Herkese merhaba! Bu yazımız içerisinde doğal yeteneğimiz olan “Mindfulness (Bilinçli Farkındalık)” kavramını ve onun faydalarını ele alacağız. Mindfulness nedir, teknikleri ve faydaları nelerdir gelin hep birlikte görelim! 

Mindfulness Nedir?

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık), mevcut anı algılama ve algılananı kabul etmek anlamına gelir. Tam olarak mevcut olmak, nerede olduğumuzun ve ne yaptığımızın farkında olmak mindfulness kavramının öne çıkan niteliğidir. 

Mindfulness, insanlığın doğal yeteneği olarak da tanımlanır. Ancak zaman içerisinde edindiğimiz farklı davranış ve alışkanlıklar ile bu doğal yeteneğin giderek zayıfladığını söyleyebiliriz. Yine de bu doğal yetenekten ne kadar uzaklaşırsak uzaklaşalım, bilinçli farkındalık bizi olduğumuz yere, ne yaptığımıza ve hissettiğimize geri döndürmek için bekler. Bu noktada bazı Mindfulness teknikleriyle sahip olduğumuz bu doğal yeteneği güçlendirmek atabileceğimiz en doğru adımdır.

Temel Mindfulness Teknikleri

Mindfulness doğuştan gelse de, kanıtlanmış tekniklerle geliştirilebilir. Bazı örnekler:

 • Oturma, yürüme, ayakta durma ve hareket etme meditasyonu (yatarak da mümkündür, ancak genellikle uykuya neden olur ve tercih edilmez)
 • Günlük hayata eklediğimiz kısa molalar
 • Meditasyon pratiğini yoga veya spor gibi diğer aktivitelerle birleştirmek

Mindfulness egzersizi yapmak oldukça kolaydır, günlük hayat içerisinde herhangi bir olay, farkındalık gözetilerek yapıldığında bir mindfulness egzersizine dönüşebilir. Örneğin, çevrenizdeki birini dinlemek, farkındalık ve dikkatle yapıldığında aslında aktivitenin bir Mindfulness egzersizine dönüşmesini sağlar. 

Mindfulness’ın Hayatımıza Kattığı Faydalar

Refahı iyileştirir. Farkındalık kapasitenizi artırmak, tatmin edici bir yaşama katkıda bulunan birçok tutumu destekler. Dikkatli olmak, hayattaki zevklerin ortaya çıktıkça tadını çıkarmayı kolaylaştırır, faaliyetlere tam olarak katılmanıza yardımcı olur ve olumsuz olaylarla başa çıkmanıza olanak sağlar. Şu ana odaklanarak, farkındalık uygulayan birçok insan, gelecekle ilgili endişelere veya geçmişe dair pişmanlıklara kapılma olasılıklarının daha düşük olduğunu, başarı ve benlik kaygısı ile ilgili endişelerle daha az meşgul olduklarını ve daha başarılı olduklarını keşfederler. 

Zihinsel sağlığı iyileştirir. Son yıllarda psikoterapistler, depresyon, yeme bozuklukları, anksiyete bozuklukları gibi bir dizi sorunun tedavisinde önemli bir unsur olarak Mindfulness meditasyonuna yönelmişlerdir. 

Yaşama dair yeni bir bakış açısı kazandırır. Bizlere hep eksik olduğumuz, yetersizliğimiz ve mükemmel olmamız gerektiği öğretilmiş olabilir. Bu öğretilerle hayatımız hep bir yetersizlik duygusuyla dolar. Mindfulness egzersizleri anı yaşayarak kendimizi olduğumuz gibi kabul etmemize yardımcı olur ve hayatı takdir etmemizi, onunla daha çok temasa geçmemizi sağlar. Kendimizi sevmek ve önemsemek en değerli histir ve Mindfulness kavramı bizlere bunu her daim hatırlatır. 

Fiziksel sağlığı iyileştirir. Stresi hafifletmeye, kalp hastalığını tedavi etmeye, kan basıncını düşürmeye, kronik ağrıyı azaltmaya, uykuyu iyileştirmeye ve gastrointestinal zorlukları hafifletmeye yardımcı olduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır.

Çevrenizdeki insanlar ile olan ilişkilerinize yardımcı olur. Mindfulness, ilişkileri geliştirmeye yardımcı olur. Yoğun bir yaşamda, yakın arkadaşlarınız ve ailenizle etkileşimler sırasında dikkatiniz dağılabilir ancak bu ilişkilerin sizin için önemini değerlendirirseniz, sevdiklerinize daha fazla ilgi göstermeniz olasıdır.

Kişinin problemini çözmek için harekete geçmek yerine içinde bulunduğu duygu durumunu ve olası sebep ve sonuçları tekrar tekrar düşünmesi olarak tanımlayabileceğimiz, “Ruminasyon”u azaltır. Böylelikle kişi daha az depresif semptom gösterir ve daha yüksek farkındalığa sahip olur.

Mindfulness ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

 • Mindfulness bir olumlama tekniği değildir. Gerçeğin olduğu gibi farkına varmaktır. Hayatın getirdiği pozitif ve negatif deneyimleri nezaketle karşılamayı içerir. 
 • Geleceğe ya da geçmişe değil, şu ana odaklanır.
 • Gevşeme tekniği değildir. Mindulness egzersizlerini yaptığımızda vücudumuzu rahatlatır ve gevşetiriz ancak kilit noktanın dikkatimizi geliştirmek olduğunu unutmamalıyız. 
 • Mindfulness kavramı kısa sürede öğrenilen ve içselleştirilebilen bir kavram değildir, zaman içerisinde gelişir.
 • Bir kişisel gelişim ekolü değil, 3. Kuşak psikoterapi ekolüdür.
 • Carpediem (anı yaşamak) değildir, Mindfulness anı deneyimlemektir. 
 • Karmaşık ve yapılamaz uygulamaları değil, basit ve yapılabilir uygulamaları içerir. 
 • Temelleri Budizm öğretisinden gelse de dini bir uygulama değil, “seküler” bir uygulamadır.

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz mindfulness kavramını sizler için detaylı bir şekilde inceledik. Siz de mindfulness eğitimleri alarak, kitaplar okuyarak, egzersizleri yaparak bilinçli farkındalık yetinizi her geçen gün daha ileri düzeye taşıyabilir, hayatınıza farkındalık katabilirsiniz.

Yazı Önerisi: KUANTUM OLUMLAMA VE EMDR TERAPİSİ

Video Önerisi: Şimdi ve Burada | Zümra Atalay | TEDxBahcesehirUniversity

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win