II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte Avrupalı devletler topraklarını korumak ve hak iddia ettikleri yerleri ele geçirmek için üstünlük mücadelesine giriştiler. Avrupalı devletlerin bu çatışmasını gören Amerika Birleşik Devletleri, insan eli değmemiş bir kıta olan Antarktikayı ve donmuş toprağının altındaki olası maden ile petrol yataklarını ele geçirmek için bir araştırma aracı yollamaya karar verdi.

Kar Kruvazörü Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle dünyayı etkisine alan ekonomik buhran içinden kurtulmak isteyen ve bilim ile teknolojide de üstün bir konuma sahip olmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri, sahipsiz kıta Antarktika’yı burjuvaların ve bürokratların da baskısıyla ele geçirmek için bir program başlatmaya karar verdi. Antarktika’nın zorlu koşullarında araştırma yapacak bir ekip ve araştırma yapabilecekleri mobil bir laboratuvar gerekiyordu bunun üzerine Antarktika’nın geniş buz yarıklarından geçebilecek ve içinde 5 kişilik mürettebatın kalabileceği kadar geniş,güçlü ve hacimli olacak bir Kar Kruvazörü yapılması kararlaştırıldı.

Antarktika Kar Kruvazörü

Antarktika Kar Kruvazörünün Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Fizikçi ve Antarktika Kaşifi olan Thomas C. Pouter’ın tasarladığı ve Chicago’da bulunan Armor Institute of Technology tarafından inşa edilen Antarktika Kar Kruvazörü, zamanın standartlarının üstünde bir mobil araştırma aracıydı. Bugünün maliyeti ile hesaplandığında 5.6 Milyon $ tutmaktadır.

  • Uzunluk: 17 metre
  • Genişlik: 6 metre
  • Yükseklik: 5 metre
  • Yüklü Ağırlığı: 34 ton
  • Menzil: 8.000 km
  • Azami Sürat: 48 km/s
  • Mürettebat: 5 kişi
  • Yakıt Kapasitesi: 9500 + 3800 litre (Uçağın Deposu)

Antarktika Kar Kruvazörü, Antarktika’nın en zorlu koşullarında mürettebatını 1 yıl boyunca hiçbir takviye almadan yaşamsal faaliyetlerini sürdürebileceği şekilde tasarlanmıştır.

Kruvazörün Şeması
Kruvazörün Şeması

Yenilikçi Özellikleri

Bilimsel araştırmalar yapmak için gönderilen Kar Kruvazörünün hemen üstünde bulunan Beenchraft Model 17 Staggerwing uçağı araştırma ekibinin hava araştırmalarında kullanılmak üzere Kar Kruvazörünün hemen üstüne bir vinç ile beraber monte edilmiştir. Antarktika’ya varıldığında bu vinç, uçağı kruvazörün üstünden indirecek ve Antarktika’da hava araştırmalarında kullanılmasını sağlayacaktı.

Motor soğutma sıvısı, ısıtma sisteminin verimini arttırmak adına araç kabininde dolaştırılmıştır. Öyle ki mürettebatla yapılan konuşmada mürettebatın uyurken sadece hafif battaniyeler ile bile üşümedikleri öğrenilmiştir.

Araçtaki güç, iki adet 150 BHP(Brake Horse Power)’lik H-6 dizel motorundan oluşan ve her bir tekerlek boşluğunun arkasında bulunan elektrik motorlarını çalıştıran jeneratöre,güç sağlayan bir dizel-elektrik hibrit sistemi sayesinde sağlandı.

Amerikalı mühendisler, Kar Kruvazörünün Antarktika’da olası bir geniş yarık üzerinden güvenli bir şekilde geçebilmesi için özel bir mühendislik sistemi geliştirdi. Inward Tire Traction denilen bu sistem tekerler yarık içerisinde asılı kaldığı zaman ön tekerlekler aracın teker boşluğuna çekilir ve arka tekerlekler kar kruvazörünün ön ucunu, yarığın üzerinden ittirerek kruvazörün ön ve ağır olan tarafının geçmesini sağlıyordu.

Antarktika Kar Kruvazörü Teker Sistemi
Antarktika Kar Kruvazörü Teker Sistemi
Antarktika Kar Kruvazörü Teker Sistemi
Antarktika Kar Kruvazörü Teker Sistemi

Antarktika Yolculuğu

24 Ekim 1939’da Chicago inşaat sahasından ayrılan kruvazör, Boston’a doğru yola koyuldu. New York’u da rotasına katan Kar Kruvazörü, sokaklarda kendisini bekleyen binlerce insanın yüreğini de kazanmıştı öyle ki zamanın oyuncak firmaları kruvazörün tıpatıp aynısı olan oyuncaklar yapılıyor ve reklam panolarında sergiliyorlardı.

