Merhabalar, bu yazımızda önceki yazımızda bahsettiğimiz algoritmaların vazgeçilmezi olan Akış şemasını (diyagramını) anlatmaya çalışacağız. Bu konuyla ilgi önceki yazımızdan da hatırlayacağınız üzere hayatımızın her yerinde algoritma mihenk taşını oluşturuyor. Peki algoritmalar hazırlanırken veya uygularken nasıl sıralıyoruz? İyi okumalar…

Akış şeması algoritmaları ve işlemleri birbirine oklarla bağlı değişik tiplerdeki kutular içerisinde gösteren yaygın bir şema tipidir. Akış şemaları çeşitli alanlardaki işlem ve uygulamaların yönetilmesi, belgelendirilmesi, tasarlanması ve çözümlenmesinde kullanılır. Akış diyagramı, bir problemin çözümüne yönelik izlenecek yöntemlerin şekil ve sembollerle ifade edilmesidir. Akış şemasında her adım birbirinden farklı anlamlar taşıyan şekillerden oluşur. Kodlanacak programın akış şemasının oluşturulması, sürecin daha kolay çözümlenmesine yardımcı olur.

Akış Şeması

Akış Şemasının (Diyagramının) temsil ettiği şekillerin anlamı ve işlem amaçlarını temsil eder.

Akış Şeması Örnek

Problem: Araba ile yolculuk yapıyorsunuz ve ışıklı bir kavşağa yaklaşıyorsunuz. Işığın durumuna göre nasıl davranmalısınız? (Gece saatlerinde sürekli yanan san ya da kırmızı ışıklan dikkate almayın) Akış şemasında gösterimi çözümdedir.

Nasıl Çözeriz? İki noktayı dikkate düşünelim: Birincisi, ışığın rengi ne olursa olsun sonunda yapacağımız işlem kavşaktan geçmektir. İkincisi ise ışıkların yanma sırasıdır. Yeşil ışıktan sonra sarı, sarı ışıktan sonra kırmızı, kırmızı ışıktan sonra san ve daha sonra yeşil ışık yanacaktır. Amacımız kavşaktan geçmek olduğu için ilk koşul sorumuzu, ışığın yeşil olup olmadığını öğrenmek için
sorabiliriz. Sorulan renk sırasını bozmadan sorarsak çözümümüz de karışık olmaz. İki çözüm varsa her zaman daha az karmaşık olan tercih edilir. Çözümü inceleyecek olursak soruları arka arkaya soruyoruz. Işık yeşil değilse, ışık san da değilse tek seçeneğimiz kalıyor: ışık kırmızıdır; duruyoruz. Ay­rıca san ışıkta, biraz sonra zaten kırmızı yanacağını bildiğimiz ve hemen seçemeyeceğimiz için yavaşlayıp duruyoruz. Işığı sürekli kontrol ederek yeşilin yanmasını bekliyoruz.

Benzer soruları ve cevapları buradan ulaşabilirsiniz.

Pert İşlem Ağı Ne Demek?

Her işlemin ayrıntılı şekilde sıralanarak numaralandırıldığı, temel işlemlerin bir hat üzerinde ilerlerken diğer işlemlerin dallara ayrılarak gösterildiği araçtır.

Akış Şeması Nedir KPPS?

Program geliştirme basamaklarının başlangıcından bitimine kadar bir şema üzerinde gösterilmesidir. Örneğin taba-tyler modelinin basamakları bir akış şemasıdır.

Eğitimde Akış Şeması Nedir?

Akış şeması, bir süreci, sistemi veya bilgisayar algoritmasını gösteren bir diyagramdır. Açık, anlaşılması kolay diyagramlarda genellikle karmaşık süreçleri belgelemek, incelemek, planlamak, iyileştirmek ve iletmek için birçok alanda yaygın olarak kullanılırlar.

 

Akış Şeması Çizilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Akış şeması her zaman başla ve bitir deyimlerini ifade eden şekil ile başlar ve sonlanır.
 • Şekiller birbiriyle orantılı olacak şekilde, muntazam mümkünse bilgisayar ortamında çizilir.
 • Akışı yönlendiren oklar her zaman şekillerin ortasına gelecek şekilde konumlandırılır.
 • Kullanılan değişkenler ve yapılan hesaplamalar şekillerin içerisinde belirtilir.

