Proje yönetiminin, işletmenin ya da birimin yapısına uygun olması çok önemlidir. Firmaların son zamanlarda önem verdiği proje yapısı, zaman olarak iyi planlanmış ve geri dönüşü yüksek olan projelerdir. Bu nedenle klasik proje yönetimi metotları artık firmalara yeterli gelmemektedir. Bu klasik model kısıtlı zamanda maksimum verimi sağlayamamaktadır, bu nedenle farklı proje metotları ve buna bağlı yeni yapılanmalar ortaya çıkmıştır. Bu noktada da Agile model ve çerçeveleri büyük rol oynamaktadır ve kısa zaman içerisinde çalışan bir özellik ya da ürün geliştirmek üzerine yola çıkılarak maksimum verimlilik hedeflenmektedir.

Agile nedir?

Agile proje yönetimi modeli, yazılım geliştirme sürecinde karşılaşılan problemleri çözmek üzere, tekrarlanan yazılım geliştirme modeli taban alınarak geliştirilmiş, sık aralıklarla parça parça yazılım teslimatını ve değişikliği teşvik eden bir yazılım geliştirme modelidir.

agile nedir
agile nedir

Agile Proje Yönetimi, sürekli test ve değişime açık, yinelemeli bir proje yönetimi yaklaşımıdır.

Agile Metodunun Tarihi Nedir?

Agile fikirlerinin çoğu 1970’lerde ortaya çıkmıştır. Geleneksel proje yaklaşımlarına karşı bir tepki olarak ortaya çıkan Agile Metodu ile ilgili çalışmalar ve incelemeler yapılmıştır. 1970 yılında, Dr. William Royce, büyük yazılım sistemlerinin yönetimi ve geliştirilmesini tartışan bir makale yayınlayarak sıralı gelişim hakkındaki özel fikirlerini ana hatlarıyla belirtmiştir.

Royce bir projenin montaj hattındaki bir ürün gibi geliştirilebileceğini vurgulamıştır. Gelişimin her aşaması, bir sonraki aşama başlamadan önce tamamlanmalıdır fikrine dikkat çekmiştir. Tüm geliştiricilerin bir projenin tüm gereksinimlerini bir araya getirmesi gerektiğini vurgulamıştır. Bir sonraki adımın ise projenin tüm mimarisini ve tasarımlarını tamamlamak olduğunu belirtmiştir. Bu adımlar tamamlandığında, projenin her aşamasını tamamlayan uzman gruplar arasında çok az temas olduğunu veya hiç olmadığını vurgulamıştır. Bu yüzden, agile metodunun öncüleri, eğer proje geliştiricileri süreci incelerlerse, bu yöntemi yazılım geliştirmenin en mantıklı ve yararlı çözümü olarak bulabileceklerine inanıyorlardı.

agile nedir
agile nedir

Agile Metodunun 12 Prensibi Nedir?

1.Müşteriyi memnun etmek ve sürekli yazılım geliştirmek önemlidir.

2.Müşterinin rekabet avantajı için değişen gereksinimler benimsenmelidir.

3.Sık sık çalışan yazılımlar sunmaya odaklanılmalıdır. Teslimat, mümkün olan en kısa sürede  yapılmalıdır.

4.Geliştiriciler ve iş adamları tüm proje boyunca birlikte çalışmalıdır.

5.Projeler motive olmuş insanlarla devam etmelidir. Onlara uygun ortam ve ihtiyaç duydukları destek sağlanmalıdır. İşlerini yapmak için güvende olmalıdırlar.

6. Yüz yüze iletişim, bir takıma bilgi aktarmanın en iyi yoludur.

7. Çalışan yazılım, ilerlemenin birincil ölçümüdür.

8.Çevik süreçler sürdürülebilir kalkınmayı teşvik ederler. Sponsorlar, geliştiriciler ve kullanıcılar belirsiz ve sürekli bir tempoyu koruyabilmelidir.

9.Teknik mükemmellik ve iyi tasarıma sürekli dikkat etmek çevikliği artıracaktır.

10.Sadelik, yapılmayan işi en üst düzeye çıkarma sanatı olarak kabul edilir ve esastır.