Kruvazör eyaletler arasında geçerken bir sürü sorunla karşılaştı. Bunlardan biri Ohio’da yer alan yolun üstündeki köprüydü. Köprünün yüksekliği ile kruvazörün yüksekliği arasında sadece 4 inçlik bir fark olmasından dolayı aracın üzerine 4 farklı gözlemci konularak güvenli bir şekilde geçilmesi sağlandı.

Boston’a varan kruvazör 15 Kasım 1939’da North Star adlı Amerikan gemisiyle Boston’dan ayrılarak, Balinalar Körfezi’ne doğru yola çıktılar.

Antarktika Kar Kruvazörünün Yolculuğu
Antarktika Kar Kruvazörünün Yolculuğu
Antarktika Seferi
Antarktika Seferi

Proje Neden Başarısız Oldu?

O zamanın şartlarına göre 1939’da mühendis ve fizikçiler dişsiz lastiklerin Antarktika’nın zorlu koşulları için uygun bir seçim olacağını düşünüyorlardı. Bunu düşünmelerinin en büyük nedeni Michigan Gölündeki kum tepelerinde yapılan testlere ve bataklık araçlarının tasarımlarına dayanıyordu. Yapılan deneylerde kum kaplı bir zeminde bulunan kamyon yarısına kadar kumda batıyordu fakat kar kruvazörü 34 ton olmasına rağmen geniş ve düz tekerlekleri sayesinde sadece 1 inç kadar kuma batmıştı. Kar Kruvazörünün lastik başına dokuz fitlik kare temas alanının olması ve bundan hareketle mühendisler, bu avantaj ile Antarktika’nın donmuş buz topraklarında kruvazörün rahat ve güvenli bir şekilde hareket edebileceğine inandılar. Fakat gerçek, kruvazörün Antarktika topraklarına varmasıyla anlaşıldı.

Dİşsiz Tekerli Bataklık Araçları
Dİşsiz Tekerli Bataklık Araçları

 

Kruvazör umulduğu kadar iyi hareket edemedi. Sadece 1 metre ilerleyebilen kruvazör tüm Amerika’nın hayal kırıklığına uğramasına neden olmuştu. Bunun üzerine mürettebat sürtünmeyi arttırabilmek için 2 yedek tekeri aracın ön tekerlerine ekleyip artan zincirleri de arka tekerlere eklemeye çalıştılar. Maalesef tüm bu çabalar durumu iyileştirmeye yetmedi. Fakat mürettebat aracın geri vitesteyken daha iyi hareket ettiğini farkedince çok şaşırmışlardı. Kruvazör bu şekilde 1 senede 92 mil uzunluğunda yol katetti ancak bu sürüş tarzı Antarktika’daki kar tepeleri ve kar yürüyüşlerinin üstesinden gelmek için yeterli değildi. 34 tonluk Kar Kruvazörünün arka çekişi için 300 BHP’lik güç oldukça zayıftı ve araştırmacılar pes etmişti.

Eve dönüş yolunu bekleyen araştırmacılar, bu sıkıntılı durumlardan bağımsız olarak sismoloji deneylerine ve kozmik ışın ölçümlerine devam ettiler. Uzun bir araştırma sürecinden sonra 1941’de Yılbaşı gününde büyük bir kar fırtınası başlamış ve göstergeler yakıtın düşük seviyelere indiğine işaret ediyordu. Bunun üzerine mürettebat araştırmalarına ara vermek zorunda kalmış ve tahliye için gün saymaya başlamıştı. Amerika’nın II.Dünya Savaşı’na girmesi Amerikalı yatırımcıların fonlarını ve halkın desteğini oldukça azaltmıştı ve bunun üzerine araştırmacılar tahliye için Kar Kruvazörünü, Antarktika’nın soğuk yalnızlığına terk ederek Amerika’ya geri döndüler.

Fırtına Sonrası Kruvazör

Tahliyeden sonra 1946 ve 1958 yıllarında Antarktika kaşifleri Kar Kruvazörünün iki kez karın altına gömüldüğünü tespit etmiştir. Günümüzde Kar Kruvazörünün durumu ve nerede olduğu bilinmemektedir ancak Antarktika’nın eriyen buzullarıyla beraber okyanusun derinlerine battığı tahmin edilmektedir.

Yazımı belgesel tadıyla izlemek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazım ESP: Elektronik Stabilite Programı okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win