Girişimcilik örneklerine geçmişten günümüze kadar bakıldığında girişimcilik, evrilmiş ve birçok farklı süreçten geçmiştir. Geçmişte her ne kadar fırsatları hızla görüp, risk alan cesaretli kişiler girişimci olurken günümüzde daha ılımlı bir şekilde gözlem yapıp, bilgiyi kullanarak akılcı kararlar alan, yaratıcılığını harekete geçiren kişiler girişimci olmaktadır. Peki girişimcilerin özellikleri nelerdir ve başarılı girişimciler kimlerdir gelin göz atalım. Keyifli okumalar!

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik; yenilik yaratarak, yaratıcı yetenekler kullanarak veya herhangi başka bir şekilde, yeni; ürün, hizmet, kaynak, teknoloji ve piyasalar bularak, değer yaratmaktır. Girişimcilik bir nevi belirli fırsatlardan yararlanmak için bazı kaynakların ve süreçlerin araştırıldığı, değerlendirildiği ve bunlardan faydalanıldığı bir süreçtir .Bu çerçevede, girişimcilik süreci ise, kendi yeteneklerinin ötesinde sonuçlar verebilmek için sürekli olarak fırsatların kullanıldığı yönetsel davranışlardır.

girişimcilik örnekleri

Girişimci Kimdir ?

Girişimci, ihtiyaçları karşılamak üzere iktisadi mal ve hizmet üretiminin gerçekleştirilebilmesi için üretim faktörlerini bir araya getiren kişidir. Diğer bir tanımlamayla girişimciler; risk ve belirsizlik ortamında yeni iş imkanlarını üretebilmenin yanında fırsatları ve kaynakları, kazancı artırmak ve büyüyebilmek için kullanabilen kişilerdir. Girişimcilik örnekleri göz önüne alındığında girişimcilerin asıl hedefinin, kar elde etmek olduğu görülmektedir. Girişimci olan kişi para kazanır ama aynı zamanda ekonomik bir değer üretir ve başka kişilere de istihdam sağlar.

girişimcilik örnekleri

Başarılı Girişimcilerin Kişisel Özellikleri Nelerdir?

Girişimcilik örnekleri incelendiğinde, başarı ile girişimcilerin kişisel özellikleri arasında yakın ilişki bulunduğu gözlemlenmiştir. İşte bu özelliklerden bazıları:

 • Yaratıcı düşünme becerisi
 • Yüksek düzeyde çalışma arzusu
 • Cesaret, tutku ve kararlık
 • İnsanlarla üst düzeyde ilişki kurabilme becerisi,
 • Kendisini yazılı ve sözlü ifade edebilme becerisi,
 • İşini sevmesi ve iş motivasyonu,
 • Zengin bir bilinç altı ve hayal kurma gücü,
 • Ekip ve takım çalışmasına yatkınlık,
 • Kişisel vizyonu ve misyonunun olması,
 • Değişime, dönüşüme açık ve istekli olması,
 • Esnek toleranslı davranabilme gücü,
 • Samimi, güvenilir, sempatik ve esprili kişilik,
 • İnsanları inandırma ve ikna kabiliyetinin yüksek olması,
 • Yönetim becerisi ve liderlik yeteneği,
 • İş bitirme azmi ve heyecanı.

girişimcilik örnekleri

Girişimcilerin Sorumlulukları Nelerdir?

Birçok farklı girişimcilik örnekleri olsa da temelde girişimcilerin; yanlışları, eksikleri ve dünyaya uygun olmayanları görerek, düzeltmek, tamir etmek, boşlukları doldurmak ve yenilik meydana getirmek için çalıştıklarını görmekteyiz . O halde, girişimci kimliğine sahip kimselerin bazı sorumluluk ve görevleri de vardır. Bunları aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür :

 •   Bir iş düşüncesini hayata geçirerek üretim ve pazarlama yapmak,
 •   Başkalarının göremediği fırsatlardan yararlanmak,
 •   İleri teknoloji kullanarak yüksek kalitede ürünler üretmek,
 •   Yeni tedarik kaynakları bulmak,
 •   İstihdam artışına katkı sağlamak.