11. Kendi kendine organize ekipler genellikle en iyi tasarımları oluşturur.

12. Düzenli aralıklarla, takımın nasıl daha etkili olacağına dair düşünülmeli ve davranışlar buna göre düzenlemelidir.

agile nedir
agile nedir

 

Agile Proje Yönetimi’nin Faydaları Nelerdir?

Agile Proje Yönetimi sadece trend bir proje yönetimi metodolojisi gibi görünebilir, fakat aksine geniş bir kullanıma yayılmış, kendisini kanıtlamış bir tekniktir.

Agile proje yönetimi; ilkeleri, her türden ekiplerin, daha yinelemeli ve esnek bir şekilde çalışmalarını sağlayarak, projelerinin değişen gereksinimlerine uyum sağlamalarını ve daha hızlı sonuçlar sunmalarını sağlamıştır.

Agile proje yönetiminin en çok bilinen faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

1.Daha Fazla Uyumluluk (Daha düşük risk)

Agile belirlenmiş kısa döngüleri, daha net proje görünürlüğü ve düzenli raporlama güncellemeleri ile, ekipler proje öngörülebilirliğini artırabilir ve riski azaltabilir.

2.Daha Fazla Müşteri Memnuniyeti

Agile Proje Yönetimi, müşteriyi ön plana çıkarır ve onlarla beraber çalışmalar yapmanızı ister. Böylece gerçekten onların sorunlarını çözen şeyler üretmeye odaklanırsınız.

3.Daha Mutlu Takımlar

Agile takımları diğer takımlara göre daha özerktir. Buda takımlara diğer proje yönetim methodojilerinde olmayan yeni fikirler oluşturmaya, yenilikler geliştirmeye ve problem çözme becerisi verir.

agile nedir
agile nedir

Agile Scrum nedir?

Kendi rehberindeki tanımlaması “İnsanların mümkün olan en yüksek değere sahip ürünleri üretken ve yaratıcı bir şekilde geliştirirken, karmaşık ve adaptasyona açık sorunları ele alabildikleri bir çerçeve” olan scrum, agile proje yönetme metodolojilerinden biridir.

Scrum, projeyi küçük parçalara ayırarak yönetmeyi önerir. Bu sayede her parça tek tek incelenip gerekli değişiklikler yapılabilir. Bir parçada olan sorun daha kolay bulunabilir. Scrum’a göre proje yönetilirken müşteri ile daima iletişim halinde olunması gerekir. Scrum’un projeyi küçük parçalara ayırmasındaki en temel sebeplerden birisi, müşterilerin isteklerine göre projenin şekillendirilmesini kolaylaştırmaktır.

Scrum 3 temel üzerine oturtulmuştur:

  1. Şeffaflık
  2. Kontrol edilebilme
  3. Uyumluluk
agile nedir
agile nedir

Agile Kanban Nedir?

Kanban, 2000’li yılların başında David J. Anderson tarafından geliştirilmiş evrimsel bir değişim yönetim metodudur. Bilgiye dayalı olan her türlü iş için kullanılabilen Kanban; pragmatik, hemen eyleme geçilebilen ve veri temelli bir yaklaşımdır.

Japonca’da kelime olarak sinyal tahtası anlamına gelen Kanban, üzerinde çalışılan sistemdeki akışı görselleştirme ve çekme sistemi aracılığıyla kesintisiz hale getirmeyi amaçlar.

agile nedir
Scrum mı Kanban mı?

Günümüz rekabet koşullarında doğru proje yönetimini uygulamak çok değerli bir hale gelmiştir.

Kanban, az sayıda görevi akıcı ve eş zamanlı bir şekilde yönetebilmenizi sağlar. Kanban Board denilen görsel bir planlama aracı kullanılır. Aşamaları temsil eden sütunlarda kartların üzerine yazılmış işler listelenir. İşler ile ilgili çalışıldıkça durumları bu sütunlar arasında yerleri değiştirilerek güncellenir. Sürekli bir iş talebi akışı varsa Kanban yöntemi sizin için uygun olabilir.

Scrum’da, karmaşık görev listesi belirli koşullar ile küçük iş gruplarına ayrılır. Sprint denilen belirli aralıklarda ve süreleri belirli olarak bu işler  tamamlanır. Müşterilere düzenli olarak geri bildirimlerin verilmesi gereken durumlarda Scrum sizin için daha uygun bir yol olabilir.

 

agile nedir
agile nedir

 


Zeynep SEFA

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win