21. yy’ın ilk çeyreği biterken, makineler daha çok önem kazanmaya başladı. Otonomun hayatımızda ki yere gün geçtikçe yadsınamaz bir şekilde artmaktadır. Bugün ki yazımızda bunların en başı olan bilgisayarın tarihçesini inceleyeceğiz.

 

Giriş – Bilgisayarın Tarihçesi

Tarihte ki ilk bilgisayar olarak kabul edilen abaküs ile başlar. Abaküs, Çinliler tarafından M.Ö. 1000 yıllarında kullanılmaya başlanmıştır. 1854’ te ise George Boole bilgisayarda veri işlemlerinin çalışma mantığını referans alarak ikili sayı sistemini oluşturmuştur. Bu sistemi hala bilgisayarlarda kullanmaktadır.

İkili sayı sistemi 0 ve 1’lerdan (evet ya da hayır) oluşmaktadır. Mark 1 ise Howard Aiken ve Browne tarafından geliştirilen 1937 yılında ilk elektro-mekanik bilgisayardır. Mark 1’de delikli kart sistemiyle çalışan ve önceki yapılmış çalışmalardan farklı olarak, logaritma ve trigonometri fonksiyonlarını da yapabilmektedir. Yavaş olduğu halde, tam otomatik olarak çalışabilmesi avantajları arasındaydı.

Bilgisayarın icadını kim yaptı?

1837 yılında Charles Babbage, adını Analytical Engine (çözümlemeli veya analitik makine) koyduğu, ilk tam yazılımlanabilir makinesel bilgisayarı kavramsallaştırıp tasarladı.

Eniac (Electronic Numerator Integrator Analyzer and Computer)

II. Dünya savaşı Alman şifrelerini çözmek için 167 m2’lik, 30 ton ağırlığında,19.000 vakum tüp ve son olarak 600 anahtardan oluşan ve saatte 180 kW harcayan ilk bilgisayardır.

Bu bilgisayar çeşitlerinin en önemli özelliği Ram bellek kullanılmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Savunma Bakanlığında balistik hesaplar için kullanılmaya başlansan da zamanla gelişerek günümüzdeki modern bilgisayarlar yerini almıştır. O zaman adı bilgisayar bile olmayan bu makine sık sık bozulur ve içine giren böcekler elektronik devrelerine sorunlar çıkartmaktaydı. ENIAC bozulduğu zaman günümüz adıyla programcılar devrelerdeki ölmüş böcekleri temizlemek için makineyi durduruyorlardı.

Edvac

ENIAC bilgisayarın kullanıldığı dönemlerde John Von Neumenin çalışmaları doğrultusunda EDVAC ( Elektronik Soyut Değişken Otomatik Bilgisayar ) yeni bir bilgisayar ürettiler. EDVAC ENIAC’dan daha küçük ve daha hızlı çalışmaktadır. Bu bilgisayarda komutlar kullanıcı tarafından dışardan bilgisayara girilmesi yapılıyordu. EDVAC ticari anlamda satışa sunulan ilk bilgisayar olan UNIVAC’ın yapılmasına dek kullanılmıştır.

IBM 700 Serisi

IBM 700 serisi 1950’lerden sonra birinci bilgisayar kuşaklarından olan  vakum tüplerinin gelişmesinden sonra Univac ile birlikte vakum tüpler kullanılarak üretilen elektronik bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlarda vakum tüplerini çok enerji tüketmesi, ısınması sonucunda arızalanmaktaydı. IBM 700 serisinde program yazabilmek için kullanılan bilgisayardaki donanımın iyi bilinmesi gerekliydi. Program yazmak için makine dili kullanılmıştır.

Mikorişlemcilerde ki 0-1’ler burada da kullanılmıştır. İlerleyen bir zamanda 0 ve 1 kavramı üzerine de yazılarımız olacaktır.

Philco Transac S-200 IBM 1401

Philco Transac S-200 IBM 1401 transistor kullanılarak yapılan bilgisayardır. IBM 360 ise 1960 yılarından sonra entegre devreler üretmeye başlanmış ve bu entegre çokça transistoru içerisinde bulunduran ve elemanlarını içermektedir. Bu sayede bilgisayarın boyutlarının küçülürken, maliyetlerin azalması ve işlem hızının artmasını sağlamıştır. Ayrıca manyetik diskler üretildi, entegre devrelerin kullanımı ile merkezi işlem birimleri üretilmiştir.

 

Apple

Apple, 1977 yılında piyasaya çıkmış ve iki üniversite öğrencisi tarafından garajda üretildiği söylenmektedir. Bu bilgisayarda klavye ve monitör bulunmuyordu. Bu dönem itibariyle kişisel bilgisayar dönemi başlamıştır. 1984 yılında,  ilk grafiksel işletim sistemi Apple Macintosh’u tarafından piyasaya girmiştir. Microsoft firması Macintosh için kelime işlemci yazmıştır.

Modern bilgisayarlara baktığımız zaman ise Alan Turing’i örnek verebiliriz. Alan Turing’in kendi bulduğu ve geliştirdiği Turing Testi sayesinde günümüz bilgisayarların mukayese yetenekleri gelişti diyebiliriz.
Bilgisayarların tarihçesine baktığımız zaman oda büyüklüğünde bilgisayarlardan cebimize sığar oldu. Şimdilerde ki amaç ise chip şeklinde tasarlamak.
Bilgisayarın tarihçesi hakkında film izlemek isterseniz Enigma‘yı tavsiye ederiz.

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win