Girişimcilerin İşlevleri Nelerdir?

Girişimciler bir ülkenin gelişme ve kalkınma gücünün dinamosu işlevini üstlenen kişilerdir. Bu nedenle girişimcilerin birtakım işlevlere sahip olması gerekmektedir. Bu işlevlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Yeni ürünler ortaya çıkarmak ya da bilinen ürünlerin niteliğini değiştirmek
 • Yeni üretim yöntemleri geliştirip uygulamak
 • Endüstride yeni ve gelişmiş örgütlenmelere gitmek
 • Yeni pazarlara açılmak
 • Yeni girdi kaynakları bulmak
 • Yönetim ve çalışanlar arasındaki ilişkileri artırmak
 • İşletme ile kamu ve devlet arasındaki ilişkileri geliştirmek

girişimcilik örnekleri

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Jack Ma

Jack Ma son yüzyıla damga vuran büyük bir girişimcilik örneği. Adını bir çoğumuz Alibaba Group adı altında duymuşuzdur. Peki kimdir bu Jack Ma ve neden girişimcilik örneği denildiğinde hemen aklımıza gelen bir isim?

Jack Ma, pek iç açıcı ve başarılarla dolu bir çocukluğa sahip olmayan aksine birçok kez okullardan red almış, daha sonrasında bu şansızlıkları iş hayatında da yaşamış çinli genç . Daha sonra o genç ‘‘Başaracağız çünkü çok genciz ve asla, asla pes etmeyeceğiz’’ diyor ve söylediği gibi yapıyor. Bugün dünyanın en büyük halka arzını gerçekleştiren Alibaba’nın değerini 227 milyar dolara çıkartıyor ve Facebook’u bile geride bırakıyor. Bugün sitesine 100 milyon kişi bir şeyler satmak için giriyor. İşte bizlere ilham verecek ve motive edecek bir sözü:

 Bugün acımasızdır. Yarın ise daha da acımasız. Yarından sonraki gün ise çok güzeldir.’’

Mark Zuckerbeg

Diğer bir önemli girişimcilik örneklerinden olan 78 milyar dolar net değeri ile genç ceo Mark Zuckerbeg, eğitimli bir ailede doğan ve küçük yaşta bilgisayar programcılığına ilgi duyan bir çocuk. Zuckerberg, 12 yaşındayken babasının diş hekimliği muayenehanesine iletişim sistemi olarak uygulanabilen Zucknet adında bir mesajlaşma programı oluşturuyor ve başarısını fark eden ailesi ona bir bilgisayar programlama öğretmeni tutuyor. Daha sonra hazırlık okuluna kaydettiriyorlar. Hazırlık okulundan mezun olduktan sonra Zuckerberg, Harvard Üniversitesi’ne kaydoluyor.

Harvard Üniversitesi’ne devam ederken, Zuckerberg kampüste bilgisayar programcısı olarak kısa sürede tanınıyor. Daha ikinci sınıfta, 2 program oluşturuyor: CourseMatch ve FaceMash. Her iki program da çılgınca popüler oluyor, ancak üniversite, uygun olmadığına karar verdikten sonra ikinci programı kapatıyor. Zuckerberg, kampüsteki beğenisine dayanarak, Harvard öğrencilerinin birbirleriyle bağlantı kurmasına olanak tanıyan bir sosyal ağ sitesi oluşturmak için arkadaşlarıyla ortaklık kuruyor ve o müthiş girişimcilik örneklerinden olan Facebook, Haziran 2004’te “The Facebook” adıyla yayına ve hayatımıza giriyor.

Bill Gates

Halen hayatta olan önemli girişimcilik örneklerinden olan Bill Gates, evli ve üç çocuk babasıdır. Microsoft şirketinin kurucularından olan Bill Gates, emekli olmadan önce şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmıştır. Gates, Forbes dergisine göre 2009′da dünyanın en zengin kişisi olarak gösterilmiştir.