 

Akış Şemasının Sınıflandırılması

1.Doğrusal Akış Şeması:

Şemanın giriş-işlem-çıkış şeklinde doğrusal bir yol izleyerek sonlandırıldığı en basit akış şemasıdır.

2. Mantıksal Akış Şeması:

İçerisinde karar kontrol mekanizmaları bulunan dallanmış akış şemasıdır.

3. Döngüsel Akış Şeması:

Çözüme ulaşmak için bazı adımların birçok kez tekrar edildiği akış şemasıdır.

Tyler Modeli Nedir?

Tyler modeli tümevarımı benimseyen akılcı bir model olarak bilinir. Hedefe dayalı model olarak da bilinir. Tyler modelinde program geliştirme süreci tamamen hedeflere göre belirlenir. … Günümüzde olası hedefleri belirlerken Birey, Toplum, Konu Alanı ve Doğa kaynaklarından yararlanılır.

Tyler’ın hedefe dayalı değerlendirme modeli nedir?

Tylerin değerlendirme modeli, program geliştirme modeline dayalıdır. Tyler‘a göre bir programın üç temel öğesi vardır. Bunlar hedefler, öğrenme yaşantıları ve değerlendirmedir. Hedefler, program sonucunda öğrencilerin kazanmaları beklenilen istendik davranışları ifade eder.

Veri Akış Diyagramı (VAD)

Bir veri akış diyagramı (VAD), süreç yönlerini modellendiren bir bilgi sistemi vasıtasıyla verilerin “akışını” gösteren bir grafiktir. Bir VAD, daha sonra detaylandırılamayacak kadar ayrıntılı bir şekilde girilmeden sistemin genel bir görünümünü oluşturmak için bir ön adım olarak kullanılır. VAD’lar, veri işlemenin görselleştirilmesi (yapılandırılmış tasarım) için de kullanılabilir. Bir VAD, sisteme girilecek ve verilecek bilgi türlerini, verilerin sistem üzerinden nasıl ilerleyeceğini ve verilerin nerede saklanacağını gösterir. İşlemin zamanlaması veya bu bilgilerin de gösterildiği bir akış şeması gibi işlemlerin sırayla veya paralel olarak çalışıp çalışmayacağı hakkında bilgi göstermez.

Veri Akış Diyagramı Neyi Gösterir?

 • Sitemin durağan yapısını gösterir.
 • Sistemin aşamalarını ve bu aşamalar arasındaki veri akış ilişkisini gösterir.
 • Sistem ile ilişkili olan kurum birimlerini ya da dış birimleri kaynak olarak gösterir.
 • Sistem için gerekli olan ana veri depolarının neler olduğunu ve hangi aşamalar tarafından kullanıldığını gösterir.
 • Sistemin süreçlerini yukarıdan- aşağıya ayrıştırma ile gösterir.

Veri Akış Diyagramı Neyi Göstermez

 • Sistemin süreçlerini zamana ilişkin durumunu ve bu duruma ilişkin bilgileri göstermez.
 • Sistemin süreçlerinin kendi aralarındaki karar ilişkisini göstermez.
 • Gerek sistemin süreçleri, gerekse akışları ve veri kaynakları ve depoları için ayrıntı içermez.

Unutmamalıyız ki veri akış diyagramında başlangıç hariç bir girdi olmalı ki çıkış olsun, etki tepki olayı.

Bilgisayar Yazılımında Kullanılan İlgili Diyagramlar

Birleşik Modelleme Dili (UML): Yazılım mühendisliğinde modelleme için kullanılan genel amaçlı bir dildir. Nassi-Shneiderman Diyagramları: Yapısal bilgisayar programlaması için kullanılır. Bunu 1972 yılında SUNY-Stony Brook’ta geliştiren Isaac Nassi ve Ben Shneiderman’den aldı. Yapısal olarak da adlandırılır.

DRAKON Çizelgeleri: DRAKON, akış çizelgeleri üretmek için kullanılan algoritmik bir görsel programlama dilidir.

Akış Şeması Oluşturma Amaçlı Siteler ve Programlar:

draw.io
gliffy
lucidchart
Microsoft Visio

YouTube Kanalımıza göz atmanızı öneririz.


What's Your Reaction?

hate hate
3
hate
confused confused
5
confused
fail fail
3
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
5
love
lol lol
7
lol
omg omg
4
omg
win win
9
win