendirir. İlk olarak içimizdeki bu gücün farkına varmalıyız. Unutmayalım ki bilinçaltımız asla uyumaz veya dinlenmez. Yani her zaman iş başındadır. Bilinçaltınıza hangi düşünceleri, görüşleri veya inançları aktarırsanız bunları olayların nesnel bir gerçekleşmesi olarak deneyimlersiniz.

Örneğin, uyumadan önce isteklerinizi bilinçaltınıza söyleyin. Bilinçaltınız ona ilettiğiniz düşünceleri gerçekleştirmek için her şeyi yapacaktır. Dilediğiniz sonucu aldığınızda bu gücü nasıl serbest bıraktığınızı keşfedeceksiniz.  Bilinçaltınıza doğru telkinler vermeye dikkat edin. Çünkü bilinçaltınız sizinle tartışmaz. Bilinçli zihninizin ona ilettiklerini kabul eder. Herhangi bir konuda “ben bunu yapamam” derseniz, bilinçaltınız bunu gerçekleştirir.

Bilinçaltınızın sizin için çalışmasını istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey, bilinçli zihninizi en iyisinin olacağı beklentisiyle meşgul etmek ve her zamanki düşüncelerinizi hoş, doğru ve uyumlu şeylere yönlendirdiğinizden emin olmaktır.  Etki- tepki yasasının evrensel olduğunu biliyorsunuz. Düşüncelerinizi bir etki gibi düşünün. Bilinçaltının verdiği otomatik yanıtsa tepkiyi oluşturur. Bu yüzden ne düşündüğünüze dikkat edin. Unutmayın neye inanırsanız başınıza o gelir!

bilinçaltı nedir?
bilinçaltı nedir?

Zihinsel Şifalara Dair Pratik Teknikler

Konuya Joseph Murphy’nin şu sözleri ile devam edelim:

“Hayat yasası, inanç yasasıdır. Bir inanç, zihninizdeki düşüncedir. Sizi incitecek ya da zarar verecek şeylere inanmayın. Bilinçaltınızın sizi iyileştiren, ilham veren, güçlendiren ve zenginleştiren gücüne inanın. Neye inanırsanız, başınıza o gelir.”

Hayatınızı iyi bir şekilde yönetmeniz, yönlendirmeniz ve kontrol etmeniz için bilinen bazı teknikler, yöntemler ve beceriler vardır.

1- İmgeleme Tekniği

“Bilinçaltı nedir?” denildiğinde akla ilk önce düşünceler gelir. Bir düşünceyi oluşturmanın en kolay yolu ise o düşünceyi hayal etmek ve onu gözlerinizin önüne getirmektir. Zihniniz sayesinde gözünüzle gördüğünüz dış dünyanın aksine istediğiniz her şeyi görebilirsiniz. Zihninizde canlandırdığınız herhangi bir görüntü, umut ettiğiniz şeylerin özünü oluşturur ve gözünüzle göremediğiniz şeylerin kanıtıdır. Fikir ve düşünce gerçektir. Zihinsel imgenize sadık kaldığınız sürece, günün birinde onun nesnel dünyanızda belirdiğini göreceksiniz.

2- Zihinsel Film Tekniği

Daha önce de belirttiğimiz gibi bilinçaltınız zihinde saklanan ve inançla desteklenen her resmi gerçekleştirir. Bu teknikte istediğiniz şeyi öncelikle hayal edin. İstediğiniz şeyin gerçekleştiğine inanıp buna sevinin. Zihninizde oluşturduğunuz bu zihinsel filmin tüm doğallığını hissedin. Burada önemli olan nokta, çoktan nesnel bir gerçeklik olmuş gibi davranmanız gerektiğidir. İnançla desteklediğiniz bu zihinsel film mutlaka gerçekleşecektir.

3- Baudoin Tekniği

Ünlü profesör ve psikoterapist Charles Baudoin, bilinçaltını etkilemenin en iyi yolunun, tüm çabaların asgari düzeye indirildiği gevşek ve uykulu bir hâl ya da uykuya yakın bir hâl olduğunu keşfetmişti. Ona göre fikir daha sonra düşünce yoluyla bilinçaltına sessiz, pasif ve açık bir biçimde iletilebiliyordu. Baudoin bu yöntemi şöyle açıklıyordu:

“ Bunu( bilinçaltına aşılamayı) garantilemenin çok basit bir yolu, telkin konusu olan fikri özetlemek, bunu çoktan hafızaya yazılmış olan kısa bir tümceyle kısaca açıklamak ve bir tekerlemeymiş gibi defalarca tekrarlamaktır.”