Yakın gelecekte bilgisayarın herkesin evinin içinde olacağına inanan Gates, hedefini buna göre çizdi. İş dışında uyku dahil 7 saat uyudu ve yanında çalışanlardan da aynısını bekledi. Bill Gates çalışanlara yüksek ücret vermedi, kendisi de düşük ücretle çalıştı. Yüksek ücret yerine onları şirkete ortak olmaya teşvik etti.

Gates, ayrıca piyasayı iyi takip etti. Microsoft’un başka şirketler gibi faaliyet alanlarını dağıtmasını istemedi ve en iyi bildiğine odaklı olarak ilerlemesini savundu. Böylece Microsoft, yazılım alanında çalışan bir şirket olduğundan ve cirosunun % 90’dan fazlasını yazılım meydana getirdiğinden dolayı yazılım teknolojisini desteklemek için Mouse, oyun kumanda cihazı, ses kartı gibi donanımlar da üretti.

Sabır, başarının anahtar öğesidir.”

Steve Jobs

Dünyada büyük beğeni toplayan Apple‘ın kurucusu olan Steve Jobs elbette ki en bilinen girişimcilik örneklerinden biri. Steve Jobs küçük yaşta öz ailesi tarafından evlatlık verilen bir çocuk. Evlatlık verildiği aile ise maddi yönden iyi durumda değil fakat uzun birikimleri sonucu Jobs’ı bir üniversiteye kaydettiriyorlar. Fakat Jobs okulu vakit kaybı olarak görüyor ve okulu bırakıyor. Daha sonra 21 yaşındayken evinin garajında Apple’ın temellerini atıyor. Hiçbir şirket ve banka ona kapı açmıyor fakat pes etmiyor ve kendi hesap makinesini ve minibüsünü satarak kendi sermayesini oluşturuyor ve o dev markayı yaratıyor. Şimdilerde ise hepimizin bildiği gibi AppleSamsung Electronics‘den sonra ciro açısından dünyanın en büyük ikinci bilgi teknolojileri şirketi.

Dün olanlardan endişe etmek yerine yarını icat edelim.”

Oprah Winfrey

Girişimcilik örneklerinden bahsederken Oprah Winfrey’den bahsetmesek olmazdı. Winfrey, gençlik yıllarını annesi, büyükannesi ve babası varasında gidip gelerek, her zaman koşullarıyla mücadele ederek geçirdi. 1960’larda Amerika’da fakir, siyahi bir kız olarak büyük başarılar elde etmek olanaksız gibiydi, ama o yine de başardı.

Oprah, erken yaşlardan itibaren muazzam bir kişilik gücü gösterdi. Henüz lisedeyken, Oprah’ın tarzı ve duygusal sunumu,  bir radyo istasyonunun dikkatini çekti ve orada pozisyon kazandı. Daha sonra Baltimore’da televizyona geçtikten sonra, 1983’te düşük reytingli sabah programı yapmak için Chicago’ya taşındı. Oprah Winfrey, Chicago’daki en yüksek reytingli talk show olarak Donahue’yi geride bıraktı. Birkaç yıl sonra şovun adı The Oprah Winfrey Show olarak değiştirildi ve 25 yıl boyunca yayında kaldı. Böylece Oprah, tarihin en önemli kadın girişimcilik örneklerinden biri oldu.

Sizler için Oprah Winfrey’in anlamlı ve samimi bir konuşmasından bir kesit bırakmak istiyorum!

