Sizlere daha önce Bulut Bilişimi Nedir? adlı yazımızda genel olarak bulutun nasıl ortaya çıktığı ve servis sağlayıcıları hakkında bahsetmiştik. Bugün ise bu servis sağlayıcılarından bir tanesi olan Amazon Web Services hakkında bir yazı yazacağız.

Amazon Web Services

Amazon şirketinin alt birimi olarak, 2002 yılında kuruldu. Projenin yapılma amacı ilk başlarda şirket içi veri depolama gibi küçük çaplı(!) görevleri vardı. Lakin programcıların tahmin edemediği en önemli şey bu projenin domino etkisi göstermesiydi.

Amazon şirket içerisinde ortak bir database oluşturmak için yola çıktıklarında cloud sisteminin temellerini atmış oldu. İlerleyen zamanlarda ise bir yatırım fikri olarak, neden bu sistemi dünyaya açmıyoruz? Sorusu akıllara geldi ve birçok şeyin temellerini atmış oldu. Bunların en önemlisi ise e-ticaret sistemi olmasıydı. O zamanlar binlerce satıcı ve milyonlarca alıcının buluşma noktaları daha doğrusu bilgileri anlık olarak bir yere yedekleme ve yedeklendiği yerden anlık olarak geri çekme işleminde büyük bir kolaylık sağlayan cloud sistemi bir anda patladı ve dünyaya yayıldı.

Parkende sistemi böyle ilerlemeye devam etsin, internet siteleri de bu işe girmeye karar verdi. Örnek veriyorum Facebook bilgileri depolamak için AWS’den 100 milyon TB kiralıyor ve bilgileri orda saklıyor, biz kullanıcılarda attığımız fotoğraflar, aradığımız konu başlıkları, kullanıcı adı ve şifreleri vs. Facebook saklamış oluyor, dolaylı yoldan da AWS’nin elinde olmuş oluyor bilgiler. Günümüzde en önemli şey olan bilgilerimizi altın tepsiden güvensiz bir şekilde veriyoruz.

Bu gelişmelerin artından sistemi bir tık ilerletmek isteyen Amazon sanal bilgisayarlara el atmaya başladı. Bu konuyu Bir sonraki yazım olan Azure’da detaylı anlatacağım.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win