4- Olumlama Tekniği

Olumlama; gerçekleşmesi istenilen bir şeyin gerçekleştiğine kalpten inanarak, o pozitif imgeyi bilinçaltında oluşturmaya denir. Olumlama yaparken, bir şeyin öyle olduğunu net ve kesin bir şekilde ifade etmeniz gerekir. Olumlamanızın gücü bu şekilde ortaya çıkar. Mesela “şanslıyım” olumlamasını düşünün. Kendinize şanslıyım dediğinizde içten içe bunun tersi olduğunu düşünmemeniz gerekir. Sahip olduğunuz şeyleri düşünerek gerçekten şanslı olduğunuza inanmalısınız. Düşündüğünüz şeyin aksini gösteren bir sürü durum olsa bile endişelenmeyin. Eğer zihinsel tavrınızı sürdürürseniz, dilekleriniz bir şekilde yanıt bulur.

5- Tartışma Tekniği

Bu teknik, Dr. Phineas Parkhurst Quimby’ nin çalışmalarıyla ortaya çıkmıştır. Quimby aslında psikosomatik tıbbın babası ve ilk psikanalisttir. Tartışma tekniği aslında ruhsal bir akıl yürütmeden ibarettir. Örneğin ciddi bir hastalığınız olduğunu düşünün. Hastalığınızın bilinçaltınızda bulunan yanlış inançlardan, korkulardan ve olumsuz kalıplardan kaynaklandığına kendinizi ikna ederseniz ve bilinçaltınızın iyileştirici gücünü savunup aksi durumları reddederseniz iyileşmeyi deneyimleyeceksiniz.

bilinçaltı nedir?
bilinçaltı nedir?

Bir Dileğin Gerçekleşmesi İçin Atmanız Gereken 3 Adım:

1- Sorunu itiraf edin ya da kabul edin.

2- Sorunu en etkili çözümü ya da çıkış yolunu bilen bilinçaltınıza devredin.

3- Dilediğiniz şeyin gerçekleştiğine gönülden inanarak rahatlayın.

Bunları yaparken şüphe ve tereddüt duymayın. Çünkü şüphe ve tereddütler dileğinizi güçsüz hâle getirir.

bilinçaltı nedir?
bilinçaltı nedir?

 

Bilinçaltı Başarımızı Nasıl Etkiler?

“Bilinçaltı nedir?” sorusunu üstte yanıtlamıştık. Peki bilinçaltı başarımızı nasıl etkiler? Bilinçaltınız, hedeflerinizin ve başarmak istediğiniz şeylerin kaynağıdır. Hedefinizi inanarak ve sevgiyle hayal ederseniz, gerekli olan şeyler bilinçaltınızın mucizevi gücü sayesinde size bir şekilde gelecektir.

Başarılı birçok bilim insanı başarıya ulaşmak için bilinçaltının gücünü kullanmışlardır. Örneğin elektrik alanında muhteşem çalışmalar yapmış olan Nikola Tesla’ya bakalım. Tesla bilinçaltının gücünü en iyi bilen bilim insanlarından biriydi. Yeni bir icat fikri her aklına geldiğinde bunu önce hayalinde canlandırır daha sonra bilinçaltına devrederdi. Çünkü bilinçaltının bu fikri inşa edeceğini ve bilinçli zihnine bunu somut bir form alması için gereken tüm parçaları aktaracağını bilirdi. Tesla, her zaman düşündüğü şeylerin gerçekleşeceğine inanıp çalışmalarını o inançla sürdürürdü. Hatta bir röportajında “ Cihazım her zaman düşündüğüm şekilde işler. Yirmi yıldır, tek istisnai durum yaşamadım” demiştir.

Yönetici konumundaki birçok iş insanına bakıldığında başarı elde ettiklerine inanana dek her gün alçak sesle  “başarı” kelimesini tekrarladıkları görülmüştür. Siz de inanç ve kanaatle başarı sözcüğünü tekrarlamaya başlayabilirsiniz. Bir süre sonra bilinçaltınız bunu doğru kabul edecek ve sizi başarılı olmaya zorlayacaktır.

Yapmayı hedeflediğiniz şeylere sahip olduğunuzu düşünün. Zihninizi başarılı olma halinin gerçekliğine ikna edin ve her gece kendinizi son derece başarılı hissederek uyuyun. Zamanla başarı fikrini bilinçaltınıza yerleştirdiğinize siz de şahit olacaksınız.

bilinçaltı nedir? bilinçaltı başarımızı nasıl etkiler?
bilinçaltı nedir? bilinçaltı başarımızı nasıl etkiler?

Yazımı Joseph Murphy’nin şu sözleriyle sonlandırmak istiyorum:

“ Bütün çağların büyük adamlarının en büyük sırrı, bilinçaltına ulaşma ve onun güçlerini serbest bırakma becerileriydi. Siz de aynı şeyi yapabilirsiniz. Bir zihin mühendisi olun ve daha iyi ve güzel bir hayat inşa etmek için denenmiş ve kanıtlanmış teknikleri kullanın.”

Bir önceki yazımızı okumadıysanız: Uydu Nedir? Uydu Savaşının Yükselişi

Etkileyici bir belgesel önerisi! : the secret 

Bu yazımda yararlandığım kaynak: Bilinçaltının Gücü- Joseph Murphy


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
3
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win