Evimize hırsız girmemesi için kapıyı kitleriz, arabamız çalınmasın diye alarm taktırır mümkün ise garaja park ederiz. Peki bütün dijital bilgilerimizin bankacılık ve e-devlet işlerini yürüttüğümüz kişisel bilgisayarımızın güvenliğini nasıl sağlamalıyız?

Bilgisayar Ne Demektir?

Basit bir tabir ile bilgisayar; aldığı verileri (bilgileri), önceden yüklenmiş belirli programlara göre, mantıksal ve aritmetiksel işlemleri (0 ve 1) kullanarak işleyen, bilginin sonucunu çıkartan ve bu verileri uygun ortamlarda saklayabilen ve yine istenildiğinde geri getirebilen elektronik bir cihazdır.

 

Piyasaya çıkan ilk kişisel bilgisayarların yaptığı ile günümüzdeki kişisel bilgisayar arasında devrimsel bir fark var. Bilgisayar güvenliği nde ki zafiyetler her ne kadar güçlendirilse de siber saldırı yapanların yöntemleri de bir hayli gelişti.

Bilgisayar Güvenliği için Neler Yapmalıyız?

Her şeyden önce unutmamalıyız ki virüs programları da birer virüstür. Bu virüsleri bilgisayarımıza kurduğumuz zaman bilgisayarımıza bizden daha çok yetki vermiş oluruz. Bazı virüs programları (eset nod32) kurulumunu yaptıktan sonra silmek için sadece komut yöneticisi olarak çalıştırdığımızda silmemize imkan tanımaktadır.

  1. Güncellemeleri Düzgün Yapmalıyız
  2. Güvenlik Duvarı Aktif Tutulmalı
  3. İnternet Üzerinde Kullandığımız Şifrelere Dikkat Etmeliyiz
  4. Güvenli Yazılımlar Seçilmeli

Bu liste böyle uzar gider. Güvenlik duvarlarını virüs programları ile karıştırmamalıyız.

Günümüzde bilgisayar fiyatları yüksek olduğu için bilgisayar satın alırken FreeDOS bilgisayarları tercih edip korsan (kırılmış) işletim sistemleri yüklemekteyiz. Kaba tabirle format atarken en önemli olayı göz ardı ediyoruz. Korsan yüklediğimiz işletim sistemini yayımlayan kişi acaba yazılımda açık bir kod (arka kapı) ekledi mi?

Bilgisayar Güvenliği - Freedos

 

Yeni bir bilgisayar alırken, bilgisayarın özelliklerine ve puanlamasına dikkat ederiz. Bir bilgisayarın bütün özellik puanları 10 olsun aralarında sadece bir tanesi 7,5 olsun o bilgisayar 7,5 kadar iyidir.

Bilgisayar ve Ağ Güvenliği Nedir?

Ağ güvenliği (internet) trafiğini de kapsayan dijital varlıkları korurken, izinsiz  saldırılarını izlemek, önlemek ve bunlara yanıt vermek için tasarlanmış araçları, taktikleri ve güvenlik politikalarını tanımlayan bir terimdir.

Ağ güvenliği için en basit yol internette güvenmediğimiz sitelere kişisel bilgilerimizi vermemek ve e-posta yolu ile gelen (özellikle spam bölümüne düşen) linkler üzerin yönlendirilmemektir.

Bilgi Güvenliği Nasıl Sağlanır?

  • Kişisel Verilerinizi Koruyun!
  • Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarınızı Kontrol Edin!
  • Bağlantılara Tıklamadan Önce Düşünün
  • Halka Açık Wi-Fi Alanlarına Dikkat Edin
  • Kişisel Verilerinizi Koruyun!
  • Crack’li veya Yayımcısı Bilinmeyen Uygulamaları İndirmeyin

Unutmayın eğer bir hizmet ücretsiz ise ücret o hizmeti kullananlardır.

 

Önceki yazımızı hala okumadınız mı?

Blokzincir Teknolojisi Nedir? Geleceği Nedir?


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win