Merhabalar herkese, salgınla uğraştığımız bu dönemde yardımlaşma ve dayanışmanın önemimi bir kez daha anlamamızı sağlayacak bir yazı ile karşınızdayım. Ülkelerin zaman zaman yaşadığı kıtlık felaketinden mustarip bir ülke İrlanda … Topkapı Sarayında halen durmakta olan teşekkür mektubu ile tescillenmiş, iki ülke arasında 170 yılı aşkın süredir devam eden dostluğun başladığı nokta…

Tarihî bilgi ve belgelere göre iki milyon İrlandalının göç etmesine ve ölümüne sebep olan açlık ve kıtlık felaketini Sultan Abdülmecid o dönemki şahsi doktoru İrlandalı Joseph ’den öğrenmiştir. İrlanda halkına 5.000 Sterlin yardımda bulunmak istediğini bildirir. Fakat kendi topraklarına dâhil bulunan bu bölgeye sadece 2.000 sterlin vermeyi kararlaştıran İngiltere Kraliçesi Victoria, İstanbul ‘daki büyükelçisi vasıtasıyla, Sultan ‘ın teklifine karşı çıkar ve neticede Osmanlı bağışı bin sterline iner. Sultan Abdülmecid bunun üzerine İrlanda ‘ya tahıl yüklü beş gemi gönderir. Fakat İngilizlerin Dublin Limanı ‘na sokmadıkları erzak dolu yardım gemileri, yüklerini Drogheda Limanı ‘na boşaltır.

İrlanda halkının bu yardıma hayatlarının sonuna kadar minnettar olacakları düşüncesinin sadece bir cümleden ibaret olmadığının birçok kanıtı bulunmaktadır. Sultan Abdülmecid ‘e gönderilen teşekkür mektubunun yanı sıra şehrin yardım getiren Türk gemicilerin misafir edildiği eski belediye binasının duvarına da o dönemki yardım için bir şükran plaketi çakılmış. 2012 yılında aynı renkleri taşıyan Trabzonspor ile Drogheda United FC kardeş takım olmuş ve uzun yıllardır devam eden dostluğu pekiştirmiştir. Bunların yanında yardımların indiği Drogheda şehrinin ve şehrin futbol takımının ambleminde bulunan Ayyıldız yıllar boyu Osmanlı kaynaklı olduğu düşünülse de İrlandalı tarihçiler tarafından daha öncesine dayandığı söylenmiştir.

Yahya Kemal ne diyor ?

Birbirlerini hiç görmeden yardımlaşan ve bunu bir dostluğa dönüştüren bu insanları Yahya Kemal’in yaşadığı bir anı üzerinden daha iyi anlayacağınızı düşünüyor ve yazımı bu satırlarla sonlandırıyorum.

Lozan’da bizimle alâkalı müzakereler yapılırken Yahya Kemal de oradaymış. Avrupalı bütün delege ve temsilciler bizim aleyhimize oy verirken, sadece İrlanda temsilcisi her oylamada bizim lehimize parmak kaldırıyormuş. Bu durum şairimizin dikkatini çekmiş ve bir fırsatını bulup kendisine; “Herkes bizim aleyhimizdeyken, siz her seferinde lehimize oy kullanıyorsunuz; bunu niçin yapıyorsunuz?” diye sormuş. İrlandalı Yahya Kemal’in yüzüne şöyle bir bakmış ve “Böyle yapmaya mecburum. Benim gibi her İrlandalı da buna mecburdur. Biz bir yandan açlık ve kıtlıktan kırılıp, bir yandan salgın hastalıkla boğuşurken (1845-1849) diğer Avrupalılardan hiçbir yardım ve destek görmedik. Ama sizin Osmanlı dedeleriniz, yardım olarak hem para hem de gemiler dolusu erzak gönderdiler. O zor günlerde bize insanca, dostça uzanan eli asla unutamayız. Siz her zaman desteklenmeye lâyık bir milletsiniz; bunu çok iyi hak ediyorsunuz!’ diye cevap vermiş.”

Bize Her Yer Drogheda!

Tag: Drogheda


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win