Bazı şirketler neden diğerlerinden daha başarılıdır? Ya da bazı insanlar büyük kitleleri peşinden sürüklemeyi nasıl başarır? Bugün hepimizin aklını kurcalayan bu sorulara Simon Sinek tarafından oluşturulan Altın Çember Tekniği ile cevap bulacağız.

Altın Çember Tekniği

İnsanları motive etmek için manipüle etmek yerinde onlara ilham vermeyi tercih eden çok az lider ve kuruluş vardır. Bu yolu seçenlerin izledikleri yol diğerlerine benzemez. Sıradan olanlar çemberde dışarıdan içeri doğru ilerlerken, onlar iletişimlerini içeriden dışarıya doğru kurarlar. Anlatmaya nedenleri ile başlarlar.

Herkes ne yaptığını, ne ürettiğini çok iyi bilir. Lakin sadece bazılarının bu işi nasıl yapacakları hakkında fikri vardır. Konu niçin yaptıklarına geldiğinde ise çok azı bir nedene sahiptir. Neden derken bahsedilen kazanç elde etmek ya da başarılı olmak değildir. Bunlar birer sonuçtur. Asıl sorulması gereken; “Amacın, inandığın şey nedir? İnsanlar neden senin ürünlerini tercih etsin?” gibi sorular olmalıdır. İşte alışılmışın dışına çıkıp bu sorulara cevap arayarak yola çıkanlar, rakiplerini geride bırakarak büyük başarılara ulaşmayı başarmışlardır.

Bazı Şirketler Neden Daha Başarılıdır?

Bir firmanın satış müdürü olduğunuzu düşünün. Muhtemelen piyasada sizinle aynı içerikli, çok benzer ürünleri üreten yüzlerce firma olacaktır. Onların içinden parlayıp kendi ürününüzü ön plana çıkartmayı nasıl başaracaksınız? Ya da bunu başaranlar nasıl başarıyorlar?

Gelin şimdi başarısı herkes tarafından benimsenmiş bir marka olan Apple’ı ele alalım. Onları rakiplerinden ayıran şey nedir?

 Sıradan firmalar ürünlerini pazarlarken şu yolu tercih ederler:

Ne yazık ki bu yöntem ilham verici değildir ve alıcıyı harekete geçirmek için yeterli olmaz.

Apple ise şöyle yapar:

İkisi arasındaki tek fark bilgileri tersten aktarmak gibi gözükse bile insanların üzerinde oluşturdukları etki tamamen farklıdır. Simon Sinek bu durumu şu sözlerle açıklıyor:

“İnsanlar, ne yaptığınızı değil neden yaptığınızı satın alırlar.”

Peki, insanlar neden yaptığımızla niçin ilgileniyorlar? Simon Sinek’e göre sebep tamamen biyolojik. Neden sorusu ile başlamak harekete geçme arzusunu ve duyguları tetikleyerek insan beyni üzerinde farklı etkiler yaratıyor. Gelin şimdi bu etkilere göz atalım.

Altın Çember Tekniği ve İnsan Beyni Arasındaki İlişkisi

Altın Çember Tekniği ve İnsan Beyni

İnsan beyni üç temel katmandan oluşur. Bu üç katmanı rahatlıkla altın çember ile ilişkilendirmek mümkündür. Bu katmanlardan en dışta olan Neo korteks, beynimizin en yeni kısmıdır ve “Ne?” sorusuna karşılık gelir. Beynimizin bu kısmı analitik düşüncelerden ve dilden sorumludur. Beynimiz ortasındaki limbik kısım ise nasıl ve neden sorularına karşılık gelen; güven, sadakat gibi hislerimizi ve tüm insani duygularımızı kontrol eden bölgedir. Bunun yanında bizi harekete geçiren, duygularımız ve içgüdülerimiz sonucunda karar almamızı sağlayan bölge de yine burasıdır. Bu nedenle Altın Çember Tekniği’nde olduğu gibi iletişime içten başlamak beynimizin analitik kısmından önce içgüdüsel kısmını uyararak harekete geçme güdüsünü tetikler. Bu yöntem ile önce duygular sonra mantık devreye girer.

Altın Çember Tekniği tamamen doğru sırayı kullanarak iletişimi güçlendirmeyi hedefleyen bir yöntem olduğundan pazarlamanın yanı sıra birçok konuşmacı ve lider tarafından da sık sık kullanılır.

Başarılı Liderler Kitlelere Nasıl İlham Verir?

İnsanlara nedenlerini, inandıklarını anlatarak onları davalarına ortak edebilen liderler büyük kitleleri peşlerinden sürüklemeyi başarmışlardır. Çünkü insanlar daima kendilerine ilham veren kişileri takip etmeyi tercih ederler.

Martin Luther King

Martin Luther King de bu liderlerden biriydi. Kendisi elbette o dönem haksızlığa, ırkçılığa uğrayan tek insan değildi, Amerika’nın en mükemmel konuşmacısı da değildi ama binlerce insanı inandıklarını anlatarak harekete geçirmeyi başardı. 1963 yılında Washington’da yaptığı konuşmayı dinlemeye 250 bin kişi geldi. Üstelik orda bulunan insanların hiçbiri özel bir davetiye almadı ya da hiçbir broşür dağıtılmadı. Dr. King’in inandıklarını benimseyenler bunları başkalarına anlatarak konuşma tarihinin yayılmasını sağladı. Binlerce insan oradaydı çünkü King insanlara neyin değişmesi gerektiğini değil, neye inandığını anlattı. Sözlerine “Bir hayalim var.” diyerek başladı. Zamanla onun hayali kitlelerin hayali oldu.

Dr. King’i dinlemeye gelen kalabalık

Örneklerde de gördüğümüz gibi Altın Çember Tekniği’ni kullanarak iletişimi güçlendirmek ardından başarıyı getirir. Bu tekniği kurallaştıran kişi olan Simon Sinek’in TEDx’de en çok izlenen konuşmalardan birine sahip olması elbette ki tesadüf değildir.

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win