 

Önemli Türk Girişimcilik Örnekleri

Hamdi Ulukaya

Başarılı Türk girişimcilik örneklerinden Hamdi Ulukaya,  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde eğitiminin ardından dil öğrenimi için 1994 yılında ABD‘ye gitti. 2002 yılında ABD’yi ziyaret eden Ulukaya’nın babası ona Amerika’daki peynirlerin güzel olmadığı söyledi ve onun daha iyi yapabileceği tavsiyesinde bulundu. Ulukaya,  bu tavsiyeyle beraber küçük bir beyaz peynir fabrikası kurdu. Fakat Ulukaya asıl başarısını , 2005 yılında New York eyaletinde eski bir yoğurt fabrikasını alarak yoğurt macerasına atılarak elde etti. Ulukaya, markasının isimi, doğduğu ve büyüdüğü topraklara bir gönderme yapmak için çoban kelimesinden esinlenerek Chobani koydu. Önce küçük marketlere satış yapan Ulukaya, daha sonra büyük marketlerle çalışmaya başladı.

Ulukaya, 2012’de ABD’nin Idaho eyaletindeki Twin Falls’da dünyanın en büyük yoğurt fabrikasını açtı. O sene şirket 1 milyar dolardan fazla satış yaptı ve bu başarı ile ABD’de son 10 yılın en hızlı büyüyen ve “En Yenilikçi 10 Şirket ” arasında yer aldı.

Nevzat Aydın

Başarılı Türk girişimcilik örnekleri denildiğinde ilk akla gelenlerden olan Nevzat Aydın, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki San Francisco Üniversitesi’nde MBA eğitimi almıştır ve bu dönemde e- ticarete merak duymaya başlamıştır. Nevzat Aydın 2000 yılında Amerika’dan Türkiye’ye dönüş yaparak, 2001 yılında Türkiye’nin en büyük online yemek sipariş sitesi olan Yemeksepeti‘ni kurmuştur.

Yemeksepeti, Microsoft ve DorukNet ‘in düzenlediği Altın Örümcek Yarışması’nda 2004 ve 2005 yıllarında peş peşe ”Türkiye’nin En İyi Web Sitesi” ödülünü kazanmıştır. Ayrıca 2010 yılında Nevzat Aydın,  yaptığı başarılı hamleler ve yaratıcı girişimleri dolayısıyla Cnbc-e Business dergisi tarafından ”Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” seçilmiştir.

Nevzat Aydın, 2015 yılında yemeksepeti.com’u Delivery Hero’ya 589 milyon dolar gibi dev bir bütçeye sattıktan sonra şu an Yemeksepeti.com’da CEO olarak görevine devam etmektedir.

Eren Bali

Udemy‘nin kurucu ortaklarından olan Eren Bali, önemli Türk girişimcilik örneklerinden biridir. Bali, lisede girmiş olduğu Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında derece yaptığı için MIT ve Harvard gibi dünyaca ünlü üniversitelerden teklif aldı fakat ABD’nin çok uzak olduğunu düşünerek ODTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği okudu.

ODTÜ’deyken ortaokuldan arkadaşı Oktay Çağlar ile birlikte proje halindeki binaların 3 boyutlu maketini gösteren guncelbasin.com adlı internet sitesini kurdular. Sonrasında ise yurtdışından genç girişimcilere eğitim vermek için  yurtdışından ODTÜ Teknokent’e gelen eğitmenlere bu eğitimleri online ortama taşımayı ve eğitimlere geliştirdikleri uygulama üzerinden devam etmeyi teklif ettiler. Daha sonra Silikon vadisine giden ikili türlü zorluklardan sonra bir melek yatırımcı bulabildiler ve projelerini hayata geçirdiler. Bu hareket, eğitim sektöründe adeta bir devrim yarattı. 2020 yılında uzaktan eğitim sektörünün işlem hacmi 255 milyon dolar iken, bunun 170 milyon dolarını Udemy oluşturdu.

Aşağıdaki instagram postumuza göz atarak girişimcilerin okuması gereken 9 kitabı öğrenebilirsiniz!

Bu yazımızda daha çok girişimcilik nedir ve girişimcilik örnekleri nelerdir sorularının üzerinde durmaya çalıştık. Peki girişimci doğulur mu, olunur mu? Bu sorunun cevabı diğer bir yazımızda. Merak edenler için: Girişimci Doğmak veya Girişimci Olmak

 


Zeynep SEFA

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
2
win