Merhabalar herkese. Yazılarımdan kategorilere sığmayacak büyüklükte, sokağa çıkma yasağıyla geçirdiğimiz bayramlardan biriyle belki de benim için en özeliyle karşınızdayım. Gençlik Bayramı . Almış olduğumuz mirası senede bir günde değil hayata yaymayı gaye edinen biz gençler bu mirasın yaşaması ve yaşatılması için daima çalışıyor olacağız.

“Dağ başını duman almış …”

Gençliğin bayramı denilip bu bayramı bize hediye eden ve kurtuluş yolunda ilk adımın atıldığı günün kahramanından bahsetmeden olmaz tabii ki. “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.” Bu cümlelerle bile maddesel Atatürkçülük yerine onun fikirlerini ve inkılaplarını benimsememiz gerektiğini bize yıllar öncesinden söyleyen büyük bir liderdir Mustafa Kemal Atatürk.

Peki doğum günü olarak da nitelendirdiği bu mirası bize bırakan Mustafa Kemal’in geçirdiği son gençlik bayramı nasıldı?

Hayatta olduğu son bayram, 1938’in Cumhuriyet Bayram’ı gecesi Dolmabahçe’de hasta yatıyordu oysa Ankara’ya gitmeyi; son kez olsun Cumhuriyet Bayramını kutlamayı, yetiştirdiği Türk gençliği ile gurur duymayı ne kadar çok istemişti. Vedalaşamamanın verdiği derin ıstırapla, belki de uykuya daldığı bir anda; Boğaziçi vapurlarından birini tutan, Dolmabahçe rıhtımına yanaşıp, kurtarıcılarını görmek isteyen Türk gençlerinin haykırışlarını duyuverdi.

Kederli gözleri aniden sevinçten parlamıştı. Hasta yatağından yavaşça doğrulup, hastalığın da verdiği acı ile kesik kesik konuşarak pencereye gitmek istediğini anlattı. Kollarına girdiler. Pencere kenarındaki koltuğa oturttular. O an, vapurda bir kıyamettir koptu. Tüm gençler hep bir ağızdan “Dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar…” diye haykırıyorlardı.

Şüphesiz 1919’un 19 Mayıs’ının karanlık günlerinde bir güneş gibi doğduğu, Samsun’dan Havza’ya gür ve insanın ruhunu okşayan o güzel sesiyle “Dağ başını duman almış” dizelerini söyleye söyleye yürüyerek yol aldığı günler gözleri önünden bir film şeridi gibi geçmişti. Nemli gözlerle son defa bakmıştı gençlere; “Bu bayramlar ve yarınlar sizindir…Güle Güle çocuklar…” diyerek her zaman güvendiği ülkesinin gençliği ile vedalaşıp yatağına dönmüştü.

Evet Paşam istediğin gibi, bu bayramlar ve yarınlar biz Türk gençliğinindir.

19 Mayıs Atatürk’ümüzü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun

Tags: Gençlik Marşı, Bandırma Vapuru


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win